Slovenija

Vlada danes zaupno o Telekomu, koalicija brez uradnih informacij

STA
4. 6. 2015, 11.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Koalicijski partnerji so pred sejo vlade razpravljali o meji vpletanja države v gospodarstvo, kot zatrjujejo, pa nimajo informacij o tem, da naj bi uprava SDH predlagala prodajo Telekoma Slovenije. Na seji bo finančni minister Dušan Mramor pod oznako zaupno predstavil informacijo o postopku prodaje, vlada pa danes pričakuje tudi informacije od SDH.

Reuters

Državni sekretar Metod Dragonja je ob prihodu na sejo vlade za STA povedal, da je neuradne informacije glede odločitve uprave SDH za prodajo Telekoma Slovenije slišal iz medijev. Bodo pa dodatne informacije danes po seji vlade prejeli od uprave SDH, je napovedal. Danes popoldne naj bi bila tudi seja nadzornega sveta SDH.

Koalicija se je sicer pred današnjo sejo vlade pogovarjala o vlogi Slovenskega državnega holdinga (SDH) in pa tudi Družbe za upravljanje terjatev bank v aktualnih postopkih. Kljub razdeljenosti pri teh vprašanjih koalicija po besedah vodje poslancev SMC Simone Kustec Lipicer vztraja, da sta bili obe instituciji ustanovljeni z namenom, da se vpletanje politike v gospodarstvo zameji.

V sedanjem procesu prodaje Telekoma Slovenije je popolna zakonska pristojnost odločanja na strani SDH, je v izjavi novinarjem vztrajala Kustec Lipicerjeva.

Nasprotno prvak SD Dejan Židan ocenjuje, da se vlada kot skupščina ne bi smela otepati odgovornosti, pač pa bi se morala izreči o prodaji Telekoma Slovenije. Židan, ki se današnje seje vlade ne udeležuje, sicer od Mramorja pričakuje vse dostopne informacije glede postopkov prodaje Telekoma. Del teh informacij so po Židanovih besedah tudi različna pravna mnenja.

Ob tem je zatrdil, da uradnih informacij o tem, da bi uprava SDH nadzornemu svetu predlagala prodajo Telekoma, nima. "O tem se bodo v prihodnjih dneh še dogajale zgodbe," je napovedal. SD sicer izpostavlja zaveze, ki jih mora upoštevati SDH. Za Telekom mora poiskati strateškega kupca, kar pa da ne more biti finančni sklad, ki podjetje lahko proda naprej.

Po Židanovih besedah je tudi cena neobičajno nizka in ima po njihovih informacijah celo likvidacijsko vrednost. V SD temu nasprotujejo in predlagajo, da se o prodaji Telekoma britanskemu finančnemu skladu Cinven izreče vlada kot skupščina.

Sicer pa predsednik SD še vedno ne želi napovedovati, kako bo stranka ravnala oz. ali utegne zapustiti koalicijo, če bo Telekom vseeno prodan. Zato tudi poudarja, da vlada ne more bežati pred odgovornostjo.

Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec danes na seji vlade ni prisoten. Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša pa je v izjavi novinarjem ponovil pričakovanja stranke. Po njihovih besedah morajo ugotoviti, ali je kupec za Telekom strateški, kot to nalaga obrazložitev vlade, sprejeta ob sklepu DZ za prodajo podjetja. Odgovora, ali je Cinven strateški kupec, pa danes po Jurševih besedah niso prejeli.

Vendar vodja poslancev DeSUS poudarja mnenje stranke, da je za odločitev o Telekomu pristojen SDH, ki mora odločati v skladu z zakonom. Če ne bo ravnal zakonito, pa lastnik lahko razreši nadzorni svet SDH, je spomnil Jurša.