Slovenija

Policisti vidijo možnost nadaljevanja pogajanj

STA
3. 3. 2016, 18.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Policisti po torkovi predstavitvi novega vladnega predloga glede stavkovnih zahtev vidijo možnost nadaljevanja pogajanj. Kot pravi sindikalist Radivoj Uroševič, novi predlog obsega nekaj več sredstev, dogovoriti pa se morajo tudi o njihovi razporeditvi. Danes so se sestali s predstavniki notranjega ministrstva ter opravili še nekatere izračune.

Nov približevalni predlog vladne strani za izpolnitev stavkovnih zahtev policistov, ki stavkajo od 18. novembra lani, je predstavnikom policijskih sindikatov v torek predstavila notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar.

S prejšnjim predlogom v sindikatih niso bili zadovoljni, ko jih je vladna stran sredi februarja seznanila, da ni uspela zagotoviti dodatnih sredstev za reševanje stavkovnih zahtev, so to videli kot ustavitev pogajalskega procesa. Kot so navedli takrat, je vlada za reševanje zapadlih zavez "ultimativno ponudila manj kot sedem milijonov evrov, ki ne zadoščajo za celovito in sistemsko pravično reševanje stavkovnih zahtev".

Po torkovi predstavitvi novega približevalnega predloga pa po besedah predsednika Policijskega sindikata Slovenije Radivoja Uroševiča ocenjujejo, da s tem predlogom lahko nadaljujejo pogajanja. O njegovi vsebini Uroševič ni želel govoriti, pojasnil je le, da je za rešitev stavkovnih zahtev ponujenih nekaj več sredstev kot v prejšnjem predlogu, z vladnimi pogajalci pa se morajo dogovoriti tudi o njihovi razporeditvi. Sami pa imajo, kot je zatrdil, že pripravljen protipredlog.

Uroševič ni želel napovedovati, kako hitro bi lahko v pogajanjih prišlo do skupne rešitve. Na vprašanje, kako blizu oziroma daleč so si z vladno stranjo, je odgovoril: "Dokler ni vse, ni nič."

Popoldne pogajanj ni bilo

Po prvotnih napovedih naj bi se pogajanja nadaljevala po današnji seji vlade. Vendar pa, kot je povedal Uroševič, popoldne pogajanj ni bilo, so se pa sestali z ministrico in še nekaterimi uslužbenci notranjega ministrstva. Po Uroševičevih besedah so opravili določene izračune, kaj pomeni zadnji vladni predlog in kaj sindikalne zahteve. Na sestanku so nekatere stvari tudi dodatno razjasnili.

Več ni razkril, napovedal je le, da se bodo pogajanja verjetno nadaljevala v prihodnjem tednu. Sam pa je za torek sklical tudi izredno sejo sveta njihovega sindikata.

Predsednik drugega od sindikatov, Sindikata policistov Slovenije, Zoran Petrovič za pojasnila ni bil dosegljiv, so pa v njegovem sindikatu napovedali, da naj bi še danes pripravili celovit odziv s pojasnili o očitkih glede domnevno načrtovane ustavitve ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja lani novembra, v katero naj bi bil vpleten tudi Petrovič.

Uroševič je na vprašanje, ali omenjeno razkritje vpliva na pogajalski proces glede stavkovnih zahtev, odgovoril, da se trudijo, da ga ne bi obremenjevalo, saj to ni bil neposredni stavkovni ukrep ali med sindikatoma dogovorjena skupna aktivnost. Gre za zadevo, ki jo je naredila neka skupina, je pojasnil in dogodka ni želel komentirati. Strinja pa se, da primer meče slabo luč ne samo na oba policijska sindikata, ampak tudi na vse zaposlene v policiji.

Glede navedb v nekaterih medijih, da zaradi te afere člani sindikatov zapuščajo Sindikat policistov Slovenije in se včlanjujejo v njegov sindikat, je odgovoril, da gibanja članstva v drugem sindikatu ne pozna in da je veliko tudi dvojnih članov. V Policijskem sindikatu Slovenije po njegovih besedah ni zaznati niti pretiranega izčlanjevanja niti včlanjevanja.