Poziv

Sindikat zahteva razjasnitev okoliščin prodaje Mercatorja Agrokorju

M.K./STA
8. 6. 2017, 14.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Sindikat delavcev trgovine Slovenije je danes pozval slovensko tožilstvo in policijo, naj se "končno razišče nečednosti okoli prodaje Mercatorja Agrokorju".

Bobo
Agrokor Mercatorja ni kupil z denarjem, temveč z dodatnim zadolževanjem, so prepričani v sindikatu.

Za sindikat je prodaja Mercatorja Agrokorju "strateška slovenska napaka brez primere", zaradi Agrokorjevih finančnih težav pa pričakuje novo prodajo Mercatorja.

Kot so navedli v javnem pozivu tožilstvu in policiji, se je letos izkazalo, da Agrokor Mercatorja ni kupil z denarjem, temveč z dodatnim zadolževanjem z obveznicami PIK. "Zaradi nezmožnosti vračanja dolgov do bank je Agrokor tik pred stečajem in Mercator bo znova pred, tokrat deseto, prodajo," so poudarili in dodali: "Kaj to pomeni za zaposlene v Mercatorju, še ne vemo, slovenska vlada pa z instant ukrepi, kot so zakon o Mercatorju, skuša rešiti, kar se da."

"V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije in Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije smo že v času postopkov prodaje opozarjali, da prodaja največjega slovenskega trgovca z dominantnim tržnim deležem finančno šibkemu in strateško neustreznemu kupcu pomeni nepopravljivo škodo, ne samo za slovensko trgovino, temveč tudi za slovensko živilsko-predelovalno industrijo in slovenskega kmeta," so poudarili.

Reševanje tujih posojilodajalcev Agrokorja

Ob tem so spomnili na svoja opozorila, da Agrokorjev prevzem Mercatorja poleg reševanje Agrokorja in hrvaške živilske industrije pomeni predvsem reševanje tujih posojilodajalcev Agrokorja. In sicer tako, da bi teža velike večine 'sinergij' skupnega podjetja padla na ramena slovenskega delavca, slovenske industrije, slovenskega kmeta in nenazadnje slovenskega bančnega sistema.

"Prepričani smo bili, da prevzem pomeni odpuščanje slovenskih delavcev v trgovini, izrivanje slovenskih proizvajalcev na račun hrvaških in zapiranje prodajnih poti za slovenskega kmeta, kakor tudi udarec za slovenske banke zaradi poslabšanja kreditne sposobnosti slovenske živilske industrije, ki presegajo obseg kupnine za Mercator," so izpostavili.

Od tožilstva in policije zahtevajo, da se preiskava o okoliščinah prodaje nadaljuje. Ob tem so navedli, da je "slovenska politika na čelu z NLB v času devete prodaje Mercatorju nerazumno zvišala obrestne mere za kredite na 12 odstotkov".

Tako visoke obrestne mere pa so bile po oceni sindikata povod takratni politiki, da je prodajo potrdila ne glede na to, da je Mercator redno poravnaval obveznosti.

Provizije podpornikom prodaje?

"Govorilo se je tudi o visokih provizijah 'razumnikom', ki so podpirali prodajo. Vse to je raziskoval tudi Nacionalni preiskovalni urad in upamo, da ni zaradi visokih provizij, o katerih se govori, ali celo pritiska politike, preiskave prekinil," so zapisali v pozivu.

Sindikat pričakuje, da bo preiskava ugotovila, kaj se je takrat dogajalo. "Ne le zaradi velike škode, ki jo je prodaja povzročila slovenskim davkoplačevalcem, temveč tudi, da končno postanemo pravna država," so še navedli v javnem pozivu.

Agrokor je večinski delež v Mercatorju kupil leta 2014. Zaradi visokih dolgov pa je zašel v velike težave z likvidnostjo in se znašel pod hudim pritiskom upnikov. Hrvaška vlada je prek posebnega zakona aprila v koncern imenovala posebno izredno upravo, ki bo vodila prestrukturiranje, vodi pa jo Ante Ramljak.

Tudi slovenska vlada je sprejela zakon o pogojih imenovanja izrednega člana uprave v družbah sistemskega pomena za državo, s katerim želi zaščiti Mercator. V Mercator je tako poslala izrednega člana uprave, Gregorja Planteua, katerega ključna naloga je, da prepreči negativno vplivanje Agrokorja na Mercator.