Slovenija

Jankoviću ''počil film''?

STA / S.R.
16. 7. 2013, 10.52
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Slovenska premierka Alenka Bratušek se sooča ne le z nepričakovano visokim proračunskim primanjkljajem, temveč tudi z bojem za vodenje Pozitivne Slovenije, ki bi se lahko končal s padcem vlade, ocenjuje danes Novi list.

Arhiv Lady
Janković in Bratuškova nista usklajena.

Dodaja, da so vladno koalicijo razburile napovedi o možnosti vrnitve ljubljanskega župana Zorana Jankovića na čelo PS. Janković in Bratuškova sta se prejšnji teden na večerji s poslanci PS sporekla, kar je samo potrdilo ugibanja, da odnos med ljubljanskim županom in njegovo izbranko za premierski položaj ne deluje najbolje, piše reški časnik.

Čeprav se je Janković pred nekaj meseci umaknil s položaja predsednika PS, sicer brez resnične želje, da bi to storil, je ohranil stike z ministri iz vrst PS, nadaljeval vodenje kadrovske politike ter iz ozadja vplival na politične odločitve vlade, zato je bilo le vprašanje časa, kdaj bo prišlo od odprtega spopada, ocenjuje Novi list.

"Janković se v resnici nikoli ni sprijaznil z lastno detronizacijo. Meni, da ni bila pravična. Prepričan je, da je politično kaznovan brez resnične krivde," navaja časnik. Kot dodaja, Janković v zadnjem času ni več sodeloval pri vseh kadrovskih in strateških odločitvah vlade, nekaj zadnjih odločitev "svoje vlade" pa naj bi doživel kot "veliko klofuto".

Zdi se, da je Jankoviću "počil film", potem ko Ljubljana iz državnega proračuna ni dobila denarja, za katerega župan trdi, da ji pripada. Zahteval je sklic kongresa PS za jesen, čeprav ni jasno potrdil, da bo znova kandidiral za predsednika.

Če bo kandidiral, Bratuškova ne bo, kar bo pomenilo razpad vladne koalicije in padec vlade, ker bi to pomenilo kršitev koalicijskega dogovora. Kot pojasnjuje, bi vrnitev Jankovića na čelo PS pomenila odhod Gregorja Viranta in Karla Erjavca iz vlade, ker sta sodelovanje v vladi Bratuškove pogojevala z umikom Jankovića.

Če bi padla še ena vlada in bi imeli druge zaporedne izredne volitve, bi to popolnoma blokiralo Slovenijo. Morda bo prisiljena poiskati evropsko finančno pomoč in sprejeti "zloglasni trojček" Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada. Slovenijo torej čaka razburljiva jesen, sklene časnik.