Zanimivosti

Slovenec kot prvi preplezal veliki lok Solkanskega mostu

G.G./STA
8. 10. 2014, 15.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Slovenskemu športnemu plezalcu Domnu Škoficu je uspel podvig na meji nemogočega. Kot prvi je v prosti plezalni tehniki, varovan le z vrvjo, preplezal veliki lok kamnitega mostu, ki se pri Solkanu pne 36 m nad srednjo gladino reke Soče. Podvig je v dolžino meril 60 metrov, 20-letni študent Fakultete za šport v Ljubljani pa je zanj porabil pol ure.

Stanko Gruden

Po javno dostopnih podatkih na Wikipedii (vir: Bohinjska proga, Via Transalpina, Muzej Slovenskih železnic) je Solkanski most, z osrednjim lokom s svetlobno odprtino 85 m, most z najdaljšim kamnitim lokom na svetu. Obstajajo še večji ločni mostovi, vendar ne kamniti. Gre za 219,70 metra dolg železniški ločni most na bohinjski progi, zgrajeni med leti 1900 in 1906 kot povezava srednje Evrope in Jadranskega morja.

Podviga se je lotil pred natanko enim tednom v sodelovanju s slovensko reprezentanco v športnem plezanju ter avstrijskim proizvajalcem energijskih pijač Red Bullom, ki je financiral podvig mladega Radovljičana.

Avstrijska družba, ki je podpornik številnih športov in športnikov, tudi tistih, ki se preizkušajo v najbolj adrenalinskih športnih dejavnostih, je o Škofičevem podvigu posnela kratek film, s spektakularnimi posnetki Radovljičana, kako pleza po mostu, tudi iz ptičje perspektive, seveda ni manjkalo dramatičnih vložkov, ko po starem mostu pripelje starodobna vlakovna kompozicija s parno lokomotivo.

"Podvig smo načrtovali že spomladi, a zaradi številnih tekem in drugih mojih obveznosti prej ni prišel na vrsto. Vse skupaj je izpadlo noro dobro. Še sam si nisem predstavljal, da bo tako dobro. Pred podvigom sem most videl le na fotografijah, zato je v resničnosti vse bilo še toliko večje in boljše, precej boljše. Bilo je noro dobro, ko sem vse skupaj počel, ko pa sem si ogledal še video pa nisem mogel verjeti in sem se spraševal: vau, sem bil res v temu noter. Podvig ni za vrtoglave, še kako prav so mi prišle izkušnje s plezanjem in padanjem. A je bilo tudi zame plezanje 60 metrskega loka nekaj novega, nekaj kar ne počneš vsak dan v življenju, na koncu pa je sledil še skok z obratom nazaj z mostu. Je nekaj najboljšega, kar lahko doživiš," je dejal Škofic, ki se bo v četrtek z letom z Dunaja prek Helsinkov odpravil v Seul na azijsko turnejo svetovnega pokala v težavnostnem plezanju, s prvo postajo v južnokorejskem Mokpoju.

Plezanje po kamnitem mostu je nekaj povsem drugega kot športno plezanje v dvoranah na umetnih stenah ali na prostem na naravnih skalah. Ker je most sestavljen iz kamnitih blokov, so bili oprimki, veliki za en členek ali dva, v stikih med bloki. "Seveda se moraš znati tudi pravilno postaviti, ni prav lahko, gre za težavnostno raven 7c, če te nisi vajen, lahko kaj kmalu zaideš v težave, sam nisem, saj s takšno vzdržljivostjo nimam težav," je še dodal.