Slovenija

Bavčar ušel zaporu?

Simon Rosc
23. 6. 2015, 06.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Vrhovno sodišče v Ljubljani je zadržalo izvajanje sodbe nekdanjemu predsedniku uprave Istrabenza Igorju Bavčarju, ki je bil obsojen na sedem let zapora. Sodba je zadržana zaradi zahteve za varstvo zakonitosti, dogajanje pa je potrdil tudi Bavčarjev odvetnik.

sta

Odvetnik Marko Bošnjak, ki zagovarja obsojenega nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja, je potrdil, da je prejel sklep vrhovnega sodišča o začasnem zadržanju sodbe Bavčarju v zadevi Istrabenz. Bavčarju do končne odločitve vrhovnega sodišča tako ne bo treba na prestajanje dosojene sedemletne zaporne kazni na Dob. »Prejeli smo odločitev, da je nadaljnja izvršitev sodbe začasno zadržana glede na vsebino zahteve za varstvo zakonitosti. Ali je vrhovno sodišče zadevo razveljavilo, spremenilo ali bodo še kaj odločali, pa je treba vprašati sodišče,« je pojasnil odvetnik.

Sodišče molči

Vrhovno sodišče, ki presoja Bavčarjevo zahtevo za varstvo zakonitosti, še ni komentiralo odločitve, prav tako še ni znano, kdaj bo dokončno odločilo o zahtevi za varstvo zakonitosti. Medtem pa okrožno sodišče v Ljubljani še vedno odloča o Bavčarjevi vnovični prošnji za odlog prestajanja zaporne kazni. V tej zadevi je bil obsojen tudi nekdanji Istrabenzov svetovalec Kristjan Sušinski, ki je po sklepu vrhovnega sodišča v četrtek zapustil zapor na Dobu. To pa naj bi dokazovalo, da bo vsaj zanj sodba razveljavljena. Po poti Bavčarja gre tudi Boško Šrot, njegov odvetnik Blaž Kovačič Mlina je namreč pojasnil, da je tudi on na vrhovno sodišče vložil zahtevek za varstvo zakonitosti. Na odločitev sodnikov pa še čakajo.

Spomnimo

Kristjana Sušinskega je senat ljubljanskega okrožnega sodišča leta 2013 spoznal za krivega pranja denarja, njegovega brata, nekdanjega predsednika uprave Maksime Holdinga Nastjo Sušinskega, pa za krivega pranja denarja in zlorabe položaja. Kristjan je moral v zapor za tri leta, Nastja pa za tri leta in devet mesecev. V tej zadevi je bil na zaporno kazen pet let in deset mesecev zapora obsojen tudi nekdanji predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot. Šrot in Nastja Sušinski sta v zaporu na Dobu od lanskega oktobra, Kristjanu Sušinskemu pa so kazen iz zdravstvenih razlogov odložili za tri mesece, zato je na Dob prišel sredi decembra.

Zaslužili milijone

Do kaznivih dejanj je prišlo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško prodala najprej hčerinski družbi Plinfin za 23 milijonov evrov. Nato je pivovarna prodala Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega. Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov.