Slovenija

V zaporu šikanirajo Janšo

STA/G.G.
26. 11. 2014, 13.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko vodstvu zapora na Dobu očita šikaniranje predsednika stranke in poslanca Janeza Janše, ki prestaja zaporno kazen. Kot je dejal na novinarski konferenci, je vodstvo zapora Janši danes nezakonito onemogočilo sodelovanje pri delu odbora DZ za zunanjo politiko.

STA

Predsednik DZ Milan Brglez prvaku in poslancu SDS Janezu Janši odgovarja, da DZ ne more posegati v pristojnosti uprave zapora. Ta je namreč tista, ki uporablja in s tem razlaga zakonske določbe, ki se tičejo izhodov, je dodal. S tem se je odzval na očitke, da je vodstvo zapora na Dobu Janši nezakonito onemogočilo sodelovanje pri delu odbora DZ.

Tanko je ocenil za nedopustno, da mora Janša vodstvu zapora vnaprej natančno opisati svoj delavnik poslanca, česar drugim zapornikom, ki hodijo na delo, ni treba. Dejal je, da vodstvo zapora očitno diskriminira Janšo in mu otežuje opravljanje poslanske funkcije. 

Predsednika DZ Milana Brgleza je zato Tanko pozval, naj v primeru Janše zagotovi spoštovanje ustave, zakona o poslancih in poslovnika DZ. Po njegovih besedah je predsednik DZ zastopnik vseh poslancev in mora skrbeti za njihove pravice. Tanko je Brglezu očital, da v tem primeru ni storil vsega, kar bi moral, čeprav je vedel, da so Janši onemogočili prihod na odbor DZ za zunanjo politiko.

Tanko tudi od predsednika vlade Mira Cerarja pričakuje, da bo storil vse, kar je v njegovi pristojnosti. Po njegovih besedah ni dovolj, da Cerar zgolj govori o spoštovanju pravne države, ampak bi moral za njeno delovanje tudi kaj storiti.

Brglezu je pisal tudi Janša

Na predsednika DZ se je danes s pismom obrnil tudi Janša. Kot je v njem pojasnil, je v ponedeljek na podlagi odločbe ustavnega sodišča, s katero mu je sodišče začasno vrnilo poslanski mandat, vodstvu zapora predložil vlogo za zagotavljanje minimalnih pogojev opravljanja poslanske funkcije v skladu z ustavo, zakonom o poslancih in poslovnikom DZ.

Janša je v pismu navedel, da mu je vodstvo zapora v torek na podlagi njegove vloge brez problemov izdalo rutinsko dovolilnico, kot jo prejmejo tudi zaporniki, ki vsakodnevno odhajajo na delo v različna podjetja. Dovolilnica mu je omogočila udeležbo na seji poslanske skupne SDS.

Danes pa je vodstvo zapora Janšo obvestilo, da ta praksa zanj ne velja in da naj za vsak dan vnaprej opiše, kakšno bo njegovo poslansko delo. Janša je v pismu Brglezu opozoril, da so mu to sporočili tik preden bi moral ne sejo delovnega telesa.

"Takšna zahteva je absurdna in diskriminatorna ne samo glede na status poslanca, ampak tudi v primerjavi z ostalimi zaporniki, ki vsak dan odhajajo na delo brez takšnih vlog. Praktično je tudi nemogoče vnaprej predvideti vse aktivnosti, ki jih zahteva poslansko delo na določen dan," je zapisal Janša.

Dodal je, da se noben državni organ nima pravice vtikati v vsebinsko delo poslanca. Janša je zato Brgleza pozval, naj nemudoma zagotovi spoštovanje ustave in zakona o poslancih. Odgovorne osebe v pristojnem državnem organu, ki odločajo o tej zadevi, so Lidija Pezdir Ristić, Bojan Majcen, Jože Podržaj in minister za pravosodje Goran Klemenčič, je še pripisal Janša.