Študent naj bo

K zasebniku ali v študentski dom?

S.R./STA
28. 9. 2016, 09.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Prva skrb vsakega študenta je imeti v času študija streho nad glavo. Izbira med nastanitvijo v enem izmed 28 študentskih domov v Ljubljani, 15 v Mariboru in dvema na Primorskem, bivanjem pri zasebniku s subvencijo ali stanovanju brez subvencije.

Facebook
Študentski domovi študentom večinoma ponujajo enoposteljne ali dvoposteljne sobe.

V Ljubljani v študentskem naselju na Kardeljevi ploščadi mesečna subvencionirana stanarina za bivanje v apartmajih, ki jih sestavljata dve dvoposteljni sobi, znaša okoli 65 evrov. Stroški dežurstva in škode študenta mesečno stanejo še 5 do 10 evrov. Enoposteljna soba je v tem študentskem naselju od dvoposteljne dražja za 25 evrov. Študentom je na voljo tudi pralnica in sušilnica, brezplačen internet ter fitnes v domu D.

Na Kardeljevi ploščadi nastanitev ponuja tudi dom FDV. Subvencionirano bivanje v dvosobnem apartmaju za dvoposteljno sobo, veliko okoli 20 kvadratnih metrov, tu znaša okoli 80 evrov, s stroški dežurstva pa 95 evrov mesečno. Tudi tu je študentom na voljo pralnica perila, poleg nje pa še TV soba, dve kolesarnici, brezplačen internet, fitnes pa lahko študenti uporabljajo v domu D.

V Mariboru v naselju Smetanova stanarina na mesec za dvoposteljne in enoposteljne sobe znese 122 evrov mesečno. Poleg nekaterih skupnih prostorov v objektu, kot so pralnica, multimedijska in študijska soba, glasbena soba ter fitnes, imajo študentje na razpolago tudi 162 podzemnih parkirišč, ki jih lahko najamejo za dodatnih 21 evrov na mesec.

Študentka Manca

"Izbira sobe v domovih je odvisna od zasedenosti, ponavadi lahko naknadno, ko se kakšna soba izprazni, študentje zaprosijo za premestitev v želen dom"

"V kakšnem stanju so sobe, je odvisno od tega, kdo je v njej prej bival, če so v njej bili prej kadilci ali fantje, je ponavadi precej umazana," je povedala študentka Manca, ki prebiva v domu B na Kardeljevi ploščadi.  Sobe se v študentskih domovih namreč dodeljujejo po prednosti listi oziroma po številu točk, ki jih kandidat zbere, pri tem pa se upošteva oddaljenost do stalnega bivališča, fakultete, socialnega stanja in tako naprej, je zapisano na spletni strani Študentskega doma Ljubljana.

Zasebni študentski domovi precej dražji

Zaradi premajhnih kapacitet domov nekateri študentje na prvo vselitev v dom čakajo tudi do aprila, je zapisano na spletni strani Študentske organizacije Slovenije (ŠOS). Zato sobe študentom v Ljubljani ponujajo tudi zasebni študentski domovi.

Na Kolajbovi ulici na Vrhovcih na primer preurejena hiša za 150 evrov mesečne stanarine omogoča bivanje v 16 kvadratnih metrov veliki dvoposteljni sobi, kjer je poleg osnovne opreme študentom za doplačilo 30 evrov na voljo tudi čajna kuhinja s hladilnikom, kopalnica, garderobne omarice, pralnica, urejen vrt pred hišo, kamera z video nadzorom in 3 parkirišča . Popolnoma opremljena 13 kvadratnih metrov velika enoposteljna soba pa na mesec znaša 250 evrov. V stanarino pa niso všteti mesečni stroški, ki znašajo 30 evrov po osebi.

Pomembno je, da študentje z zasebnimi ponudniki sob ali stanovanj sklenejo pogodbo

Skoraj vsi oglasi ponujajo kuhinjo in kopalnico v souporabi ter internet. Sobe so v večini oglasov manjše in slabše opremljene od tistih v zgoraj omenjenih študentskih domovih.

Sobo ali stanovanje pa si študent lahko najde tudi na nepremičninskem trgu, torej pri zasebniku. Na ŠOS opozarjajo, da naj bodo študentje pozorni na stroške kot so voda, internet, ogrevanje in elektrika, ki ponavadi niso vključeni v mesečno najemnino in se plačujejo posebej.

Ker je iskanje potencialnih stanovanj in sob precej težavno, so študentske organizacije oblikovale spletne strani, kot sta kamrica.net in mojcimer.si, kjer si študentje lahko poiščejo primerno nastanitev blizu univerzitetnih središč. Cene sob v bližini fakultet se začnejo pri 150 evrih na študenta, brez vključenih stroškov, tiste z nižjo ceno pa so precej bolj oddaljene od fakultet. 

Pri najemu stanovanja ali sobe pri zasebniku študentje lahko zaprosijo za državno subvencijo, ki znaša 32 evrov. Vendar so na ŠOS poudarili, da subvencije študent ne more uveljavljati, če vloge zanjo ne vloži tudi lastnik stanovanja ali se nepremičnina oddaja na črno. Svetujejo, da se zato med študentom in najemodajalcev podpiše pogodba in se vanjo zapišejo tudi vsi ustni dogovori in odpovedni roki, saj se tako lahko študent zaščiti pred morebitnimi prevarami in izkoriščanjem najemodajalca.