Svet

Italijanski premier svojo 'glavo' veže na pravice istospolnih

STA/G.G.
22. 2. 2016, 11.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Italijanski premier Matteo Renzi je napovedal, da bi lahko na glasovanje o zakonodaji, ki priznava pravice istospolno usmerjenih in je trenutno blokirana v senatu, vezal glasovanje o zaupnici.

Reuters
Italijanski premier Matteo Renzi.
Glede na javnomnenjske raziskave večina Italijanov podpira registracijo istospolnih partnerskih zvez, obenem pa je velika večina zadržana glede možnosti posvojitve otroka istospolnega partnerja.

"Glede zakonodaje v zvezi z istospolno usmerjenimi smo na križišču," je članom svoje levosredinske Demokratske stranke (PD) v nedeljo dejal Renzi in dodal, da je pripravljen na glasovanje o zaupnici. Premier se je tako prvič javno vmešal v razpravo o priznanju istospolnih partnerstev. Kot je poudaril, se mu zdi zakonodaja, s katero bi pravno priznali in zaščitili istospolno usmerjene pare, enako pomembna kot reforma trga dela ali volilna reforma.

Predlog zakonodaje, o katerem zgornji dom italijanskega parlamenta, senat, razpravlja od konca januarja, je prejšnji teden blokiralo opozicijsko gibanje Pet zvezd, na podporo katerega je računala PD. Če bodo vladajoče stranke oblikovale kompromisni predlog, bo o njem glasoval senat, kjer ima vladajoča koalicija tesno večino. Na to glasovanje bi Renzi vezal zaupnico. Če je ne bi dobil, bi moral odstopiti.

Naslednje glasovanje v senatu je predvideno v torek. Če bo senat potrdil zakonodajni predlog o istospolnih partnerstvih, bi se lahko že v sredo začela obravnava te zakonodaje v spodnjem domu, poslanski zbornici. V skladu s predlogom, ki ga odločno podpira Renzi, bodo pravice in dolžnosti istospolnih partnerjev podobne tistim, ki jih imajo heteroseksualni zakonci, le da se ne bodo mogli poročiti.

Homoseksualci v registriranih partnerstvih bodo lahko med drugim prevzeli priimke partnerjev in posvojili njihove biološke otroke, če ti ne bodo imeli drugega priznanega starša. V primeru smrti bo vdova oz. vdovec pod določenimi pogoji lahko dedoval in tudi prejemal pokojnino po umrlem partnerju.

Za najbolj sporen del nove zakonodaje velja možnost posvojitve partnerjevega otroka. Nasprotniki izenačitve pravic istospolno usmerjenih s heteroseksualnimi so največ od skupno več sto dopolnil vložili prav glede pravice do posvojitve.

Naj Italija kot zadnja večja evropska država naposled le prizna pravice istospolno usmerjenih, so medtem v peticiji pozvali znani Italijani, med njimi umetniki, akademiki in politiki.

Med 400 podpisniki peticije, ki opozarjajo, da Italija na tem področju ne sme več izgubljati časa, so pisatelj Andrea Camilleri, glasbeniki Tiziano Ferro, Eros Ramazzotti in Laura Pausini, režiser Paolo Virzi.