Slovenija

Katere stranke bodo sprejele Cerarjevo povabilo?

G.G./STA
29. 7. 2014, 10.43
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Zmagovalec volitev Miro Cerar je pred drugim krogom pogovorov morebitnim koalicijskim partnerjem že poslal osnutek koalicijske pogodbe. Združena levica se je medtem že odločila, da odhaja v opozicijo, NSi pa pušča možnost še odprto.

Šimen Zupančič/KMA
V vladno koalicijo so povabljeni torej skoraj vsi, ki so prestopili parlamentarni prag. Spletni portal Požareport pa piše, da bodo najverjetneje novo vlado sestavljali SMS, DeSUS, SD in NSi. Predstavnik ZL Luka Mesec je medtem že povedal, da povabila zaradi različnega pogleda predvsem na gospodarsko politiko ne bodo sprejeli. Predsednica NSi Ljudmila Novak pa je dejala, da dopušča možnost, da se o vsebini uskladijo in da NSi vstopi v koalicijo. 

Zunaj vlade naj bi tako zagotovo ostala SDS, ki ni niti povabljena niti nima želje po vstopu. V zraku je še usoda Zavezništva Alenke Bratušek, ki pa naj bi si zelo želelo v vlado.

Kaj je v osnutku koalicijske pogodbe?

Dokument, ki ga je medijem posredovala ZL, izpostavlja pet temeljnih vizij, ki so pravna država, predvidljivo in enostavno poslovno okolje, okolje za razvoj profesionalnih potencialov javnih uslužbencev in kakovost njihovih storitev, odprt dialog s civilno družbo ter ustvarjalno družbo, ki bo zdrava, inovativna, kompetentna in socialna ter bo omogočila kvaliteto življenja vsem ljudem.

Kot ugotavljajo v dokumentu, je treba v izpostavljenih okvirih zasledovati vzpostavitev politike medgeneracijske solidarnosti med mladimi, zaposlenimi, brezposelnimi, upokojenci in starostniki ter načela projektnega financiranja države z izjemo socialne politike.

Izpeljati je treba nadzorovano privatizacijo državnih monopolov, z izjemo infrastrukturnih, in zdravstveno reformo, ki je usmerjena v ukinjanje dodatnega zavarovanja in razbitje klientelističnih povezav v sektorju.
Dokument govori še o optimizaciji dela javnega sektorja in javne uprave, dvigu učinkovitosti države pri pobiranju davkov preko davčnih blagajn, davčne izterjave in plačevanja prispevkov. Govori tudi o učinkovitosti in neodvisnosti sodne veje oblasti.

Nekaj sprememb se obeta tudi pri seznamu ministrstev, med drugim naj bi področje prostora znova pripojili k okolju, kmetijstvo in infrastruktura pa bi delovala kot samostojna resorja, javna uprava se seli nazaj pod pravosodje.

Osnutek bodo danes pregledale potencialne koalicijske partnerice. Že zjutraj se je sicer sestal kolegij predsednika SD, a osnutka, ki so ga prejeli šele davi, še niso uspeli obravnavati, je dejal vodja poslancev SD Matjaž Han. Osnutek so posredovali strokovnim svetom stranke oz. pristojnim za posamezna področja. Čez dan ga bodo preučili, pogajalska skupina SD se bo nato še enkrat sestala, svoja mnenja pa bodo zvečer, predvidoma ob 18. uri, predstavili Cerarju.

Ta se bo čez dan srečal tudi s predstavniki ostalih parlamentarnih strank z izjemo SDS.