Slovenija

So slovenski valuki resnično zdravju nevarni?

M.J.
6. 3. 2015, 11.18
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Vojaki, ki so uporabljali oklepnike valuk, so po navedbah sindikata poročali o občutku omamljenosti v njih. Sumijo, da gre za posledico nerednega servisiranja prezračevalnih naprav, zaradi česar v vozilih prihaja do povišanih koncentracij škodljivih plinov. V Slovenski vojski odgovarjajo, da so takoj sprožili nadzor nad tehnično izpravnostjo vozil.

Slovenska vojska

Kot je zapisano na spletnih straneh Sindikata vojakov Slovenije (SVS), je Slovenska vojska (SV) po njihovem opozorilu uporabo teh oklepnih vozil prepovedala. Vojaki občutek omamljenosti pripisujejo posledici nerednega servisiranja naprav za prezračevanje v vozilih, povišano koncentracijo škodljivih plinov, kot je na primer ogljikov monoksid, pa so po navedbah sindikata poveljujoči že izmerili.

Valuke so po odrejeni prepovedi uporabe z vlačilci evakuirali v vojašnice, sindikat pa opozarja, da bo zaradi predvidene zamenjave kontingenta KFOR treba ukrepati nemudoma. Dodajajo, da je zanje popolnoma nesprejemljivo, da se tako pomembni sestavi oklepnih vozil in ostale vojaške tehnike, ki vplivajo na varno in zdravo uporabo, nemoteno uporabljata kljub nerednemu predpisanemu vzdrževanju zaradi omejenih finančnih sredstev.

Kot je za STA pojasnil Simon Korez z Generalštaba SV, so Generalštab o težavi obvestili prek anonimnega sporočila. Zadevo so takoj preučili in izdali ukaz za izvedbo nadzora nad tehnično izpravnostjo valukov. Predvidevajo, da je anonimka prišla iz 20. pehotnega polka v Celju, zato so najprej naročili pregled vozil, ki jih uporablja ta polk.

Po Korezovih besedah ni nihče iz kontingenta, ki se je ta teden usposabljal v Svetlem Potoku, navajal kakršnih koli težav glede počutja. SV je kljub temu v četrtek po predvidenem zaključku usposabljanj vozila odpeljala na tehnični pregled v Celje. Najprej morajo ugotoviti, ali je sploh kaj narobe. Če bodo ugotovili okvare, bodo vozila ustrezno servisirali.

V Generalštabu po Korezovih besedah cenijo skrb sindikata za zdravje ljudi. Na njihova opozorila o nujnosti ukrepanja zaradi bližajoče se zamenjave kontingenta pa odgovarjajo, da težava z valuki na načrtovano napotitev kontingenta ne bo vplivala. Morebitne izločene valuke namreč lahko nadomestijo z drugimi, ki bi jih prerazporedili iz drugih enot. Do težav bi lahko prišlo zaradi počene gumijaste cevi, kar pa se dogaja tudi pri redno servisiranih vozilih. Ne gre za okvaro, ki bi lahko povzročila odklone pri pripravljenosti SV, ki svoje naloge izvaja skladno z načrti, je še dodal Korez.