Peter Jambrek

Skrivnostni kitajski posli ideologa slovenske desnice

Primož Cirman, Tomaž Modic/Necenzurirano.si
19. 8. 2020, 20.00
Deli članek:

Kje sta se našla Peter Jambrek, nekdanji ustavni sodnik iz kroga Janeza Janše, in kitajski poslovnež, ki mu je v Sloveniji vrata odpiral Miro Senica?

Primož Lavre/Reporter
Peter Jambrek se je začel ukvarjati z letalstvom.

Peter Jambrek je nekdanji ustavni sodnik, minister za notranje zadeve in predsednik Zbora za republiko. Dolgo časa je veljal za nekakšnega ideologa desnega političnega pola v Sloveniji. Že več let je edini lastnik Nove univerze, ene od dveh domačih zasebnih univerz. V času tretje vlade Janeza Janše se je odločil ukvarjati z letalstvom, partnerje pa je našel na Kitajskem. 

V začetku poletja je tako Jambrek odkupil zdravo jedro podjetja Adria Airways Letalska šola, ki je bila v lasti propadlega nacionalnega letalskega prevoznika. Zanj je plačal 7500 evrov. S tem denarjem je postal lastnik licence za šolanje kandidatov za pilote, priročnikov in pripadajoče programske opreme.

Zdaj pa je Jambrek v projekt oživljanja nekoč ugledne letalske šole, ki je z lanskim stečajem Adrie Airways zaprla svoja vrata, pripeljal še partnerja. To je kitajski poslovnež Kai Dai, lastnik švicarskega podjetja Kylin Prime Group, ki se v Sloveniji že več let trudi prevzeti hranilnico Lon, a mu to ni uspelo zaradi težav pri dokazovanju izvora denarja. Jambrek in Kai Dai imata skupaj v lasti podjetje Adria Aviation Academy, v katerem ima Kitajec večinski delež.

Ousheng
Kai Dai, prvi mož družbe Kylin, se je v Sloveniji že večkrat opekel.

Od Mira Senice je šel k Jambreku

Kaj se skriva v ozadju posla, za zdaj ni mogoče izvedeti. Prav tako ne, kje je eden od »očetov« slovenske ustave našel kitajskega poslovneža, ki mu je vrata v Sloveniji odpiral odvetnik Miro Senica, in kakšni so njuni skupni načrti. Z Jambrekom nam ni uspelo stopiti v stik, Kai Dai pa na vprašanja ni odgovoril. V vsakem primeru ju čaka velik poslovni izziv. Vstopata namreč na področje, na katerem vlada velika konkurenca, in to v času, ki ni naklonjen letalski dejavnosti. 

Poleg tega, da je na trgu veliko pilotov, ki ne najdejo zaposlitve, ima v Sloveniji še okrog dvajset drugih podjetij enako licenco za šolanje pilotov, kot jo je kupil Jambrek.

20 milijonov za banko, štiri milijone za zgradbo

Kai Dai s posli v Sloveniji nima najboljših izkušenj. Lotil se je več velikopoteznih projektov, ki so drug za drugim spodleteli. V prevzem Lona, druge najmanjše bančne institucije pri nas, je po nekaterih informacijah vložil 20 milijonov evrov. Od Banke Slovenije v več kot dveh letih ni dobil dovoljenja za prevzem Lona, zato je verjetno le še vprašanje časa, kdaj bo delnice hranilnice prodal.

V Portorožu je Kai Dai z več drugimi kitajskimi poslovneži od nepremičninskega trgovca Gašparja Gašparja Mišiča za kar 4,3 milijona evrov kupil nekdanjo poslovno stavbo Droge, v kateri so nameravali urediti center za srčno kirurgijo. Po vrednosti je šlo za največji posel z nepremičninami na Obali lani. Kmalu po tem nakupu je Kai Dai odpovedal pogodbo Miru Senici.

V Sloveniji se je Kai Dai želel ukvarjati tudi z urejanjem poslovnih vizumov za vlagatelje in ustanavljanjem šole, v kateri bi izobraževal kitajske poslovneže. Za zdaj je vse ostalo pri načrtih. Podobno kot v Veliki Britaniji, kjer je upravljal številna podjetja, a jih je drugo za drugim že zaprl.

STA
Janša in Jambrek sta zakopala bojno sekiro (na fotografiji Ernest Petrič, Janez Janša in Peter Jambrek).

Janša in Jambrek sta spet skupaj

Mogoče mu bo zdaj pomagalo dejstvo, da je njegov novi partner zelo blizu aktualni oblasti. Čeprav se je Jambrek po volilnem porazu SDS leta 2014 politično razšel z Janšo, ki mu je očital sodelovanje z nekdanjo jugoslovansko tajno policijo (Udbo), sta že do leta 2018 zakopala bojno sekiro.

Jambrek je tako velik javni zagovornik Janševe politike na področju medijev. Junija je podprl idejo o ustanovitvi sklada, ki bo omogočil pluralizacijo medijev in razbil monopol »večinskih medijev«. Mesec dni prej sta se z Dimitrijem Ruplom odzvala na članek britanskega časnika The Guardian o Janševem obračunavanju z novinarji. V pismu, ki sta ga poslala v London, sta zapisala, da »kampanjski atentat na osebnost Janeza Janše in SDS poteka vse do današnjega dne«.

To ne preseneča, saj je SDS velika zagovornica državnega financiranja zasebnega šolstva, ena od Jambrekovih fakultet pa je že pred časom zaradi premajhnega zanimanja študentov s težavo izpolnjevala pogoje za koncesijo. Nova univerza, v okviru katere delujejo tri fakultete, na leto prejme približno dva milijona evrov državnega denarja. Na njej predavajo številna imena iz omrežja slovenske desnice: ob Dimitriju Ruplu še minister za notranje zadeve Aleš Hojs, nekdanji ustavni sodnik Ernest Petrič, kandidat SDS za ustavnega sodnika Anže Erbežnik, član nadzornega sveta Dela v času prve Janševe vlade Dejan Jelovac ...

V SDS so še lani jeseni zanikali, da bi šlo pri kakršnemkoli državnem reševanju Adrie Airways in letalske panoge v Sloveniji za zapravljanje davkoplačevalskih milijonov. Mogoče jih bo zdaj Jambrek prepričal v nasprotno.