Slovenija

Kaj bo proti sodbi storil Janša?

STA / S.R.
6. 6. 2013, 18.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Dan po obsodbi prvaka SDS Janeza Janše odmeva njegova napoved, da se bo zoper sodbo boril s pravnimi in vsemi političnimi sredstvi.

Svet 24
O kakšnih političnih sredstvih je govoril Janša?

S katerimi, ostaja skrivnost, je pa Janša omenil možno ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije. Odzivi politikov na napoved so zato nekoliko medli, saj ne želijo ugibati, za katera politična sredstva lahko gre.

Poslanec SDS Andrej Vizjak Janševe napovedi o borbi s političnimi sredstvi ni želel konkretneje komentirati, saj da je to vprašanje za Janšo. Ob tem pa verjame, da nekdo, ki se mu zgodi krivica in je tudi prizadet, želi doseči pravico. "Prav je, da jo doseže," je dejal.

Tudi vprašanje, ali bi bila preiskovalna komisija o samem poteku sojenja sporna, Vizjak težko komentira. Pojasnil je, da ne pozna nobene pobude v tej smeri. "Lahko, da bomo o tem razpravljali v prihodnjih dneh, a ta trenutek o tej temi še nismo odprli razprave, tudi ne v poslanski skupini," je še poudaril Vizjak.

Predsednik DZ Janko Veber (SD) je pojasnil, da je politična sredstva treba razumeti v meji dovoljenega, saj ustava določa jasno delitev oblasti na izvršno, zakonodajno in pravosodno. Politika torej ne sme posegati predvsem v pravosodno vejo oblasti, je poudaril in izrazil pričakovanje, da se bodo vsi, ki o tem razmišljajo, tega tudi zavedali.

Med političnimi sredstvi je, tako Veber, lahko tudi neudeleževanje sej na posamezno temo. Takšnih izkušenj obstaja že cela vrsta, a so se v preteklosti izkazale kot neproduktivne, opozarja in meni, da je notranje merjenje moči ta hip najmanj potrebno.

Če najmanj 30 poslancev zahteva ustanovitev preiskovalne komisije, je treba po njegovih besedah takšno komisijo tudi ustanoviti. DZ se v tem primeru lahko pogovarja samo o sestavi, preiskovalna komisija pa mora oblikovati svoj poslovnik, kar pomeni, da ima veliko samostojnost. Možnost ustanovitve preiskovalne komisije torej je, a bi bilo po njegovem mnenju nedopustno, če bi s tem posegali v pravosodno vejo oblasti.

Predsednik SLS Franc Bogovič je spomnil, da je bilo v preteklosti ustanovljenih že kar nekaj preiskovalnih komisij, nekatere vezane tudi na orožarske afere, vendar po njegovi oceni niso prinesle nobenega dobrega rezultata. Boji se, da bi bilo v tem primeru enako in bi "pomenilo politizacijo tega problema".

Predlaga pa vnovično razpravo o trajnem sodniškem mandatu. V SLS namreč razmišljajo o spremembah v tej smeri, s čimer bi imel tudi pravosodni sistem večjo odgovornost do svojega dela. Da je trajni sodniški mandat težava, na katero SDS vseskozi opozarja, je spomnil tudi Vizjak.

Tudi predsednica NSi Ljudmila Novak ne ve točno, katera politična sredstva namerava Janša uporabiti za boj zoper sodbo. Ocenjuje pa, da bo Janševa stranka verjetno poskušala kaj doseči tudi po tej poti.

Vodja poslancev SD Matjaž Han pa je v zvezi z Janševo napovedjo politikom vseh strank predlagal, da v teh "težkih časih, politično razgretem ozračju, upoštevajo, da so ljudje razočarani". Zato po njegovem mnenju ni potrebe, da predsedniki strank in poslanci na "razgreta čustva prilivajo še več olja". To lahko svetuje, kot je dejal, tudi predsedniku svoje stranke Igorju Lukšiču.

Janša je sicer v sredinem pogovoru na POP TV pojasnil, da bi potencialno ustanovljena parlamentarna preiskovalna komisija pregledala, kako je že na začetku zgodbe o Patrii prišlo do korupcije. In sicer, ko je "Ropova vlada državno Sistemsko tehniko prodala Zdenku Pavčku, osebnemu in strankarskemu prijatelju gospoda Ropa".

Janša je namreč potem, ko ga je sodišče obsodilo na dve leti zapora in denarno kazen, dejal, da gre za politično motiviran proces, zato se bo boril tudi s političnimi sredstvi.