po srečanju s Pahorjem

Jelinčič za sprejetje novega volilnega sistema, k Janši ga ne bo

J.P./STA
6. 2. 2020, 12.57
Posodobljeno: 6. 2. 2020, 13.45
Deli članek:

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je po srečanju s predsednikom republike Borutom Pahorjem poudaril, da se ta strinja s predlaganimi spremembami volilnega sistema, in izrazil upanje, da bodo v DZ vendarle dosegli potrebno dvotretjinsko večino za njihovo potrditev.

STA
Zmago Jelinčič

S predsednikom republike Borutom Pahorjem se je danes na temo prihodnjih korakov po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca sešel tudi prvak SNS Zmago Jelinčič. Kot je ocenil v izjavi za medije po sestanku, Janezu Janši očitno "ne kaže dobro" pri nabiranju potrebnih 46 poslanskih glasov za sestavo nove vlade.

Sam je ponovil, da se srečanja, predvidenega za petek, ne bo udeležil: "Zadeve so take, da eni imamo ponos, eni ga pa nimajo." Na vprašanje o tihi podpori morebitni vladi v dobrobit države pa Jelinčič ni odgovoril neposredno. "Vprašanje je, kako se sploh dojema dobro ali dobrobit države. Vendar pa naši trije glasovi ne bi bili odločilni pri konstituiranju Janševe vlade," je pojasnil.

Ob tem je še poudaril, da se predsednik Pahor strinja s spremembo volilnega sistema, vendar pa "je problem dobiti 60. glas". Pod predlagane spremembe se je namreč podpisalo 59 poslancev, za njihov sprejem pa jih potrebujejo 60.

"Morda se bodo v DeSUS spametovali in dali enega ali dva glasova," je dejal Jelinčič. Ocenjuje namreč, da DeSUS v primeru, da bodo volitve potekale po obstoječem sistemu, ne bo prestopil parlamentarnega praga. Lahko pa pride v DZ, če bi potekale po novem sistemu, je še dejal.

Ni v nacionalnem interesu

Vlada pod vodstvom SDS ni v nacionalnem interesu, zato so v SAB predlagali projektno vlado, ki bi še pred volitvami sprejela spremembe volilne zakonodaje, je po pogovoru pri Pahorju dejala vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper. Bodo pa v petek na organih stranke predlagali tudi začetek priprav na predčasne volitve.

Po besedah Kociprove, ki se sklicuje na stališče pravnika Igorja Kaučiča, bi se volitve po novi zakonodaji lahko izpeljale že septembra. "Tisti, ki govorijo, da je neodgovorno, da bi se predčasne volitve zgodile v letu pred predsedovanjem EU, bi morali na to misliti takrat, ko je predsednik vlade odstopil," je še poudarila.

Ne zavračajo pogovorov

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je predsedniku republike danes sporočil, da se DeSUS pripravlja na volitve, a ne zavračajo pogovorov za oblikovanje nove vlade. Odločili se bodo v korist stranke in Slovenije, če bi se odločili za sodelovanje v vladi s SDS, pa je za DeSUS ključno uresničevanje strankinega programa in da se ne odpira ideoloških tem. Če bi se pokazala težnja za odpiranje ideoloških tem, v takšni koaliciji DeSUS ne more sodelovati.

V petek se bodo predstavniki DeSUS sicer udeležili pogovora pri predsedniku SDS. Kot je pojasnil Jurša, se bodo v prvi fazi pogovarjali ločeno, torej ne v kakšnem sredinskem bloku. Je pa potrdil, da je bila predsednica DeSUS Aleksandra Pivec v sredo na spoznavnem pogovoru s predsednikom NSi Matejem Toninom, vendar pa kakšnih sklepov o skupnem nastopu v pogajanjih s SDS po njegovih informacijah nista sprejemala.

Prav tako je Jurša zatrdil, da so v poslanski skupini enotni v stališču, da sicer začnejo s pripravami na predčasne volitve, a obenem dopuščajo tudi pogovore o novi vladi. DeSUS sicer v morebitni novi vladi po besedah Jurše zanimata resorja zdravstva in sociale. Ob tem zanikal namige, da bo kateri od njihovih poslancev prestopil v kakšno drugo poslansko skupino.