Vojska na pomoč

Z droni nad lubadarje

G.G./STA
2. 11. 2016, 18.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Zavod za gozdove preizkuša sistem ocenjevanja razširjenosti podlubnika oziroma lubadarja v slovenskih gozdovih s pomočjo brezpilotnih letal, pri čemer mu je z droni na pomoč priskočilo ministrstvo za obrambo. Z letali bodo poskušali okužena območja odkriti iz zraka, s čimer bi v primerjavi z identifikacijo s tal prihranili veliko časa.

STA
Bodo droni detektirali podlubnike?

Sistem so predstavili danes na Vrhniki, predstavitve pa sta se udeležila tudi obrambna ministrica Andreja Katič ter minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, ki sta izrazila zadovoljstvo nad sodelovanjem. Gre za brezpilotnike, ki jih je kupila Slovenska vojska in jih za ta namen posodila zavodu za gozdove.

Židan je pojasnil, da gre za triletni projekt za iskanje novih možnosti za pravočasno ali celo predčasno ugotavljanje prizadetosti dreves zaradi podlubnika. Danes je po Židanovih besedah sicer potekalo tudi drugo srečanje meddržavne strokovne skupine, na katerem so strokovnjaki iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške, Češke in Madžarske izmenjali aktualne podatke s tega področja in se uskladili za nadaljnje delo.

STA
Ministrica Katičeva in minister Židan sta bila navdušena.

Ne bomo ostali brez smrek

Kot je povedal minister, je po trenutnih ugotovitvah podlubnik do konca oktobra napadel 1,95 milijona kubičnih metrov iglavcev, do konca leta pa bi se ta številka lahko še povečala. Ob tem je ponovil, da letni prirast smreke znaša okoli dva milijona kubičnih metrov, zato večji posek ne pomeni, da bomo ostali brez smrek.

Dron bo iz zraka pomagal identificirati prizadeta območja. Lubadarja sicer ne more opaziti, lahko pa s termo kamero meri spremembo toplote ali obsega drevesa. Gozdarji namreč za identifikacijo s tal izgubijo veliko časa. Po Židanovih besedah je sistem trenutno v preizkusni fazi. Kot je pojasnil minister, želijo v preizkusnem obdobju ugotoviti, ali je s toplotno kamero mogoče natančno locirati predhodno fazo napada, torej fazo, ki s prostim očesom še ni vidna.

STA

"Znano je, da se je v prejšnjih letih, ko tako hudega napada ni bilo, iskala predvsem sprememba barve, torej rjavkasta barva, letos pa se je sistem delno spremenil in se išče prah pod drevesom, torej že nekakšna predfaza," je pojasnil Židan. Po njegovih besedah strokovnjaki trenutno preizkušajo možnost ugotavljanja temperaturnih sprememb dreves še pred ugotavljanjem prašnosti, a učinkovitost takšnega načina še ni dokazana.

Po besedah Katičeve so na obrambnem ministrstvu ponosni, da je tudi kmetijsko ministrstvo prepoznalo možnost uporabe brezpilotnih letal v civilne namene. Prepričana je, da se bo takšen sistem ocenjevanja razširjenosti podlubnika izkazal za uspešnega.