Ljudje

Soroptimistke, ženski humanitarni klub

Neva Železnik
15. 6. 2023, 07.00
Deli članek:

Ivanka Mulec Ploj, od leta 2007 upokojena profesorica glasbe in čelistka iz Maribora, je v življenju počela marsikaj, vedno pa je bila povezana z glasbo in dobrimi deli.

Osebni arhiv
Soroptimistka Ivanka Mulec Ploj

»Glasbo sem poučevala na osnovni in srednji šoli, igrala čelo v mariborski Operi, bila glasbena urednica na Radiu Maribor in dva mandata urednica glasbenega programa Radia Slovenija, šest let pa tudi predsednica Glasbene matice Slovenije.« Je pa tudi žena, mama, babica in že dolga leta zavzeta Soroptimistka.

Leta 1976 se je poročila z Abinom Plojem, pravnikom, sodnikom in odvetnikom. Imata hčerko Živo, lani kandidatko za Janino Slovenko leta, dirigentko, ki živi v Ljubljani, in sina Blaža, klasičnega filologa, ki se je preselil v Gradec. Vsi njeni trije vnuki, Lev Avgust, Carlos Brin in Sofija, so glasbeno nadarjeni. »Čeprav že dolgo nisem igrala čela, sem spet začela vaditi, saj želijo vnuki muzicirati z menoj.«

Kmalu po upokojitvi sta se zakonca Mulec Ploj iz zaledja Maribora preselila v središče mesta. »Tako lahko prav vse opraviva peš. Greva v trgovino, na obisk k prijateljem, v gledališče ali na koncert.« Sicer pa sta veliko na poti. »Pogosto greva h hčerki v Ljubljano ali k sinu v Gradec. Rada tudi raziskujeva Slovenijo, Evropo in svet. Dokler še lahko,« vzdihne. Za zdaj sta zdrava, čila, polna načrtov in energije. Zato ni čudno, da sta tudi navdušena vrtičkarja na moževi domačiji v Prlekiji. »On ta del Slovenije naravnost obožuje.«

Soroptimistke

»Naše ime ima dva pomena. Prvi je: sorores optimae, kar pomeni najboljše sestre; drugi pa sorores ad optimum, sestre, ki si prizadevajo za najboljše.« Ta zadnja interpretacija se danes največ uporablja. »Vse, tudi mariborske Soroptimistke, pa smo del mednarodnega humanitarnega združenja (Soroptimist International).« V Sloveniji so zelo dejavne še na Ptuju, Celju in v Ljubljani. »V štajerski prestolnici se v tem humanitarnem združenju že tri desetletja povezujemo ženske različnih poklicev ter zavzemamo predvsem za našo vsestransko in enakopravno uveljavitev v življenju.« Pomembna se jim zdi skrb za invalidne otroke in družine, ki živijo v slabih socialnih razmerah. »Vsa leta podpiramo tudi nadarjene mlade glasbenike, plesalce in oblikovalce. S štipendijami jim omogočimo nadaljevanje izobraževanja doma ali na tujem. Ti glasbeniki potem nastopajo na naših dobrodelnih koncertih s simfoničnim orkestrom.« 

Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 24, 13. junij, 2023.        

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!