PRVAK UPOKOJENCEV

Erjavčeva zadnja rešilna bilka

L.T.
25. 11. 2019, 13.59
Posodobljeno: 25. 11. 2019, 14.49
Deli članek:

Erjavca je zapustil Ivo Vajgl, ki se je v stranko pripravljen vrniti pod Aleksandro Pivec kot predsednico, saj da je vodstvo potrebno temeljite prenove in obnove.

Šimen Zupančič/M24
Karl Erjavec

Potem ko je kadrovska komisija stranke Desus ugotovila, da obstajajo vsebinski zadržki pri kandidaturah Erjavčevih protikandidatov, je nekdanji evropski poslanec Ivo Vajgl sporočil, da stranko zapušča.

»Glede na stališča, ki jih sam zastopam, ocenjujem, da v stranki Desus zame ni več prostora, zato iz nje izstopam,« je časniku zaupal nekdanji evropski poslanec. A če bo na kongresu stranke zmagala Aleksandra Pivec, bo Vajgl, kot napoveduje, svoje članstvo v stranki najverjetneje obnovil.

STA
Vajgl presoja, da za stališča, ki jih zastopa, v Desus ni več prostora.

Vajgl ocenjuje, da bi morala možnost kandidiranja veljati za vse člane stranke. Vsebinski zadržki kadrovske komisije pri Pivčevi in Borutu Stražišarju se mu zdijo še toliko absurdnejši, ker se nanašajo na ministrico, ki v vladi zastopa stranko Desus. »Normalno bi bilo, da stranka stoji za svojo ministrico, dokler se ji krivda ne dokaže,« pravi Vajgl in dodaja, da je vodstvo stranke potrebno temeljite prenove in obnove.

Kadrovniki bi se z njima še enkrat pogovorili

Kadrovska komisija stranke Desus je namreč pri kandidaturah Pivčeve in Stražišarja ugotovila, da oba sicer izpolnjujeta formalne pogoje, a predlagala izvršnemu odboru, naj se z njima še enkrat pogovori. Stražišarju očitajo, da se je v stranko včlanil šele v času kandidacijskega postopka, pri Pivčevi pa navajajo očitke v zvezi s projektom SRIPT.

Erjavec je za medije zanikal, da bi komisija njuni kandidaturi blokirala. Zatrdil je, da bodo vse ti kandidature obravnavali v sredo na izvršnem odboru stranke. Kandidatno listo mora nato potrditi še svet stranke. Po navedbah je več članov Desus presenečenih nad odločitvijo kadrovnikov, saj da v statutu stranke jasno piše, da ima vsak član pravico, da voli in je voljen v organe stranke. To je tudi prvič, da kadrovska komisija izreka vsebinske zadržke.

STA
Pivčevo bremenijo obtožbe, da je neupravičeno prejemala avtorske honorarje iz projektnega denarja.

Erjavec je v preteklosti rad poudarjal, da je Desus demokratična stranka. Posebej pogosto je to frazo uporabljal, ko je bilo treba v državnem zboru šteti glasove poslancev pa jih Erjavec nemara ni želel zagotoviti. Tedaj se je rad skliceval na demokratičnost ustroja Desus, zaradi česar naj  bi poslanci glasovali po lastni vesti, in ne po koalicijski disciplini.

Konj, ki ne vleče več tako dobro

Erjavcu se pripisuje odgovornost za slab volilni rezultat na zadnjih državnozborskih volitvah. Veliko kritik gre na račun njegovih predvolilnih potez, kjer se je v Ljubljani na plakatih rokoval z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem. Vprašljiva je tudi Erjavčeva osebna prepričljivost, saj se s svojim obrazom ni uspel prebiti med poslance državnega zbora. Kandidiral je v Tržiču, kjer mu volivci niso zaupali mandata.

Mediaspeed
Člani Desus ne pomnijo, da bi kadrovska komisija v preteklosti že imela vsebinske zadržke.

Zdaj še ostro nad Vajgla

V odzivu na Vajglov izstop iz stranke Erjavec ni varčeval z besedami. »Pač je izkoristil Desus za to, da je bil še pet let evropski poslanec,« je dejal dolgoletni predsednik Desus, ki se v koalicijskih pogajanjih najprej pogaja za to, da osebno zapolni državotvorno ministrstvo, ki mu pripadata voznik in varnostnik, nato pa pride na vrsto vse ostalo, kot je Erjavčev modus ocenil Gregor Golobič, njegov nekdanji koalicijski partner.