Zdravniška stavka

Cerarjevo sporočilo zdravnikom: "Ta stavka je boleča za bolnike"

T.L./STA
15. 11. 2016, 14.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Zadnji sindikalni predlog vlada na korespondenčni seji ni sprejela.

Bobo
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je zadovoljen s potekom pogajanj med vladno stranjo in Fidesom. Ob tem pa skupaj s predsednikom Slovenskega zdravniškega društva Radkom Komadino upa na čimprejšnji dogovor, saj so v mnogih bolnišnicah na robu zloma.

"Nobena stavka ne koristi nikomur," pravi Cerar. "Ta stavka je boleča za bolnike, zato pozivam vse sogovornike, da se stavka čim prej zaključi," je na tiskovni konferenci po današnjem sestanku dejal premier Miro Cerar . O trenutnih razmerah v zdravstvu ob stavki zdravnikov se je v prostorih ministrstva za zdravje pogovarjal z ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem in ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc

"Razumem pobudo zdravniškega sindikata, ampak zavedati se moramo, da je javnega denarja toliko, kot ga je. Višje plače si želijo - in bi si jih zaslužili - tudi gasilci, vojaki, učitelji, vzgojiteljice in vsi drugi. Bomo pa vsem predlogom prisluhnili in ministrica bo imela jasna navodila, kako naj ukrepa v prihodnje," je dejal Cerar.

Zadnji sindikalni predlog vlada na korespondenčni seji ni sprejela, je sporočil Koprivnikar. Zaradi finančnih in drugih zahtev, ki so jih postavili sindikati. Gre za razliko 23 milijonov evrov.

Bobo
Boris Koprivnikar

Izstop iz enotnega plačnega sistema ne pomeni več denarja, ampak več kaosa, pravi Cerar. Koprivnikar pa, da je odločitev o enotnem plačnem sistemu javnih uslužbencev prinaša dobre in slabe posledice, v vsakem primeru pa je dolgoročna odločitev države.

Vlada se je približala zahtevam zdravnikov

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc pa je ocenila, da je z vladno pogajalsko skupino naredila vse, da so pripravili približevalne predloge. Po njenih besedah so se z zdravniškim sindikatom skoraj v celoti uskladili v petih od osmih zahtev, v ostalih treh pa so se temu "zelo približali".

Zato je ministrico v ponedeljek zvečer presenetil predlog sindikata, da vlada sprejme njihovo zahtevo po izločitvi zdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. O tem bo vlada odločala v četrtek.

Bobo
Cerar je pozval k čim prejšnjemu zaključku stavke.

Vse karte ima na mizi vlada

Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina pravi, da že dolgo časa ni spremljal tako konstruktivnih pogovorov o zdravstvu. "Žal pa bi lahko ti pogovori intenzivno potekali že vsaj eno leto. Vse karte ima vlada na mizi vsaj eno leto," je dodal in opozoril, da stavka v obliki omejitve na 40-urni tedenski delovnik razgalila vse slabosti slovenskega zdravstva.

Opozoril je še, da zahteva po izstopu zdravnikov iz sistema plač v javnem sektorju ni nova, je pa predpogoj za začetek zdravstvene reforme. Zato takšno zahtevo podpirajo in pričakujejo od vlade, da "bo prisluhnila temu predlogu in pokazala perspektivno držo v smeri spreminjanja zdravstva".

Če bi zdravniki izstopili iz sistema javnega sektorja in bi se javni zdravstveni zavodi preoblikovali v gospodarske družbe, potem bi poslovodstvo imelo mnogo večja pooblastila, dobri zdravniki pa bi bili bolje nagrajeni v smislu variabilnega dela plače. Izračunov, kaj bi izstop iz javnega sektorja pomenil za javne finance, pa na zbornici po njegovih besedah nimajo, saj jih še ni mogoče narediti.

V Fidesu pa so v današnjem sporočilu za medije poudarili, da je takšen plačni sistem v javnem sektorju zgolj ohranjanja status quo in onemogoča kakršnokoli reformo javnega sektorja. "Prav odlašanje z reformami je pripeljalo do neznosnih čakalnih dob, grozljive obremenjenosti ambulantnih zdravnikov, korupcije v vseh porah sistema," so opozorili.