Nasveti

Nasveti farmacevtke Polonce Fiala Novak ob prehladu

Lara Jelen
26. 11. 2023, 07.30
Posodobljeno: 26. 11. 2023, 09.25
Deli članek:

Se tudi vam rado dogaja, da staknete prehlad ravno med vikendi ali prazniki? Potem obvezno preberite, katere metode naših babic so po besedah farmacevtke Polonce Fiala Novak presenetljivo učinkovite.

Shutterstock
Kaj pa vam pomaga?

Kokošja juha, odlična prva pomoč

»Med najstarejše metode odganjanja prehlada sodi vroča kokošja juha. Ugotovili so, da zavre migracijo levkocitov, ki so vzrok za vnetje ter prehlad in gripo. Nekaj bo zagotovo na tem, najverjetneje pa učinka nima samo juha, temveč tudi in predvsem ljubezen, razvajanje ter skrb tistih, ki nam jo ponudijo. Zato posezimo po njej že ob prvih znakih prehlada,« svetuje Polonca Fiala Novak,  vodja lekarne Sveti Jurij ob Ščavnici.

Vročine ne zbijajmo prehitro

»Če je telesna temperatura povišana, ravnajmo preudarno. To je namreč obrambni mehanizem telesa, saj se z njo telo spopade s povzročitelji bolezni in jih skuša uničiti. Zato je pravzaprav koristna in mora biti njeno zniževanje premišljeno, in to šele takrat, ko doseže kritično mejo (nad 38 ⁰C). Naše babice so pri tem prisegale na potenje. Bolnik je moral nujno v posteljo, kar danes zaradi hitrega tempa življenja radi preskočimo. Pokrit s toplo odejo in okrepčan z vročimi napitki je telo pripravil do potenja in s tem samozdravljenja povišane telesne temperature. Potenje so pospešili s čaji iz bezga in lipe, a hkrati strogo zabičali, da se je potem nujno takoj preobleči v suha oblačila. Prav tako so se dobro izkazali obkladki iz mešanice vode in kisa, v katere so ovili noge, pri čemer so pazili, da niso nog in celotnega telesa preveč ohladili.«

Topli čaj in inhalacije z evkaliptusom

»Zagotovo v babičino skrinjo sodijo topli čaji, saj z njihovim pitjem ohranjamo sluznico vlažno. To je bistveno, ker vemo, da je suha sluznica veliko dovzetnejša za virusne okužbe. Virusi dlje preživijo v suhem okolju, ki je značilno za hladnejše mesece, pa tudi za naše domove, ogrevane s centralno kurjavo, ki suši zrak. Tudi zato babice priporočajo ne le pitje, temveč tudi vdihovanje kamiličnega čaja ali slane vode. Če bomo hlape čaja samo vdihovali (ne pa pozneje tudi spili!), dodajmo nekaj kapljic naravnega evkaliptusovega eteričnega olja, ki uničuje bakterije in s tem zmanjšuje nevarnost zapletov.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št.  47, 21. november, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!