Nasveti

Ste z nedavno poplavljenih območij? Ogrejte si telo!

Lara Jelen
23. 9. 2023, 05.00
Deli članek:

»Ljudje, ki živijo na nedavno poplavljenih območjih, so v tem trenutku polni vlage. Četudi je voda odtekla, je vlaga ostala v stenah. Zdaj, ko je vlaga tudi v zraku, je to kar velik problem. Tako namreč porastejo glive, bakterije, problem za pljuča so tudi mikrodelci prahu in peska. Z vlago vsaka revma bolj boli, vsako obolenje je slabše. Zato se je pomembno čim bolj greti,« pravi naturopatinja Erika Brajnik. Preberite, kako lahko to dosežemo z naravnimi rešitvami in hrano.

Shutterstock
Glavna učinkovina čilija je protivnetni in celo protibolečinski učinek.

1. Prižgite zeliščno »cigaro«

Moksa absolutno pomaga pri odpravljanju presežka vlage, sploh če si z njo grejemo popek, pravi Erika Brajnik, ki septembra moksanje priporoča prav vsakomur, sploh v času enakonočja. »Moksa je zeliščna grelna paličica, ki nekoliko spominja na cigaro, a je vse prej kot to. Uporablja se jo v tradicionalni kitajski medicini za razsluzevanje telesa. Njena prednost je, da jo lahko uporabljamo sami doma, na sebi in svojih bližnjih, najbolje vsak dan po 20 minut. Moksanje se priporoča tudi kot priprava na zimo, saj si tako okrepimo telo in ga zaščitimo pred mrazom.« Redno moksanje priporoča ves september ali vsaj ob enakonočju, in sicer med 21. in 26. septembrom. »Ker s terapijo z mokso razsluzimo telo, moramo nato popaziti, da v telesu ne bomo več proizvajali nove sluzi, zato se do poletja odpovejmo vsem mlečnim izdelkom,« svetuje. Mokso je seveda treba znati pravilno uporabiti: pripravimo pepelnik, jo prižgemo, nato pa približamo koži na nekaj centimetrov in si z njo grejemo želeni del telesa (nikoli je ne smemo nasloniti direktno na kožo, saj bi se opekli!). Pri tem moramo čutiti prijetno toploto, ne pa žgočega občutka. »Vseskozi stresamo pepel, ki nastaja, v pepelnik, saj si ne želimo, da pristane na koži in nas opeče. Kdor živi na poplavljenih območjih, naj si tako greje predel popka. Tako toplota doseže vse organe v trebušni votlini, ledvice in nadledvično žlezo, vranico, črevesje in žolč, kar odlično krepi telo. Če imate težave s sinusi, mokso postavite nad čelo, pri težavah z ušesi naj zeliščna cigara zagreje ta predel, pri težavah s pljuči si grejte prsni koš. Nepogrešljive so tudi grelne vrečke, če le imate možnost, izkoristite njihovo moč.«

Shutterstock
Prižgite zeliščno »cigaro«

  2. Korenina ingverja namesto žvečilke
»Čim več žvečimo svežo koreniko ingverja, ki razkužuje. Je naravna, ne dela čudežev, pomaga pa.« Naturopatinja po njej poseže tudi ob prehladu ali kadar jo boli grlo. »Zjutraj, preden grem od doma, ugriznem kos ingverja in držim košček vse dopoldne v ustih. Razkuži ustno votlino, je protivneten, prepreči okužbo. Uporabljajte ga!«

3. Čim več pikantne hrane

Čili in tabasko sta odlična izbira. Vsebujeta energijo ognja in nas prijetno grejeta. Študije poleg tega potrjujejo, da ima kapsaicin, glavna učinkovina čilija, protivnetni in celo protibolečinski učinek. Podpira delovanje prebavil, spodbuja prekrvitev in ugodno deluje na dihala.

Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 38, 19. september, 2023.

Andrej Kriz
naturopatinja Erika Brajnik.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!