Volitve

Pahor ostal brez kandidata, vlade še ne bo

STA/B.K.
19. 7. 2018, 18.27
Posodobljeno: 19. 7. 2018, 18.34
Deli članek:

V prvem krogu iskanja mandatarja za sestavo vlade, je predsednik republike ostal brez kandidata, ki bi zmogel zbrati potrebno večino.

STA
Pahor ob koncu prvega leta drugega mandata ocenjuje, da uživamo relativno politično stabilnost, a so "čeri razhajanj tik pod gladino".

Predsednik republike Borut Pahor bo v ponedeljek uradno seznanil Državni zbor, da v 30-dnevnem roku ne bo predlagal kandidata za predsednika vlade. Predsednik SDS Janez Janša ga je namreč obvestil, da v prvem krogu ne sprejme mandatarske kandidature, saj nima zadostne večine v DZ.

Da do 23. julija ne bo imel zagotovljene potrebne večine za izvolitev za predsednika vlade, je predsedniku Pahorju pojasnil tudi predsednik na volitvah drugouvrščene LMŠ Marjan Šarec, s katerim je predsednik danes opravil pogovor.

V prvem krogu je Janša sicer predsednikom parlamentarnih strank poslal vabilo na pogovor o sestavi koalicije, a ga je nato večini tudi preklical, ko je šesterica strank pod okriljem LMŠ v veliki meri uskladila vsebino koalicijske pogodbe. Po umiku NSi iz pogajanj z LMŠ se je nato Janša sestal s predstavniki NSi, ločeno pa tudi s SNS.

Židan: Janša žanje, kar je sejal v preteklih letih

Predsednik SD Dejan Židan za Janšo pravi, da žanje tisto, kar je sejal v preteklih letih delovanja. Še vedno pa upa in verjame, da bo Šarcu uspelo sestaviti koalicijo. Tako pričakuje, da bo Šarec pogovore nadaljeval. Želi si tudi bolj jasnega stališča Levice, ali je tokrat pripravljena prevzeti odgovornost. Manjšinski vladi s podporo Levice pa ni naklonjen.

Očitno pa razpleta ne pričakuje še prav kmalu, saj meni, da bosta med 20. in 23. avgustom verjetno dve noči in dva dneva, ko bodo iskali rešitev, da ne pride do predčasnih volitev.

Tudi vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša predvideva, da bodo oblikovalci koalicije drugi krog začeli teči bistveno hitreje, sprintali pa bodo v tretjem krogu. Takrat bo namreč po njegovih besedah treba na neki način oblikovati vlado, saj Slovenci in Slovenke pričakujejo, da se bo oblikovala vlada, da ne bomo šli na predčasne volitve.

Glede tega, kateri je zdaj najverjetnejši scenarij, Jurša pravi, da preprosto ne ve, kaj se bo dogajalo. Meni pa, da še vedno obstaja verjetnost za oblikovanje levosredinske vlade, ki bo ali večinska ali manjšinska s podporo neke druge stranke. Zatrdil je, da se v DeSUS z Janšo v teh dneh niso pogovarjali in da ga sam pri morebitnem glasovanju v državnem zboru ne bo podprl.

Predsednik SMC Miro Cerar upa, da bo dovolj modrosti in premisleka, da bodo uspeli v prihodnjih tednih priti do stabilne razvojne vlade. Po njegovem mnenju je to zanesljivo odgovornost, ki jo v tem trenutku v največji meri nosita Janša in Šarec.

Glede navedb v Janševem pismu, da je komunikacija s strankami pokazala pripravljenost za preseganje razlik med programsko različnimi strankami, pa so v SMC zatrdili, da oni niso tisti, ki so se z Janšo o tem pogovarjali.

Vodja poslanske skupine SAB Marko Bandelli je bil ob današnjem razpletu kratek. Ugotovil je, da očitno koalicije ni. Ob tem pa je zagotovil, da Stranka Alenke Bratušek dela in bo delala naprej. Tako je Bandelli napovedal, da bodo prihodnji teden pripravili in predstavili zakon o upokojencih, ki so ga dlje časa pripravljali.