Svet

Papež Frančišek obsodil spolne zlorabe otrok in ščitenje pedofilov

sta/mv
27. 9. 2015, 21.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Papež Frančišek se je v Philadelphii srečal z žrtvami spolnih zlorab in povedal, da bog joka zaradi tega, kar so morali pretrpeti, in da tudi sam čuti hudo bolečino in sramoto. Na srečanju z ameriškimi škofi pa je dejal, da bodo duhovniki in škofje, ki so zlorabljali otroke ali to prikrivali, morali odgovarjati.

Arhiv

Papež se je srečal s petimi žrtvami spolnih zlorab v času otroštva, vendar pa je Vatikan sporočil, da vse niso zlorabili duhovniki, ampak nekatere od treh žensk in dveh moških tudi sorodniki ali učitelji. Organizacije za pomoč žrtvam spolnih zlorab duhovnikov so to kritizirale kot poskus relativizacije škandala z opozorilom, da so spolne zlorabe problem širše družbe in ne le katoliške cerkve.

Frančišek se je z žrtvami spolnih zlorab duhovnikov srečal že lani v Vatikanu. Njegov izraz obžalovanja je prišel na primernem kraju, saj je bila philadelphijska nadškofija predmet številnih tožb v povezavi s pedofilskimi škandali, leta 2011 pa je zaradi ščitenja več kot 30 obtoženih duhovnikov odstopil kardinal Justin Rigali. Ta je v soboto vseeno sodeloval pri papeževi maši.

Ameriškim škofom je med drugim naročil, da naj se ne oklepajo le cerkvene doktrine in bodo bolj življenjski. Pastirji ameriških katolikov so bili zadnja leta najbolj glasni pri nasprotovanju homoseksualnim in splavu. Teme, ki jih poudarja papež, kot je pomoč revnim, pomoč priseljencem, sočutje in usmiljenje, pa so bile v ozadju obsodb.

Papež se s pravico porok homoseksualcev ne strinja, vendar je to nova realnost in škofom je naročil, naj energijo usmerijo stran od pritožb. "Cerkev, ki ne počne drugega kot razlaga doktrine, je neravno neuravnotežena in ujeta v začaran krog."

Papež se je z žrtvami in škofi srečal v semenišču sv. Borromea, kjer biva med obiskom Philadelphie, svoje zadnje postaje šestdnevnega obiska ZDA, ki ga je začel v Washingtonu in nadaljeval v New Yorku ter sedaj v Philadelphii. Po srečanju z žrtvami in škofi se je odpravil v zapor, kjer je okrog 100 zapornikom in njihovim družinskim članom položil na dušo, naj ne izgubijo upanja in skušajo izboljšati svoja življenja.

Papež je zelo kritičen do pravosodnih sistemov, kot je ameriški, kjer je poudarek na kaznovanju in ponižanju kriminalcev, ne pa na njihovi rehabilitaciji. Papež je v kongresu pozval k ukinitvi smrtne kazni, zavzema pa se tudi za odpravo dosmrtnih zapornih kazni, ker te človeku vzamejo vsako upanje.

Pred odhodom nazaj domov v Vatikan ima papež danes še veliko mašo v parku Benjamina Franklina v Philadelphii, na kateri pričakujejo milijon ljudi. Zvečer pa ga bo na letalo pospremil podpredsednik ZDA Joseph Biden.