Prvi odzivi na obete Golobove vlade

Golobova napoved o razdelitvi šolskega ministrstva pozitivno sprejeta

A.R./STA
3. 5. 2022, 16.40
Posodobljeno: 3. 5. 2022, 16.49
Deli članek:

V skupni izjavi za javnost so se na napovedano reorganizacijo ministrstva za šolstvo danes pozitivno odzvali raziskovalni inštituti in rektorska konferenca.

Sašo Švigelj
Podoben predlog za reorganizacijo šolskega ministrstva so v preteklosti že predlagali v pisarni sedanjega rektorja univerze, Gregorja Majdiča

V rektorski konferenci in KOsRIS pozdravljajo napoved najverjetnejšega mandatarja za sestavo vlade in predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba o reorganizaciji trenutnega šolskega ministrstva. To bo po napovedi bodočega mandatarja razdeljeno v dve ločeni ministrstvi, in sicer v eno za vzgojo v osnovnih in srednjih šolah ter drugo za visoko šolstvo, znanost, inovacije in digitalizacijo.

Kot so sporočili v skupni izjavi, so v Rektorski konferenci Republike Slovenije in v Koordinaciji samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije (KOsRIS) takšno vsebinsko organiziranost sami predlagali že večkrat in je bila tudi posredovana iz kabineta rektorja Univerze v Ljubljani Gregorja Majdiča.

Takšna usmeritev je zapisana in argumentirana tudi v resoluciji o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030 ter nacionalnem programu visokega šolstva, so spomnili. Ministrstvi bi bili tako ločeno organizirani za vzgojo in izobraževanje do vključno srednjega šolstva ter za visoko šolstvo, znanost, inovacije in digitalizacijo.

Menijo, da bo ministrstvo, ki se bo posebej posvečalo znanosti in visokemu šolstvu, omogočilo ustreznejši razvoj obeh področij in njun še izrazitejši prispevek k razvoju družbe. »Pričakujemo pa, da bo novo ministrstvo pokrivalo tudi področje tehnološkega razvoja, za katerega je odločilno, da je povezan z znanostjo,« so še dodali. Dosedanja razdelitev, ko je bil tehnološki razvoj uvrščen pod Ministrstvo za gospodarstvo, pa se po njihovo ni izkazala za optimalno.

Inovacije in digitalizacija sta področji, ki prav tako nujno in neločljivo sodita v novoustanovljeni resor, menijo. »Taka ureditev bo spodbudila razvojni preboj Slovenije, ki ga nujno potrebujemo za nadaljnji razvoj naše države ter za soočanje z globalni izzivi«. To pa bo po njihovem mnenju tudi omogočilo ustreznejše okolje za delo in razvoj kariernih poti mladih sodelavk in sodelavcev, »najproduktivnejšega dela slovenske raziskovalne sfere«, so dodali.

»Raziskovalke in raziskovalci, pedagoške in strokovne sodelavke in sodelavci institucij, združenih v rektorsko konferenco in KOsRIS, se veselimo namere in sodelovanja v okviru novoustanovljenega resorja,« so še zapisali.