Svet

Izginulo malezijsko letalo zdaj iščejo tudi na kopnem

STA/N.J.
18. 3. 2014, 10.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Iskanje izginulega malezijskega potniškega letala se nadaljuje. Kitajska je območje iskanja razširila tudi na svoje kopno. Ob tem pa so kitajske oblasti sporočile, da preiskava potnikov ni dala nikakršnih namigov, da bi lahko bil v izginotje vpleten kateri od kitajskih državljanov na krovu.

Iskanje pogrešanega letala družbe Malaysia Airlines se osredotoča na dva velika koridorja severno in južno od njegove zadnje znane lokacije. Severni se razteza od meje s Kazahstanom in Turkmenistanom do severne Tajske, nad južno in srednjo Azijo, južni pa od Indonezije globoko v Indijski ocean.

Letalo z 239 potniki na krovu je izginilo 8. marca. V iskanje je vključenih okoli 26 držav, poroča britanski BBC.

Na letalu, ki je bilo na poti iz Kuala Lumpurja v Peking, je bilo 153 kitajskih državljanov. Kitajske oblasti so natančno preiskale ozadje kitajskih potnikov, pri tem pa niso našle nikakršnih dokazov, da bi lahko bil v potencialno ugrabitev ali teroristični napad vpleten kateri od njih, je sporočil kitajski veleposlanik v Maleziji Huang Huikang.

Kitajska sicer svoje iskanje osredotoča na severni koridor morebitne poti letala. Kot je dodal Huang, je Peking svoje iskanje razširil tudi na območje kitajskega kopnega.

V iskanje se je, kot so sporočili, vključilo tri milijone ljudi, ki so opravili 257 milijonov ogledov posnetkov in označili 2,9 milijona točk.

Medtem je avstralska agencija za pomorsko varnost (Amsa) prevzela vodilno vlogo v iskanju v južnem Indijskem oceanu. Kot je poudaril generalni sekretar agencije John Young, bo iskanje izredno zahtevno. "Že sama velikost območja iskanja predstavlja ogromen izziv - območje meri več kot 600.000 kvadratnih kilometrov," je izpostavil.

ZDA so pozno v ponedeljek sporočile, da so z iskalne naloge odpoklicale vojaško ladjo USS Kidd, saj so zaradi velikega območja iskanja za to nalogo bolj primerna nadzorna letala. Kot so dodali, je bila odločitev sprejeta v posvetovanju z malezijsko vlado.

Medtem pa je podjetje Digitalglobe sporočilo, da se je iskanju pogrešanega letala s pomočjo objavljenih satelitskih posnetkov pridružilo tri milijone ljudi. Območje iskanja s pomočjo posnetkov sedaj obsega okoli 24.000 kvadratnih kilometrov, podjetje pa vsak dan dodaja nove posnetke.

Digitalglobe je iskanje s pomočjo platforme Tomnod sprožil 11. marca. Ljudi je takrat pozval, naj pregledajo posnetke njegovih petih satelitov in tako pomagajo pri iskanju. Odziv je bil tako velik, da je prejšnji teden sistem za nekaj časa zablokiral.

Podjetje sicer s posebnim algoritmom Crowdrank izlušči najbolj obetavne sledi. Še posebej se osredotoča na območja, ki jih je označilo več ljudi. Kot so sporočili, bo podjetje skušalo najti okoli deset najbolj "sumljivih" območij, informacijo pa bo delilo tako s strankami kot tudi z oblastmi. Kot so poudarili, imajo tudi neposreden stik z ameriško vlado.

Čeprav o podobnih skupinskih iskanjih informacije niso zabeležene na enem mestu, pa je iskanje izginulega malezijskega letala zagotovo eno največjih skupinskih prizadevanj v zgodovini, še navaja AFP.