Zgodbe

Tretji pomol bo še vroč

Tina Nika Snoj
30. 10. 2009, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Okoliški prebivalci še naprej zavračajo gradnjo tretjega pomola in širjenje pristaniških zmogljivosti, zahtevajo celo zmanjševanje ali ukinitev nekaterih dejavnosti.

Prejšnji četrtek so v Kopru javnosti predstavili osnutek državnega prostorskega načrta (DPN) za Luko Koper. Razprava je sicer potekala v duhu kulturnega dialoga, a pristanišče in okoličani so še vedno na nasprotnih bregovih. Prebivalci Ankarana in tudi Kopra še naprej zavračajo gradnjo tretjega pomola in širjenje pristaniških zmogljivosti, zahtevajo celo zmanjševanje ali ukinitev nekaterih dejavnosti. Na Primorskem bo tako še dolgo vroče.

Metod Mezek, domačin
»Slovenija ima samo en morski zaliv in pol. Dve tretjini enega že zaseda Luka Koper. Zdaj bo celega. Trenutno je razmerje med velikostjo mesta Koper in velikostjo pristanišča 1:10, potem bo 1:20. Terminal za razsuti tovor bo po širitvi baje največja pokrita stavba na svetu. To je megalomanija. Prepričani smo, da bi pristanišče lahko širilo svojo dejavnost tako, da bi bolje izrabilo obstoječe zmogljivosti. Ni treba, da gradimo večje.«
Angel Pucer, domačin
»Rojen sem tu, in ko gledam, kaj se dogaja, bi najraje počil, eksplodiral. Zavzemali smo se, da bi naša Istra postala morski vrt Evrope, zdaj pa tole. Kaj je zdaj z zdraviliškim turizmom, ki smo ga načrtovali? Kaj z reševanjem severnega Jadrana in njegove narave? Nič nimamo proti Luki Koper v današnjem obsegu, širjenja pa ne pustimo.«
Civilna iniciativa Ankaran proti gradnji tretjega pomola
»Zbrali smo 4500 podpisov proti gradnji, a so bili pri pripravi DPN popolnoma prezrti, tako kot naše pripombe. Te bomo še enkrat pisno vložili. V celoti zavračamo kakršno koli širitev Luke, prav nasprotno – zahtevamo, da se pristanišče pomakne 300 metrov južneje in da se nastali prostor nameni zmanjševanju hrupa. Zahtevamo tudi ukinitev terminala za razsuti tovor, zaščito školjčne sipine, ureditev izliva reke Rižane in ustanovitev športnega parka na kraju, kjer je načrtovan tretji pomol.«
Leon Šešerko, Stranka ekoloških gibanj
»Dejstvo je, da je Luka Koper generator razvoja in gospodarskega napredka ne samo na Obali, ampak v slovenskem merilu. DPN je narejen kakovostno, škoda je le, da ni bil sprejet že prej, saj izgubljamo denar. Preusmeritev s cestnega na železniški promet je še posebno nujna, saj se bliža trenutek, ko bomo za izpuste tovornjakov začeli plačevati ekološko globo. Moja največja pripomba na načrt pa je, da bi bilo predvidene travnate površine, ki so namenjene predvsem estetiki, bolje zamenjati za sončne celice po vsej širini, ne le polovici.«

 

Več v tiskani izdaji revije Jana, št. 43, 27.10.2009