Izpovedi prič

Sojenje Ghilardiju za rop banke v Sežani

pk
6. 10. 2016, 10.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Pričala sta tudi moška, ki sta bila v času ropa leta 2012 v bančni poslovalnici.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Na okrožnem sodišču v Kopru se je nadaljevalo sojenje Cesareju Ghilardiju, obtoženemu sodelovanja pri oboroženem ropu bančne poslovalnice v Sežani septembra 2012. Med drugimi sta pričala moška, ki sta bila v času ropa v banki. Oba sta izpovedala, da se je vse zgodilo izjemno hitro, zaradi groženj z orožjem pa se nista spomnila vseh podrobnosti.

Ghilardi je obtožen sodelovanja pri oboroženem ropu, v katerem naj bi še s tremi pajdaši odnesli za 238 tisoč evrov gotovine.

Še najbolj natančen opis dogajanja je podal Zdenko Lutman, sicer upokojeni častnik Slovenske vojske. Ta je najprej opazil »stražarja«, ki se je postavil pred avtomatska vhodna vrata tako, da so ta ostala odprta, šele zatem pa tudi dva pajdaša, ki sta zbežala iz banke. Pred poslopjem je vse tri v vzvratno parkiranem twingu čakal še četrti sostorilec.

Moški so bili pokriti s kapami oziroma rutami, po konstituciji sta dva bila višja, eden pa manjše postave, visok med 165 in 170 centimetri. Ta je tudi deloval bolj gibčen, čeprav je bil čokat. Na vprašanje, kaj razume pod izrazom čokat, je priča odgovorila, da je to človek širših ramen in močnejših nog. Ob pogledu na obtoženega Ghilardija je Lutman nato ocenil, da je bil ropar malo močnejši, po sami višini pa bi ustrezal Ghilardiju.

Italijan Ghilardi je obtožen sodelovanja pri oboroženem ropu banke v Sežani septembra 2012, ko so štirje roparji odnesli za 238 tisoč evrov gotovine. Za omenjeni rop je sodišče že pravnomočno obsodilo Ruggera Marcassolija in Maria Bonaldo, še enega sostorilca pa do zdaj niso identificirali.

Ghilardi je na začetku glavne obravnave v septembru zanikal krivdo. Med drugim naj bi ga bremenile tudi sledi DNK, ki so jih preiskovalci našli na predmetih, ki so jih uporabili roparji. Te okoliščine je Ghilardi sicer pojasnil s tem, da je poznal obsojenca in v enem primeru tudi sedel v avtomobil, ki sta ga domnevno uporabila pri ropu, pri čemer naj bi se tudi dotaknil predmetov v vozilu.