Sindikati ogorčeni

Župan Arsenović "reže" tudi na socialnem področju

J.V./STA
15. 6. 2023, 18.20
Posodobljeno: 15. 6. 2023, 20.19
Deli članek:

Po športu, kulturi in mladini so predstavniki Mestne občine Maribor danes seznanili z načrtovanimi finančnimi rezi še izvajalce programov s področja sociale. Sindikati so ogorčeni in od mariborskih občinskih veljakov terjajo odgovore na 4 vprašanja.

Bobo
Mariborski župan Saša Arsenović.

Na občini poudarjajo, da sprejeti občinski proračun, ki so ga mestni svetniki potrdili aprila, pomeni le načrt razpoložljivih sredstev, njihova realizacija pa je odvisna od številnih drugih dejavnikov. "Trenutno smo postavljeni pred dejstvo, da je treba proračun izvesti z nižjimi zneski, kot bi si želeli in je bilo sprva načrtovano," so zapisali v sporočilu za javnost po današnjem sestanku z izvajalci socialnih programov. "Zaenkrat gre za začasne ukrepe, vse pa je odvisno od realizacije prihodkovne strani proračuna čez poletje. Tudi na področju sociale bomo izdali začasne odločbe s sporočilom, da bomo naredili vse, da se jeseni situacija stabilizira ter programi izvedejo v skladu z načrti," so izpostavili.

Zagotovili bodo do 80 odstotkov predvidenega zneska

Zatrdili so, da bodo zagotovili sredstva za sofinanciranje dopolnilnih programov na področju socialnega varstva za leto 2023 in 2024 v višini do 80 odstotkov predvidenega zneska za vse dopolnilne programe. Znesek, ki je bil predviden za subvencioniranje oskrbe na daljavo v višini 6000 evrov, bo po navedbah občine prav tako poravnan in tudi v prihodnje naj bi nadaljevali štipendiranje nadarjenih študentov in dijakov. "Tudi nadalje bomo podpirali delovanje socialnih ustanov. Rdeči križ Maribor bo tako s sprejetjem pogodbe začasno upravičen do 80 odstotkov predvidenih sredstev, socialna kuhinja pa bo po podpisu pogodbe upravičena do sredstev v predvideni višini," so navedli. Dodali so, da je bilo lani za področje sociale iz proračuna Mestne občine Maribor namenjenih 7,5 milijona evrov. Letos je bilo v ta namen po prvi obravnavi predloga proračuna načrtovanih 8,3 milijona evrov, po drugi obravnavi pa se je znesek povečal na 8,4 milijona evrov. 

Rezi tudi na področju športa, kulture in mladine

V preteklih dneh so predstavniki občine seznanili s finančnimi rezi športna društva in klube, javne zavode s področja kulture ter izvajalce programov s področij kulture in mladine. Napovedali so, da bodo z izbranimi na programskem razpisu na področju kulture in mladine zaenkrat sklenili pogodbe v višini 80 odstotkov letošnjega zneska, za projektni razpis bo razdeljenih le 60 odstotkov razpisanih sredstev. Zaradi luknje v občinski blagajni krčijo sredstva tudi javnim kulturnim zavodom, športnim društvom in klubom pa zaenkrat zagotavljajo samo 60-odstotno financiranje.

Nevladniki opozarjajo na posledice krčenja

V Regionalnem stičišču nevladnih organizacij Podravja opozarjajo na posledice krčenja sofinanciranja programov nevladnih organizacij. "V največji meri bo zmanjševanje njihovega obsega prizadelo prav njih, občane in občanke, še posebej tiste, ki pomoč najbolj potrebujejo. Na socialno varstvenem in humanitarnem področju je po podatkih Karitasa v letu 2023 število prosilcev socialne in humanitarne pomoči naraslo za 15 odstotkov glede na preteklo leto, število samomorov narašča, kar govori o povečevanju težav na področju duševnega zdravja itd. Vse to priča o teži problema, ki ga predstavlja zmanjševanje sredstev za programe, ki poskušajo te težave vsaj omiliti, če jih v celoti ne moremo odpraviti," je še pred današnjim sestankom na občini sporočil predstavnik omenjenega stičišča Bojan Golčar. "Najtežje je te sisteme ponovno vzpostaviti, ko enkrat prenehajo," je poudaril.

Sindikati terjajo odgovore na 4 vprašanja

Sindikalna konfederacija Glosa - Zasuk in Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) terjata od Mestne občine Maribor pojasnila glede načrtovanih finančnih rezov na področju kulture, športa in mladine. V javnem pismu jo pozivajo k odgovornemu ravnanju in doslednemu spoštovanju predpisov. V pismu zahtevajo odgovore na štiri vprašanja. Prvo se glasi, kako so se lahko zneski, določeni v pogodbah z nevladnimi organizacijami, znižali brez predhodnega rebalansa občinskega proračuna. Kot drugo jih zanima, kako to, da se je le mesec po sprejetju proračuna pojavila finančna luknja, za katero prej občina ni vedela.Tretje vprašanje je, ali je občina predhodno preučila vpliv zmanjšanja sredstev za kulturne, mladinske in športne dejavnosti in, če ga je, kakšne so bile ugotovitve te analize. Zadnje vprašanje pa je, kakšen je pravni temelj za spreminjanje proračuna brez vključitve mestnih svetnikov.

Klestenje sredstev kljub rekordnemu proračunu

Predstavniki konfederacije Glosa - Zasuk in Sviza v pismu pišejo, da s presenečenjem spremljajo napovedi rezov na področju kulture, mladine in športa v Mestni občini Maribor. Takšne odločitve po njihovem mnenju ne morejo biti sprejete mimo strokovnih komisij in mestnega sveta, in tudi ne naknadno, ko so pogodbe z izvajalci že podpisane in velik del projektov celo izveden. Takšno odločitev občine po mnenju sindikatov dodatno obtežuje dejstvo, da v letošnjem letu razpolaga z rekordnim proračunom. Sindikati opozarjajo, da bodo rezi prizadeli spet že tako najšibkejše delavce v sektorju, ki so zunanji, pogodbeni izvajalci, saj se na materialnih stroških projektov ne bo moglo privarčevati izpada denarja, ampak se bodo že dogovorjeni honorarji nižali ali celo neizplačali. "Ti rezi bodo imeli neželen učinek za vse prebivalce Maribora, saj bo klestenje financiranja prineslo siromašenje kulturnih, mladinskih in športnih programov, katerih obiskovalci in uporabniki so meščani," so zapisali. Odgovore pričakujejo do ponedeljka opoldne. 

Odzvali so se tudi v društvu Asociacija

Odzvali so se tudi v društvu Asociacija, kjer so obsodili namero po znižanju proračunskih sredstev za nevladne organizacije na področju kulture v Mestni občini Maribor. Predstavnikom občine so poslali pismo in jih pozvali, naj premislijo o posledicah svojega ravnanja, nemudoma ustavijo načrtovane reze ter zagotovijo ustrezna sredstva na postavkah proračuna občine, namenjenih za kulturo. Napovedani rezi pomenijo nepopravljivo škodo za mariborsko kulturno krajino, so zapisali v društvu. Odprta pisma so naslovili tudi na ministrstvi za kulturo in javno upravo ter jih pozvali, naj stopijo v pogajanja in zagotovijo izvajanje programov, ki so izrednega pomena tako za polje nevladne kulture kot tudi domače kulture nasploh.