Slovenija

SDS zaradi pedofila zahteva odpoklic veleposlanika v Avstraliji

STA/J.P.
27. 3. 2014, 11.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

SDS zahteva odpoklic slovenskega veleposlanika v Avstraliji Milana Balažica zaradi sporne udeležbe Nicholasa Omana na odprtju konzulata v Melbournu 7. marca. Poslanska skupina SDS je v sredo zahtevala tudi sklic nujne seje odbora državnega zbora za zunanjo politiko na to temo, so danes sporočili iz poslanske skupine te stranke.

SDS

Predlagatelji nujne seje menijo, da je udeležba Nicholasa Omana - obsojenega pedofila, ki ga iščejo v več državah - na odprtju konzulata v Melbournu "škandalozna" in "lahko škodi ugledu slovenske skupnosti".

Člane v Avstraliji živeče slovenske skupnosti je namreč udeležba Omana na odprtju konzulata v Melbournu močno razburila. Ogorčeni so, ker naj bi ga veleposlanik na dogodek povabil. A na zunanjem ministrstvu so na to odgovorili, da je bila na dogodek povabljena Omanova hči, ne pa on.

V SDS menijo, da je veleposlanik povabil tudi Omana, s tem pa "zlorabil svoj položaj, okrnil ugled Slovenije in osramotil Slovence v Avstraliji, zato od njega pričakujejo pojasnilo za sramotno in ponižujoče dejanje".

Odprtje konzulata ni bil zaprt, ampak javni dogodek in zelo težko je nekomu preprečiti, da se takega dogodka udeleži.

Zatrjujejo še, da naj bi Omana "nekateri že prej videvali obiskovati slovensko veleposlaništvo v Canberri, potem ko so uslužbenci že zapustili stavbo", zaradi česar bi Balažic "moral natančno vedeti, kdo je Oman".

V SDS predlagajo, da se na nujno sejo odbora povabi tako veleposlanika kot tudi zunanjega ministra Karla Erjavca. Kot enega od sklepov predlagajo poziv ministru, "da pripravi predlog za odpoklic veleposlanika v Avstraliji". Odpoklic sicer na predlog ministra lahko izvede vlada.

Predlagajo tudi poziv ministrstvu za zunanje zadeve, "da opravi preiskavo v zvezi z dogodkom in poišče odgovornega za nastalo situacijo, s katero se ruši ugled avstralskim Slovencem".

Če se bo izkazalo, da je veleposlaništvo Omanu dejansko poslalo vabilo, je to nedvomno odgovornost veleposlanika Slovenije v Avstraliji Milana Balažica.

To je sicer v sredo v DZ v odgovoru poslancu SDS Jožefu Jerovšku povedal tudi zunanji minister Karl Erjavec, ki je dejal, da je takoj, ko je izvedel za zadevo, odredil izredni nadzor na veleposlaništvu, saj da želi pridobiti točno informacijo v zvezi s tem dogodkom.

"Gre za vprašanje, ali je gospod Nicholas Oman prejel vabilo s strani slovenske ambasade v Avstraliji ali ga ni prejel. Po mojih informacijah ni prejel takšnega vabila in ni bil povabljen. A ker je zadeva nejasna in ker se še vedno vztraja, da naj bi prejel vabilo, sem pač odredil izredni nadzor, tako da bo pregledana vsa dokumentacija," je v sredo v DZ pojasnil Erjavec.

Če se bo izkazalo, da je veleposlaništvo Omanu dejansko poslalo vabilo, je to nedvomno odgovornost veleposlanika Slovenije v Avstraliji Milana Balažica, "in verjemite, da bom tudi ustrezno ukrepal", je zatrdil.

Kot je še opozoril minister, pa odprtje konzulata ni bil zaprt, ampak javni dogodek in zelo težko je nekomu preprečiti, da se takega dogodka udeleži.

Tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc je Jerovšku dejal, da razume prizadetost Slovencev v Avstraliji in obžaluje, da je do tega dogodka prišlo, vendarle pa "vsi skupaj upamo, da verjetno ta sam dogodek ne bo vplival na nadaljnje delo te naše skupnosti".