Črna kronika

V nakup penine vključeno tudi intimno druženje

STA
21. 12. 2015, 14.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Trgovina z ljudmi je ena od prioritet pregona organiziranega kriminala v EU in tudi v Sloveniji. Naša policija letno obravnava tri do štiri obsežnejše primere s tega področja, zadnji je s hišnimi preiskavami epilog doživel minuli teden. Pridržali so vodjo in pomočnico vodje kriminalne združbe, zasegli dokumentacijo in denar.

Profimedia

V zvezi s četrtkovimi hišnimi preiskavami na območju policijskih uprav Nova Gorica, Koper in Kranj je vodja sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Nova Gorica Marino Pangos pojasnil, da so združbo spremljali že vse od leta 2012. Tudi po zaslugi prijave stranke enega od nočnih lokalov pa so na podlagi odredbe specializiranega državnega tožilstva in novogoriškega okrožnega sodišča začeli s prikritimi preiskovalnimi ukrepi zoper posamezne osumljence.

Minuli četrtek zvečer je 130 kriminalistov in policistov po vsej državi izvedlo preiskave na 15 lokacijah pri 11 fizičnih osebah, v dveh nočnih lokalih na območju nove Gorice ter v Sežani in pri dveh pravnih osebah. Med hišnimi preiskavami so zasegli obsežno dokumentacijo o poslovanju lokalov, zaposlovanju deklet, komunikacijske naprave, spolne pripomočke in rekvizite, 89.000 dolarjev, za katere sumijo, da so bili pridobljeni z izvrševanjem trgovine z ljudmi, nekaj malega kokaina in konoplje, je danes naštel Pangos.

Preiskava je razkrila, da so slovenski državljani v Ukrajini novačili dekleta, jih tam delno usposobili za izvajanje nalog plesalk in spremljevalk, jih prepeljali v Slovenijo, na območju naše države so jim uredili delovna dovoljenja in ostalo dokumentacijo ter jih zaposlili v dveh podjetjih, ki so se ukvarjala s ponujanjem deklet za prostitucijo, je opisal Pangos.

Žrtve, deset jih prihaja iz Ukrajine, ena je bila državljanka Dominikanske republike in ena državljanka Italije, so stare od 20 do 35 let, v zaključni kriminalistični akciji so jih zalotili v vseh lokalnih. V preiskavah so sodelovale tudi nevladne organizacije, ki so dekletom ponudile pomoč, a se nobena od njih za to ni odločila. Kot je pojasnil Pangos, imajo vsa dekleta še vedno delovno dovoljenje in dovoljenje za bivanje ter so ostala na svojih naslovih bivanja.

Po ugotovitvah policije se je 40-letna vodja hudodelske združbe povezovala tudi z drugimi nočnimi lokali in jim po potrebi posredovala dekleta. Članom hudodelske združbe grozi od tri do petnajst let zapora.

Dekleta so bila kaznovana s kazenskimi točkami

Način plačevanja za spolne usluge v lokalih je bil po besedah Pangosa utečen: obiskovalec nočnega kluba je z nakupom penine za 150 evrov dobil tudi uro intimnega druženja z dekletom. Dekleta pa so lahko nato strankam ponudila še druge spolne usluge, za katere je bila cena 500 evrov.

Hudodelska združba je imela izdelan tudi sistem nadzora deklet tako na delovnem mestu kot v njihovem prostem času ter pravilnik obnašanja, ob kršenju katerega so bila dekleta kaznovana s kazenskimi točkami oz. denarnimi kaznimi. Med drugim so jim prepovedali druženje in gibanje na določenih mestih, v prostem času se niso smele družiti s strankami, predpisano so imele, kaj smejo ali ne smejo zaužiti pred službo, da si morajo morebitne poškodbe oskrbeti z ličili, komu morajo izročiti plačila strank in podobno, je opisal Pangos.

Slovenija tako tranzitna kot ciljna država

Trgovina z ljudmi zajema več oblik izkoriščanja, poleg prostitucije sem sodijo tudi prisilno delo, izkoriščanje za posvojitev, izkoriščanje za služinčad ali za izvrševanje kaznivih dejanj in beračenje ter prepovedana trgovina s človeškimi tkivi, organi in krvjo, je danes pojasnil Peršolja.

Slovenija je na področju trgovine z ljudmi tako tranzitna kot ciljna država. Izkoriščanje prostitucije je razpršeno po vsej Sloveniji, izkoriščanje za beračenje ali prisilne poroke pa so bolj značilne za večja mesta, je še pojasnil.

Pri nas je kaznivo novačenje deklet, organiziranje prevozov, predaja in prodaja deklet, njihovo usposabljanje in nastanitve, je naštel Peršolja. Težje pa je po njegovih besedah preganjati stranke prostitutk, saj je težko dokazovati, da je oseba vedela, da je ženska žrtev trgovine z ljudmi. Ob tem je kot pozitivno zgodbo izpostavil, da so do četrtkovih preiskav prišli tudi s pomočjo enega izmed koristnikov spolnih uslug v novogoriških lokalih, ki je podal prijavo policiji.

Pri nas po navedbah policije pri preiskovanju trgovine z ljudmi med žrtvami zaznavajo predvsem državljanke držav z vzhoda in srednje Amerike (na primer Ukrajina in Dominikanska republika), ki imajo pri nas začasno prebivališče in delovno dovoljenje. Zaposlujejo jih v nočnih lokalih kot plesalke, animatorke in podobno, v nadaljevanju pa jih izkoriščajo za prostitucijo in druge spolne usluge.

Prisotne tudi prisilne poroke

Druga oblika trgovine z ljudmi, ki jo zaznava policija, so prisilne poroke, ko ljudi dejansko izkoriščajo za služinčad. V teh primerih žrtve najpogosteje prihajajo iz držav zahodnega Balkana. Tretja kategorija so dekleta iz držav EU, na primer Slovaške ali Češke, brez urejenega začasnega bivanja, ki pri nas niso zaposlene in nimajo socialnega in zdravstvenega zavarovanja. Te ženske se pri nas ukvarjajo s prostitucijo, kot pravijo na policiji, večinoma v stanovanjih in hotelih. Nenazadnje zaznavajo tudi državljane iz držav EU, kot so Bolgarija, Slovaška ali Romunija, ki jih izkoriščajo za prisilno beračenje in tatvine.