Po terorističnem napadu

Francija vpoklicala rezerviste, Nemčija in Italija krepita nadzor

J.P./STA
15. 7. 2016, 11.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Nemčija in Italija sta po napadu v Nici, v katerem je v četrtek zvečer umrlo najmanj 84 ljudi, okrepili nadzor na mejah s Francijo, Španija pa bo nadzor na meji, ki ga že izvaja, ohranila in okrepila druge varnostne ukrepe. Francoski premier Manuel Valls je sporočil, da so oblasti za razbremenitev policije na delo vpoklicale žandarje rezerviste.

Nica je le 30 kilometrov oddaljena od meje z Italijo.

Italija je ukrepe zaostrila na treh mejnih prehodih s Francijo in na železniški postaji v Ventimiglii, je prek Twitterja sporočil italijanski notranji minister Angelino Alfano. Nica je le 30 kilometrov oddaljena od meje z Italijo, Ventimiglia pa je prva italijanska železniška postaja po Franciji.

"Naši varnostni organi delujejo na visokih obratih," je zapisal Alfano. Poleg tega je za danes sklical sejo posebnega odbora za boj proti terorizmu, na katerem bodo preučili nadaljnje ukrepe.

Policijski sindikati v Franciji se že mesece pritožujejo nad velikimi obremenitvami, ki so posledica izrednih razmer zaradi teroristične grožnje, velikih dogodkov, kot je bilo evropsko nogometno prvenstvo, in spopadov med nizom protestov proti reformi trga dela.

Tudi nemška policija je po napadu v Nici zaostrila kontrole na meji s Francijo. Ukrepi veljajo za mejne prehode na avtocestah in drugih cestah, na letališčih in vlakih, je sporočila nemška policija. Kot je dodala, so ukrepi usklajeni s francoskimi kolegi, podrobnosti pa ni predstavila.

Španija je podobno sporočila, da bo ohranila nadzor na meji s Francijo, ki ga je uvedla ob evropskem nogometnem prvenstvu in kolesarski dirki po sosednji državi. Prav tako bo okrepila varnostne ukrepe na letališčih in turističnih območjih. Kot je povedal španski notranji minister Jorge Fernandez, je nadzor na meji, ki ga bodo sedaj podaljšali tudi po 26. juliju, usklajen s Francijo.

Vpoklic rezervistov žandarmerije

Francoski premier je medtem po seji varnostnega kabineta v Parizu obelodanil vpoklic rezervistov žandarmerije. Kot je pojasnil, gre za vpoklic operativne rezerve, to je nekdanjih žandarjev. Koliko rezervistov bo Francija vpoklicala in kakšne naloge bodo prevzeli, za zdaj ni znano.

Francoska žandarmerija je del vojske, a opravlja policijske naloge in zaradi tega spada pod okrilje notranjega ministrstva.