Svet

Boutefliki po pričakovanjih četrti predsedniški mandat

STA/mv
18. 4. 2014, 19.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Alžirski predsednik Abdelaziz Bouteflika je na četrtkovih predsedniških volitvah po pričakovanjih prejel še četrti mandat na čelu države. Zanj je namreč glasovalo več kot 81 odstotkov volivcev, je danes sporočilo alžirsko notranje ministrstvo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zimbio

Bouteflika, ki ga je lani zadela kap, je sicer tako slabega zdravja, da so ga morali v četrtek v invalidskem vozičku pripeljati na volišče, kjer je oddal svoj glas. Pred tem v celotni kampanji ni niti enkrat nagovoril sodržavljanov.A kljub temu je 77-letnik pobral prepričljivo večino glasov. Njegov glavni tekmec Ali Benflis je prejel le dobrih 12 odstotkov glasov, tretji po vrsti Abdelaziz Belaid tri odstotke, preostali trije kandidati pa še manj. Volilna udeležba je bila okoli 52-odstotna, je danes še sporočil alžirski notranji minister Tayeb Belaiz. "Ljudje so izbirali svobodno, v vzdušju, ki je bilo pregledno in nevtralno," je še dodal minister, ki je že pred tem odločno zavrnil vse očitke o množičnih volilnih prevarah in resnih nepravilnostih. Volilni četrtek so sicer zaznamovali tudi nasilni protesti, v katerih je bilo v regiji Kabyile ranjenih kakih 70 ljudi. 39-milijonska, z nafto in plinom bogata Alžirija je bila nazadnje pred resnimi spremembami leta 1991, a je takrat posredovala vojska in islamistom preprečila prevzem oblasti. Puč je sprožil krvavo vojno z islamskimi uporniki, ki je zahtevala okoli 150.000 življenj. Končala se je šele, ko je leta 1999 na oblast prišel Bouteflika in z uporniki sklenil sporazum o amnestiji.

Častijo ga, ker je vzpostavil mir

Tudi 15 let kasneje ga številni še vedno častijo, ker je vzpostavil mir. Vendar zadnja leta nanj letijo kritike, ker je dovolil, da se je v državi razrasla korupcija, in ker ni zmanjšal odvisnosti gospodarstva od zalog nafte in plina. Več strank in kandidatov je volitve bojkotiralo. Številni menijo, da je nekdanji diplomat zgolj lutka v rokah režima in da niti iz ozadja vlečeta vojska in obveščevalna služba.