Brazilija

Hudi spopadi z migranti v Južni Ameriki

O.D./STA
29. 8. 2018, 08.06
Posodobljeno: 29. 8. 2018, 08.11
Deli članek:

Na severu Brazilije, kamor je pribežalo več deset tisoč Venezuelcev, je naraslo število umorov. Prišlo je do spopadov med lokalnim prebivalstvom in begunci.

Reuters
Množice Venezuelcev bežijo iz države.

Brazilski predsednik Michel Temer je podpisal dekret, s katerim je napotil vojsko v zvezno državo Roraima na severu države, da bi zagotovil varnost na meji z Venezuelo.  V nedeljo se je namreč zgodil incident, ko je zaradi jezne množice okoli 1200 venezuelskih migrantov zbežalo nazaj v Venezuelo. Po govoricah, da so migranti pretepli lokalnega prodajalca, je namreč jezna množica vdrla v njihovo šotorsko naselje. Temer je v torek sporočil, da se je za napotitev vojske odločil, ker želi zagotoviti varnost tako Brazilcem kot tudi migrantom.

Venezuelsko krizo, zaradi katere je zaradi splošnega pomanjkanja in kolapsa institucij državo zapustilo že 2,3 milijona ljudi, je brazilski predsednik označil za tragično. Opozoril pa je, da situacija v Venezueli grozi "harmoniji praktično celotnega kontinenta", saj posledice ob Braziliji čutijo tudi Peru, Ekvador, Kolumbija ter druge latinskoameriške države. Mednarodno skupnost je pozval k sprejemu diplomatskih ukrepov za ustavitev eksodusa Venezuelcev, ki jih je v Braziliji okoli 60.000, največ prav v eni najrevnejših zveznih držav Roraima.

arhiv

Temer opozarja Madura

"Brazilija spoštuje suverenost držav, vendar pa se moramo spomniti, da je država suverena samo, če spoštuje svoje ljudi in zanje skrbi," je dejal v zloveščem opozorilu venezuelskemu predsedniku Nicolasu Maduri. Koliko vojakov bodo napotili na mejo z Venezuelo, ni pojasnil. Povedal pa je, da bodo sprva ostali na območju dva tedna, do 12. septembra in da lahko napotitev podaljšajo. Po ocenah Združenih narodov je iz Venezuele odšlo 2,3 milijona ljudi, od tega 1,6 milijona po letu 2015, ko se je kriza zaostrila. Največ, več kot milijon, jih je v sosednji Kolumbiji, več kot pol milijona v Ekvadorju, okoli 400.000 v Peruju. Tudi v teh državah že prihaja do napetosti med lokalnim prebivalstvom in migranti ter občasnega nasilja, širijo se bolezni.

Reuters
Venezuelski predsednik Nicolas Maduro med predstavitvijo Petra.

Madurove reforme

Pred dnevi je sicer venezuelski predsednik Nicolas Maduro napovedal uvedbo nove valute, suverenega bolivarja. V poskusu zajezitve hiperinflacije, bo tako staremu bolivarju odbitih pet ničel, valut pa bo vezana na venezuelsko kriptovaluto petro, ki je vezana na ceno soda domače nafte. Maduro tudi napoveduje dvig minimalne plače, davkov in cene nafte za nekatere kupce. V Caracasu so državljani pripravili shod v podporo predsedniku in reformam.