Jug Evrope v plamenih

Pri gašenju v Črni gori bo pomagal Nato. Požari tudi drugod v Sredozemlju

M.K./STA
18. 7. 2017, 19.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

V zadnjih dneh je ogenj zajel več držav na jugu Evrope. Najhuje je na Hrvaškem, kjer še vedno gori v več delih Dalmacije, vendar pa so požari pod nadzorom. Z ognjem v naravi se borijo še v Črni Gori, BiH, Italiji in Franciji.

Profimedia
Domačini so prepričani, da je na delu požigalec, in upajo, da ga bo policija čim prej ujela.

V minulih dneh so na območju splitsko-dalmatinske županije zabeležili 14 požarov. Eden od njih je v ponedeljek ogrožal hiše na območju Splita, vendar pa so ponoči gasilci hiše obvarovali.

Iz županijskega gasilsko-operativnega centra Split so sporočili, da je v požarih, ki so v preteklih približno 30 ur zajeli območje od Omiša do Splita, zgorelo 4500 hektarjev gozdov, trave, nizkih rastlin, oljčnih nasadov in sadovnjakov. Zgorelo je tudi več stanovanjskih hiš in drugih objektov ter osebnih in tovornih vozil. Zaradi požara so zaprte nekatere državne in županijske ceste na območju Splita.

Reuters

Medtem so iz splitske nujne medicinske pomoči sporočili, da je bilo v požarih med Omišem in Splitom lažje poškodovanih 80 oseb, večinoma gasilcev.

Hrvaški premier Andrej Plenković je dopoldne v Splitu potrdil, da je večina požarov v okolici mesta pod nadzorom, tudi zaradi vetra, ki se je umiril, tako da so lahko posredovala letala za gašenje. V dopoldanskih urah se je s požari spopadlo približno 700 gasilcev in vojakov, ki so imeli na voljo 159 gasilskih vozil.

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je medtem kritizirala delo vojske. "Menim, da bi lahko vojska prej prišla na teren. Čeprav niso izurjeni in niso opremljeni kot gasilci, je šlo za požar, za katerega je bila potrebna vsaka roka," je v Salzburgu izjavila hrvaška predsednica.

Zaradi kritik hrvaške predsednice in vrhovne poveljnice hrvaške vojske je odstopil hrvaški obrambni minister Damir Krstičević.

Plenković je popoldne zavrnil njegov odstop. Povedal je, da se je z ministrom pogovoril in mu rekel, naj se pomiri. Pohvalil je dosedanje delo ministra, posebej pa tudi njegovo sodelovanje pri organizaciji gašenja požara v Dalmaciji. Korak nazaj pa je storila tudi predsednica, ki je sporočila, da je Krstičevićev odstop "absolutno nesprejemljiv", ker minister ni odgovoren za dogodke v Splitu.

Profimedia

Več požarov pa gori tudi na črnogorskem polotoku Luštica, zaradi česar so morali evakuirati več sto prebivalcev različnih vasi in tudi turiste.

Danes sta izbruhnila dva nova požara, eden od njiju na vrhu Obosnik, ki se je približal počitniškemu naselju Krašići z okoli 3000 prebivalci. Hišam se je ogenj približal na od 300 do 400 metrov.

Gori na nedostopnem območju od vrha Obosnika do obale, s tal pa je požar nemogoče pogasiti. Na terenu so vse razpoložljive sile, ki pred ognjem varujejo naselje. Pri gašenju sodelujejo tudi letala za gašenje črnogorskega notranjega ministrstva in vojska.

Nad enim od požarov, ki je na Luštici izbruhnil že v ponedeljek, so medtem vzpostavili nadzor.

Črnogorske oblasti so v ponedeljek zaprosile za pomoč tako prek mehanizma EU za civilno zaščito kot pri Natovem centru za usklajevanje pomoči pri nesrečah (EADRCC). Zveza Nato in njene zaveznice so sporočile, da bodo Črni gori priskočile na pomoč.

Po poročanju portala Vijesti naj sicer ne bi šlo za letalo za gašenje, temveč za običajno transportno vojaško letalo, ki bo pripeljalo črpalke, agregate, cevi in drugo opremo za gašenje.

Profimedia

S požari se v zadnjih dneh soočajo tudi v BiH. Od ponedeljka je nastalo 26 novih požarov, večina jih je na območju Mostarja. Že več dni gori na planini Čvrsnica na severu Hercegovine, ognjeni zublji pa so zajeli tudi gozd.

Italijanskim gasilcem pa je ponoči uspelo spraviti pod nadzor požar v borovem gozdu Castelfusano blizu Rima. Zaradi več požarov v gozdu, ki ga imenujejo tudi zelena pljuča Rima, so morali v ponedeljek evakuirati več družin, spričo gostega dima pa je bila zaprta glavna cestna povezava Rima z morjem.

Aretirali več požigalcev

Zaradi suma požiga so že v ponedeljek aretirali 22-letnika. Še tri aretacije so prav tako zaradi suma požiga izvedli na jugu Italije.

Zlasti na jugu Italije že več tednov divjajo požari, pri čemer so prizadeta tudi priljubljena turistična območja, kot je Toskana. Glede na današnja poročila še vedno gori na območju sicilskega mesta Messina, v pokrajini Cosenza v Kalabriji in v bližini toskanskega mesta Pistoia, kjer so tudi izpraznili več hiš.

Več požarov pa divja tudi na jugu Francije, kjer je okoli 450 gasilcev vzpostavilo nadzor na gozdnim požarom pri mestu Castagniers, ki leži 15 kilometrov severno on Nice. Zgorelo je okoli 120 hektarjev gozda. V minulih dneh pa je zagorelo tudi na Korziki, kjer je med drugim zgorelo okoli 200 hektarjev makije.