Slovenija

Manj otrok na klimatsko zdravljenje na Debeli Rtič zaradi spremembe pravil ZZZS

STA/N.J.
2. 6. 2014, 11.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Konec aprila so začela veljati spremenjena pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki med drugim ožijo seznam bolezni, ob katerih so otroci upravičeni do zdraviliškega zdravljenja na Debelem Rtiču. Nekateri starši že svarijo, da se je v zadnjih mesecih število otrok, ki jim ZZZS odobri zdravljenje, močno zmanjšalo.

wikipedia

Skupina staršev otrok s pljučnimi boleznimi, ki spadajo pod pristojnost območne enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) Novo mesto, je v javnem pismu navedla, da je v tem koledarskem letu zdravljenje na Debelem Rtiču dobil le en otrok z območja Novega mesta. Po njihovih navedbah so zavrnjeni tudi otroci, ki imajo priporočila pulmologov, ki jim je bila odobrena zaščita pred respiratornim sincicijskim virusom, ki pripada le otrokom z resnimi pljučnimi boleznimi, otrokom s kronično pljučno boleznijo, otrokom, ki so redno na kortikosteroidni zaščiti ter so imeli dihalne stiske in bili hospitalizirani.

Na ZZZS pravijo, da so seznam zdravstvenih stanj, za katere je zdravljenje v zdravilišču upravičeno, prenovili prvič po 20 letih. Na seznamu so ostala tista zdravstvena stanja, pri katerih je po navedbah ZZZS skladno z aktualnimi možnostmi medicine in farmacije utemeljeno predvideti, da bo z zdraviliškim zdravljenjem moč povrniti zavarovani osebi funkcionalno sposobnost. Če obstajajo nove zdravstvene metode in novejša zdravila, ki lahko bolniku povrnejo to funkcionalnost, je takega bolnika zaradi načela gospodarne porabe javnih sredstev treba obravnavati tako, pravijo.

Po novem so do zdravljenja na Debelem Rtiču zaradi bolezni dihal upravičeni otroci po obsežnih kirurških posegih na pljučih ali v mediastinumu z izvedeno torakotomijo, otroci s cistično fibrozo z zmanjšano pljučno funkcijo, otroci z bronhopulmonalno displazijo s klinično evidentnimi funkcionalnimi motnjami pod 70 odstotkov normalne vrednosti in otroci z juvenilno bronhialno astmo, ki je ni mogoče urediti z zdravili, pojasnjujejo na ZZZS.

Nič več kroničnih bolezni dihal

Nova ureditev ne vključuje več kroničnih bolezni dihal, saj je medicinska stroka mnenja, da zdraviliško zdravljenje za tovrstna bolezenska stanja ni potrebno, dodajajo na zavarovalnici.

A pulmologinja Marina Praprotnik z ljubljanske pediatrične klinike poudarja, da ZZZS za mnenje o spremembi seznama upravičencev za zdraviliško zdravljenje otrok ni vprašal ne pulmologov iz službe za pljučne bolezni Pediatrične klinike Ljubljana ne razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo. Kot pravi Praprotnikova, indikacije iz pravil ZZZS niso usklajene s sodobnimi smernicami obravnave otrok s kroničnimi pljučnimi boleznimi.

Koliko predlogov za zdravljenje na Debelem Rtiču so prejeli in koliko odobrili letos, na ZZZS ne vedo. Kot so pojasnili za STA, spremljajo samo podatke o realizaciji števila oskrbnih dni po zdraviliščih zaradi obračuna in plačila zdraviliščem po pogodbi.

Lani so za zdraviliško zdravljenje na Debelem rtiču za vse otroke, ki so bili tja napoteni, Rdečemu križu Slovenije (RKS) - ta je lastnik zdravilišča na Debelem Rtiču - plačali skupno 952.553 evrov. Tako za lani kot za letos so z RKS sklenila pogodbo za 8682 dni stacionarnega zdraviliškega zdravljenja, so navedli na ZZZS.

Direktorica novomeške območne enote Tatjana Mlakar pa je postregla tudi s konkretnimi številkami za leti 2012 in 2013 za njihovo območno enoto: v letu 2012 so odobrili 53 odstotkov predlogov za zdraviliško zdravljenje otrok in na Debeli Rtič poslali 55 otrok, lani pa 60 odstotkov predlogov za zdraviliško zdravljenje oz. so na Debeli Rtič poslali 54 otrok.

Za letošnje leto Mlakarjeva pravi, da dokončnih podatkov o do zdaj odobrenih napotitvah še ne morejo posredovati, saj da veliko postopkov odločanja še ni zaključenih. So pa, tako Mlakarjeva, v prvih štirih mesecih letošnjega leta prejeli 11 predlogov za zdraviliško zdravljenje otrok.

Pulmologinja Praprotnikova sicer dodaja, da raziskav, ki bi dokazovale pomembno izboljšanje astme ali drugih kroničnih pljučnih bolezni pri otrocih zaradi klimatskega zdravljenja, ni. Kot pravi, je dandanes astma pri večini otrok dobro nadzorovana z zdravili - inhalacijskimi glukokortikoidi, tako da nimajo pogostih poslabšanj. Zato po mnenju stroke klimatsko zdravljenje, kot so ga otroci deležni na Debelem Rtiču, danes nima več takšnega pomena kot v preteklosti. Praprotnikova v današnjem času vlogo zdravilišč za otroke vidi predvsem v izobraževanju otrok z astmo in njihovi vzgoji v zdrav življenjski slog.

Ob tem Praprotnikova poziva k poenotenju napotitev otrok, ki bi jim takšno zdravljenje koristilo, v vseh območnih enotah ZZZS.