Slovenski košarkarji ostajajo neporaženi

STA/J.P.
2. 9. 2014, 21.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55

Košarkarji Slovenije so v tretjem krogu svetovnega prvenstva (skupina D) v Las Palmasu de Gran Canarii premagali Južno Korejo z 89:72 (19:21, 40:39, 70:56).

vszi

Slovenska košarkarska reprezentanca je zabeležila tretjo zmago na svetovnem prvenstvu v Španiji, tako da dva kroga pred koncem predtekmovanja ostaja neporažena. Na papirju najslabšega tekmeca v skupini, Južno Korejo, je premagala z 89:72.

S tremi zmagami je Slovenija od danes tudi edina neporažena reprezentanca v skupini D. Avstralija je namreč v popoldanski tekmi premagala Litvo in slovenskim junakom še bolj odprla pot do prvega mesta, ki v nadaljevanju prinaša lažje tekmece, predvsem pa se izogne prvemu favoritu SP, ZDA, do polfinala.

Na papirju najslabšega tekmeca v skupini, Južno Korejo, je premagala z 89:72.

Slovenija se bo z Litvo pomerila v četrtek ob 21.30. Tekma bo zanimiva, saj je v igri kar precej opcij. Nezaželeno je drugo mesto, ki pomeni teoretično dvoboj z Američani že v četrtfinalu. Slovenija si lahko za osvojitev prvega mesta privošči poraz z osmimi točkami razlike. Ob porazu z razliko med 9 in 12 točkami razlike so lahko drugi, v primeru poraza z več kot 14 točkami razlike pa tretji, kar pomeni obračun z ZDA prav tako šele v polfinalu. Litva bi v primeru poraza s Slovenijo osvojila tretje mesto, druga pa bi bila Avstralija.

A pred četrtkom slovenske košarkarje čaka še ena tekma. V sredo ob 17.30 se bodo pomerili z afriškim prvakom Angolo, ki je na Kanarskih otokih prikazal precej več kot Južna Koreja, s katero so imeli slovenski fantje kar precej dela. Zlomili so jo šele v zadnji tretjini tekme.

Pred tem je bila tekma vseskozi izenačena, kajti, kot je večkrat opozoril selektor Jure Zdovc, Slovenija lahko zmaguje ali melje slabše nasprotnike le, če igra dovolj zavzeto in agresivno v obrambi. Tega pa v prvem polčasu niso počeli. Južna Koreja jim je v dvajsetih minutah nasula 39 točk, le koš premalo, da bi dobila tudi drugo četrtino in odšla na odmor s prednostjo.

V sredo ob 17.30 se bodo pomerili z afriškim prvakom Angolo.

Korejci so bili nazadnje v ospredju pri rezultatu 46:44. V nekaj naslednjih minutah je bilo njihovega odpora konec. V napadu sta se prebudila Domen Lorbek in Zoran Dragić, ki sta bila ob konstantno odličnem Goranu Dragiću in vedno boljšem Alenu Omiću previsoka ovira za tretjo ekipo zadnjega azijskega prvenstva. V 26. minuti se je razlika prvič povzpela na dvomestno število (60:49), pred koncem tretjega dela pa je ta znašala že 16 točk (70:54).

V zadnjem delu so izbranci Jureta Zdovca rutinirano ubranili razliko, pet igralcev pa je tekmo končalo v dvomestnih številkah. Goran Dragić je zbral 22 točk (met iz igre 10:14), štiri podaje in dva skoka. Domen Lorbek je prispeval 14 točk, po 13 sta jih dosegla Zoran Dragić in Alen Omić, ki je z enajstimi skoki odigral eno svojih boljših partij v slovenskem dresu, 11 ob metu 3:5 za tri točke pa je zbral Jure Balažić.

* Dvorana Gran Canaria Arena, gledalcev 5700, sodniki: Anderson (ZDA), Lottermoser (Nemčija), Mihejev (Kazahstan).
* Slovenija: Balažić 11, Slokar 1 (1:4), Murić 3, Blažič 4, Zupan 8, G. Dragić 22 (0:1), Z. Dragić 13 (4:5), Lorbek 14 (4:4), Klobučar (0:2), Omić 13 (1:2).
* Južna Koreja: Moon 8, Park 6 (2:4), D. Yang 3, T. Kim 5 (1:1), Lee 12 (2:2), S. Kim 2, Cho 8 (2:3), H. Yang 4, Joo Kim 5 (3:4), Heo 7 (2:2), Oh 8 (2:4), Jon. Kim 4.
* Prosti meti: Slovenija 10:18, Južna Koreja 14:20.
* Met za dve točki: Slovenija 23:38, Južna Koreja 20:40.
* Met za tri točke: Slovenija 11:31 (Balažić 3, Zupan 2, G. Dragić 2, Lorbek 2, Murić, Z. Dragić), Južna Koreja 6:20 (Moon 2, Cho 2, Joo Kim, D. Yang).
* Skoki: Slovenija 40 (24 + 16), Južna Koreja 34 (23 + 11).
* Osebne napake: Slovenija 20, Južna Koreja 21.