Svet

Haaško sodišče bo izreklo sodbo Šešlju

E.R./STA
31. 3. 2016, 09.56
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Tožilstvo za vodilnega zagovornika velikosrbske ideje zahteva 28 let zapora. Eno izmed najdaljših sojenj v Haagu se je začelo leta 2007.

Arhiv Svet24
Šešelj je že zatrdil, da ga ne bo v Haag.

Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije bo danes izreklo sodbo predsedniku Srbske radikalne stranke Vojislavu Šešlju, ki je obtožen vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti na Hrvaškem, v BiH in Vojvodini. 

Odgovoren za etnično čiščenje... 

Haaško tožilstvo Šešlja, ki je imel podporo oblasti v Beogradu, bremeni zaradi njegove vloge pri etničnem čiščenju nesrbskega prebivalstva na Hrvaškem in v BiH, kot tudi vojvodinskih Hrvatov, kar je vključevalo tudi umore, pregone, posilstva, trpinčenje, ropanje in uničevanje premoženja Hrvatov in Bošnjakov.

Obtožnica vsebuje devet točk, v katerih 62-letnemu Šešlju pripisujejo odgovornost za zločine proti človečnosti in kršitve ženevske konvencije v BiH in na Hrvaškem. Posebej omenja množične pokole na Ovčari pri Vukovarju in v Voćinu na Hrvaškem, kot tudi pregon Hrvatov iz vasi Hrtkovci v Vojvodini ter zločine v Zvorniku, Mostarju in Sarajevu, ki naj bi jih zagrešili Šešljevi četniki.

Pregon več tisoč ljudi in več kot 900 mrtvih

Tožilstvo Šešlja bremeni pregona več deset tisoč ljudi, kot posledico njegove politike so našteli več kot 900 mrtvih.

Obtožnico proti Šešlju so v Haagu vložili v začetku leta 2003, nekaj mesecev kasneje pa je Šešelj prostovoljno odšel v pripor mednarodnega sodišča. Eno izmed najdaljših sojenj v Haagu se je začelo leta 2007.

Sodba v Šešljevi odsotnosti 

Prvotno je bila sodba napovedana za 30. oktober 2013, a so njeno objavo preložili zaradi Šešljeve zahteve po zamenjavi sodnika. Jeseni 2014 so Šešlja pogojno izpustili na prostost zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja, potem ko je zbolel za rakom.

Šešelj je vabilo haaškega sodišča, naj se za izrek sodbe vrne v Haag, zavrnil. Haaško sodišče bo tako prvič v svoji zgodovini sodbo izreklo v odsotnosti obtoženca.