Zdravje

Izmensko delo poneumlja

STA/M.J.
4. 11. 2014, 13.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Posledice izmenskega dela so prezgodnje staranje možganov in zmanjšanje intelektualnih sposobnosti, kaže študija francoskih in walških znanstvenikov. Ljudje z izkušnjo desetletnega izmenskega dela so imeli namreč na testiranjih kognitivnih sposobnosti možganov enake rezultate kot ljudje, ki so bili od njih starejši šest let in pol.

Študija kaže, da imajo ljudje, ki so desetletje delali v izmenah, kar je v nasprotju z naravnim dnevno-nočnim ritmom organizma, šest let in pol starejše možgane od svojih vrstnikov.

Škodljive posledice dela v izmenah, ki nasprotujejo biološki telesi uri, so dobro znane, tako od vpliva na razvoj raka dojk do debelosti. A sedaj so se znanstveniki iz Swanseaja in Toulousa odločili raziskati posledice izmenskega dela na možgane, piše britanski BBC.

Tako je tri tisoč ljudi sodelovalo na testih spomina, hitrega razmišljanja in drugih kognitivnih sposobnosti.

Možgani že po naravi z leti nazadujejo, a delo v različnih izmenah ta proces le še pospešuje, so ugotovili znanstveniki.

Strokovnjaki ob tem dodajajo, da je dobra novica v tem, da si možgani po prenehanju izmenskega dela opomorejo. A za to potrebujejo pet let.

Izsledki raziskave so objavljeni v časopisu "Poklicna in okoljska medicina".