Slovenija

Brezposelnih ogromno, delodajalci pa ne najdejo ustreznih kadrov

STA
19. 6. 2014, 08.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Število brezposelnih v Sloveniji je visoko, o težavah zaradi pomanjkanja ustreznega kadra pa še vedno poroča 19 odstotkov delodajalcev. To je sicer pet odstotnih točk manj kot lani in 17 odstotnih točk manj od globalnega povprečja.

Thinstock

Po rezultatih raziskave družbe Manpowergroup o pomanjkanju ustreznih kadrov za letošnje leto v Sloveniji, ki je zajela 620 delodajalcev, se s težavami pri zaposlovanju na določena delovna mesta zaradi pomanjkanja ustreznih kadrov sooča 19 odstotkov delodajalcev.

V Sloveniji se ta delež zmanjšuje že od leta 2011, ko se je v državi začelo izvajati to analizo, in je manjši tako od povprečja regije Evropa, Bližnji vzhod in Afrika (27 odstotkov) kot od globalnih rezultatov (36 odstotkov).

"To pripisujemo dejstvu, da v Sloveniji še ni prišlo do opaznega okrevanja gospodarstva, ki bi lahko vplivalo na intenzivnost zaposlovanja in na iskanje novih kadrov, še vedno pa se soočamo tudi z visokim deležem brezposelnih oseb," ocenjujejo v družbi Manpower Slovenija.

Ob tem dodajajo, da se slovenski delodajalci vrednosti znanja in izkušenj znotraj svojih podjetij ne zavedajo v tako veliki meri kot njihovi kolegi na globalni ravni.

V letošnjem letu imajo slovenski delodajalci sicer največ težav z zapolnitvijo delovnih mest kvalificiranih delavcev, inženirjev ter osebja v restavracijah in hotelih. V primerjavi s prejšnjim letom so se kvalificirani delavci z drugega povzpeli na prvo mesto in tako prehiteli inženirje. Tretje mesto po pomanjkanju letos zaseda osebje v restavracijah in hotelih, ki je bilo lani na osmem mestu.

Na vprašanje, kako pomanjkanje ustreznih kadrov vpliva na poslovanje podjetij, je 46 odstotkov slovenskih delodajalcev odgovorilo, da ima to velik ali srednje velik vpliv na sposobnost zadovoljitve potreb strank. Kar 20 odstotkov jih je menilo, da imajo nezapolnjena delovna mesta majhen vpliv na njihovo uspešnost, 34 odstotkov pa, da tovrstnega vpliva ni.

Kot najpogostejši razlog za težave pri zaposlovanju jih je 54 odstotkov navedlo splošno pomanjkanje ustreznih kandidatov na trgu dela. 26 odstotkov jih je medtem dejalo, da je krivo pomanjkanje ustreznih izkušenj. Iz tega naj bi bilo mogoče sklepati, da se izkušnje, veščine in znanja, ki jih imajo kandidati na trgu dela, ne ujemajo s pričakovanji delodajalcev.

Za premagovanje težav zaradi pomanjkanja ustreznih kadrov se slovenski delodajalci najpogosteje, v 40 odstotkih, poslužujejo razvoja obstoječega kadra. Druga najbolj uporabljena strategija, ki jo uporablja 33 odstotkov vprašanih, je iskanje novih virov ustreznih kadrov. Od tega 14 odstotkov delodajalcev zaposli tudi kandidate, ki nimajo vseh zanj in veščin, a imajo potencial, da jih hitro osvojijo.

V nadaljnjem razvoju podjetij in pri iskanju ustreznega kadra veliko vlogo pripisujejo kadrovikom, ki bodo zmogli pravočasno opredeliti prosta delovna mesta in uspešno privabiti ter ohraniti primerne kandidate, ki jih bodo zasedli.