Zdravje

Čustva pomembno vplivajo na zdravje

Petra Kolar, lastnica ordinacije Dao TKM
21. 2. 2024, 17.00
Deli članek:

Tradicionalna kitajska medicina (TKM) čustva obravnava kot pomemben dejavnik, ki vpliva na posameznikovo zdravje. V TKM je poudarjeno, da so čustva povezana s pretokom energije či in vplivajo na ravnovesje jina in janga ter petih elementov v telesu. Čustvo ljubezni pomembno vpliva na energijsko ravnovesje in zdravje posameznika, zato TKM v diagnostiko in zdravljenje vključuje tudi čustva. Če čustva niso izražena ali so pretirano izražena, se sčasoma tudi na fizičnem telesu začnejo kazati spremembe.

dreamstime
Čustvo ljubezni pomembno vpliva na energijsko ravnovesje in zdravje posameznika.

Ljubezen, če jo zdravo izražamo in doživljamo, pripomore k pozitivnemu vplivu na različne organske funkcije in na splošno dobro počutje posameznika. Negativne izkušnje v ljubezenskih odnosih, na primer žalost, jeza ali frustracija, pa povzročijo blokade na energijskih poteh, meridijanih, ki se izražajo tudi na telesni ravni.

Ravnovesje med jinom in jangom

V TKM se ljubezen obravnava kot pozitiven vidik janga, negativna čustva, na primer ljubosumje in sovraštvo, pa so povezana z energijo jin. Pomembno je, da se ohranja ravnovesje med njima, saj presežek enega ali drugega vpliva na celostno zdravje posameznika.

Ali lahko preveč strasti tudi škoduje telesu?
Pretirana strast povzroči stagnacijo energije či in ustvari blokade na energijskih poteh. Pojavijo se lahko telesne bolečine, težave s prebavo, nespečnost.
Vpliv na druge organe: Organi se med seboj na različne načine povezujejo, po teoriji TKM so med seboj povezani preko meridijanov in kolateral, po katerih teče življenjska energija. Oslabelost enega organa vpliva na druge, na delovanje organov pa vplivamo tudi z našimi čustvi. Preveč strasti ne ruši ravnovesja le v srcu, močno vpliva tudi na jetra, vranico, pljuča in ledvice.

Kako na telo vpliva pomanjkanje strasti?

Po TKM pomanjkanje strasti pomeni pomanjkanje pozitivne energije janga v telesu. Poleg zmanjšane strasti je lahko prisoten tudi občutek utrujenosti, brezvoljnosti in splošno slabo počutje. Ker se energija janga povezuje s toploto, lahko pomanjkanje strasti povzroči občutek hladnosti v telesu, saj se upočasnita metabolizem in prekrvitev. Pomanjkanje strasti lahko privede tudi do občutka apatičnosti, brezbrižnosti in pomanjkanja motivacije. Prav tako vpliva na prebavni sistem, na pomanjkanje apetita in neustrezno absorpcijo hranil.

Vrste ljubezni po TKM in vloga petih elementov

Družinska ljubezen – element kovine in zemlje
Ljubezen do družine se pogosto šteje za »plemensko ljubezen«. Vsak jo čuti ali doživlja drugače, toda na osnovni in splošni ravni se ne čuti samo v srcu, ampak tudi v črevesju in stopalih. Plemenska ljubezen prinaša občutke predanosti, obrambe in zaščite ter zvestobe, pri kateri lahko ljubimo svoje družinske člane ne glede na vse in brez vprašanj – brezpogojno. Po TKM spada tovrstna ljubezen v okrilje elementa kovine.
Družinska ljubezen je tudi hranljiva vrsta ljubezni. Prinaša instinkte, ki želijo nahraniti in preskrbeti svoje ljubljene. V kitajski medicini to pogosto vidimo kot vrsto ljubezni, ki pripada elementu zemlje.

Globalna ljubezen – element lesa

To je vrsta nevidne »osebne« ljubezni: občutek občudovanja, skrbi in oboževanja sveta okoli nas in življenja, ki ga živimo v skupnosti. Ta se pogosto vzbuja pri ljudeh, ki hrepenijo po »reševanju planeta«, kar pogosto vidimo v eko bojevnikih. To je ljubezen, ki izhaja iz trdne morale in etičnega stališča ter se pogosto šteje za vrsto ljubezni, ki ji vlada element lesa.

Romantična ljubezen – element vode

Najpogostejši in tradicionalni pogled, ko slišimo besedo ljubezen, je romantična ljubezen med pari. Ena oseba ljubi drugo in se odloči biti s to osebo na zelo intimni ravni. Zagotovo je ta vrsta ljubezni najbolj slavljena na valentinovo. Romantična ljubezen je tista iskrica, ki jo čutimo do druge osebe in v nas spodbudi občutek, da zmoremo premagati vse ovire. Svoj intimni jaz delimo z drugo osebo. Ta bližina, mešanje jina in janga, ki lahko ustvari tudi novo življenje, je po TKM povezana z elementom vode. Voda namreč ustvarja in ohranja življenje.

Ljubezen do sebe – element kovine

Ljubezen do sebe je pogosto prezrta ali zasenčena ljubezen. V naši družbi jo prepogosto zamenjamo za egoizem. Moč in pomen ljubezni do samega sebe je sposobnost, da se spoznamo do samega jedra: kdo sem, zakaj sem tukaj, česa sem sposoben, kako se lahko izboljšam, kaj je moje poslanstvo ... Tovrstna ljubezen spada pod okrilje elementa kovine, za katerega so značilne jasnost, pravičnost, korektnost, poštenost do samega sebe in v odnosu do drugih.

Element ogenj: srce sedež ljubezni!

Vsakršna ljubezen je v TKM na koncu obravnavana pod okriljem elementa ognja, ki predstavlja sočutje, povezanost in skrb. Srce igra ključno vlogo ne le kot organ, ki črpa kri po telesu, ampak tudi kot središče uma, čustev in duše. Po teoriji TKM je srce opisano kot cesar ali vladar, saj nadzoruje vse druge organe in sisteme v telesu. S srčno energijo so med seboj povezane ljubezen, radost, veselje in sreča. Uravnotežena energija srca je ključna za splošno počutje človeka, saj se ljubezen le tako lahko izraža pozitivno, kar pripomore k celovitemu zdravju.

Najpomembnejša akupunkturna točka na meridijanu srca

HT7 ali »šen men« (v prevodu »vrata duha«) je ena izmed priljubljenih in pogosto uporabljenih točk akupunkturistov, saj v srce prinese notranji mir, čustveno stabilnost, kakovosten spanec, veselje in radost. Točko lahko večkrat na dan masirate s pritiskom, do bolečine, minuto ali dve. Leži v zapestni gubi na mezinčevi strani. Točko lahko stimulirate tudi z mokso, ki je zvitek kitajskega divjega pelina v obliki cigare. Moksibustijo prav tako izvajate le nekaj minut, enkrat na dan. S stimulacijo omenjene točke prebudimo ljubezen do sebe, našega duha (v kitajščini »šen«) povabimo nazaj na prestol ljubezni v samo središče srca.

Želim vam, da bo vsak dan v vašem življenju obsijan z ljubeznijo. Naj se vsa ljubezen najprej začne z ljubeznijo do sebe; spoštujte se, pohvalite se in bodite prizanesljivi in potrpežljivi do sebe.

Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.

revija Bodi zdrava
Izšla je nova številka revije Bodi zdrava. Prijazno vabljeni k branju!