Število psov v mestih in na deželi raste

Raje spodbujajo pobiranje pasjih kakcev kot pa kaznujejo nepobiralce

E. J.
14. 10. 2022, 12.35
Posodobljeno: 14. 10. 2022, 13.47
Deli članek:

Medtem ko v mnogih evropskih prestolnicah lastniki psov za nepobrani kakec plačajo okoli 500 evrov kazni, vas v Ljubljani čaka kazen 100 evrov, pa še to le, če psa in lastnika osebno inšpektor dobi med nečednim dejanjem oziroma prekrškom.

Profimedia
V Ljubljani po zadnjih podatkih živi okoli 25 500 psov.

Število psov v Sloveniji v zadnjih letih opazno narašča, kažejo podatki centralnega registra psov v naši državi, ki so ga začeli voditi leta 2003.

Tako najdemo podatke, da je bilo v začetku leta 2005 v naši državi registriranih 125.719 psov, leta 2010 je število naraslo 195.444 psov, leta 20202 pa že že 238.024 uradno registriranih psov. »V Ljubljani je bilo pred epidemijo registriranih okrog 24.000 psov. Trenutno je po zadnje pridobljenih podatkih v Ljubljani registriranih okrog 25.500 psov,« so nam povedali v Zavetišču Ljubljana. Ali lastniki vestno pobirajo kakce za svojimi ljubljenčki, nadzoruje Inšpektorat Mestne občine Ljubljana. »Nadzori se izvajajo na podlagi prejetih prijav in v sklopu usmerjenih nadzorov, ki jih izvajajo inšpektorji. Globa zaradi neodstranitve iztrebka živali znaša 100 evrov.« Ukrepanje je sicer težavno, priznavajo, tako ljubljanski Inšpektorat opravlja skupne usmerjene nadzore v sodelovanju v Mestnim redarstvom in Policijsko postajo vodnikov službenih psov. »Ukrepanje je sicer težavno, saj je potrebno lastnika živali osebno zaznati pri izvršenem prekršku.«

Profimedia
Nepobrani pasji kakec vas v Ljubljani stane 100, vendar je ukrepanje težavno, saj je potrebno lastnika živali osebno zaznati pri izvršenem prekršku.

Pobiranje kazni z analizo DNK iz pasjega kakca

Medtem na primer v Neaplju, Tel Avivu in španskem mestu Malaga pošiljajo naloge za plačilo kazni za nepobrani pasji iztrebek, lastnike pa določijo z analizo DNK iz pasjega kakca, pasji DNK pa pridobijo pri prijavi ali letni obnovi pasjega potnega lista, pri čipiranju in cepljenju psov. Kazni so visoke, okoli 500 evrov za nepobran kakec, poleg kazni morajo lastniki plačati še DNK analizo. V Ljubljani v tej smeri ne razmišljajo, so kratko odgovorili z Inšpektorata. »Menimo, da je globa primerna.« V Zavetišču Ljubljana pa medtem o tem pravijo: »Preverjanje DNK iz iztrebka do vzpostavitve ustrezne baze podatkov ni smiselno.«

Profimedia
V Ljubljani lahko psi kakajo in se igrajo brez povodca v pasjih parkih, katerih uporaba je brezplačna.

Spodbujanje je učinkovitejše od kaznovanja

Od leta 2007 so v Ljubljani postavili 6 pasjih parkov, pa so nam povedali na ljubljanskem Oddelku za gospodarske dejavnosti in promet in kar nekaj pasjih igrišč, »letos pa nameravamo urediti nov, nekoliko drugačen pasji park v Tivoliju, in sicer na zelenici pri športnih igriščih.« Uporaba pasjih parkov je brezplačna, pravkar tudi poteka akcija deljenja vrečk za pasje kakce v Ljubljani, ki jih vestni lastniki, seveda polne, lahko odvržejo v 200 košev za pasje kakce ali pa v kateri koli koš za mešane komunalne odpadke. «Ljubljana je zeleno, urejeno in čisto mesto, v katerem se zavedamo, da je del odgovornega lastništva psa tudi pobiranje pasjih iztrebkov in sprehajanje psov na povodcih,« so še poudarili. V Zavetišču Ljubljana pa so podali svoje mnenje: «Prav je, da so vsi psi na vseh javnih mestih na povodcu, saj se s tem izognemo morebitnim neželenim konfliktom, kar je v dobro psov in občanov. Kot poročajo sodelavci z Inšpektorata MU MOL, sprehajalci vrečke, razdeljene v ozaveščevalnih akcijah, z največjim veseljem sprejmejo in povedo, da pasje kakce vedno pobirajo, ne le zaradi kazni, ampak tudi zaradi samega izgleda okolice. Pozitivne odzive na akcijo smo doživeli tudi prejšnja leta. Menimo, da je vzpodbujanje pravilnih ravnanj učinkovitejše od kaznovanja.«