Državni zbor

Politični ring za Dejana Zavca zahtevnejši od boksarskega

Mojca Zemljarič
20. 9. 2023, 18.55
Deli članek:

V četrtek je kot strela z jasnega udarila novica, da iz parlamentarnega „ringa“ odhaja ptujski poslanec Dejan Zavec. Državni zbor se je z njegovim odstopom seznanil na ponedeljkovi seji. Marsikoga je Zavčev odhod v politiko pred letom in pol zelo presenetil in nemalo ljudi je bilo mnenja, da ga je za politiko enostavno škoda.

Ć.G.
Za odstop z mesta poslanca se je odločil izključno zaradi zdravstvenih težav, pravi Dejan Zavec.

Kot je povedal ob odhodu iz poslanskih klopi, se je za ta korak odločil izključno zaradi zdravstvenih težav. Odločno je zanikal, da bi bil odstop povezan s stranko ali da bi ga v to odločitev prisilili.

„Že nekaj časa se srečujem z zdravstvenimi težavami. Ne želim, da se v javnosti govori o moji zdravstveni kartoteki, tudi se ne bi rad smilil ljudem. Če se želim pozdraviti, sem moral to narediti. Sem premlad, da bi se požvižgal na kakovost življenja, zato sem se tudi odločil za ta korak. Volivcem se opravičujem, če sem jih pustil na cedilu, ko sem se odločil prenehati opravljati delo poslanca. A po drugi strani menim, da je prav, da sem se umaknil – zaradi odgovornosti, ker mi je mar, da delo poslanca teče kakovostno, zavzeto in celostno. Poslanskega dela zaradi pešajočega zdravja več nisem dohajal, zato sem ocenil, da delo predam nekomu, ki ga bo opravljal enako dobro ali še boljše, kot sem ga jaz,“ je pojasnil v četrtek popoldan, ko je zaokrožila novica o njegovem umiku iz poslanske skupine.

Ostaja član stranke Gibanje Svoboda

Dejal je, da ostaja član stranke Gibanje Svoboda. „To ni bilo nikoli vprašanje. Ni razhajanja. Če bi se že odločil oditi iz stranke zaradi morebitnih nesoglasij, potem bi povedal, ker se mi to zdi edino pošteno.“ Nekdanji profesionalni ptujski boksar tudi ne obžaluje svojega leto in pol trajajočega delovnega izleta v politiko. „Kar obžalujem, je to, da mandata ne bom izpeljal do konca. Funkcija poslanca, ki mi je bila zaupana, me je naučila marsikaj novega. Dokler se s politiko nisem sam neposredno srečal, sem si to delo predstavljal drugače, kot sem ga nato izkusil.“

Zdaj se bo torej najprej posvetil sebi in zdravju, a v javnosti ga bomo nedvomno še srečevali, je obljubil. „Ne bom izginil, po svojih sposobnostih, močeh, priložnostih bom ostal del politike, dogajanja, vsekakor jo bom spremljal, ne bom pa aktivno sodeloval. V življenju je treba nekaj početi, imeti občutek, da si ustvarjalen. Zagotovo bom prisoten v okolju, ki me je zaznamovalo in po katerem me ljudje poznajo, to je šport. Ostajam v svoji dvorani, za zdaj, kolikor bom zmogel. Za prihodnje pa računam, da mi bo zdravje dopuščalo, da se bom ukvarjal z dejavnostjo, ki jo imam rad in to je šport.“

Zakaj je v parlamentarnem ringu težje

Bi lahko v Ljubljani za Ptuj in Spodnje Podravje kot politik iztržil več? „Težko si predstavljam, da bi lahko naredil več. Ves čas sem se zavedal, da morata biti okolje in družba v Podravju kakovostna, da bom lahko tudi sam kakovostno živel. Vedno lahko naredimo več, sem pa miren, ker smo izvedli kar nekaj dobrih stvari. Morda so tiste, ki se jih na zunaj ne vidi, še toliko pomembnejše. Politika je zelo kompleksna in živa stvar, tudi zelo zahtevna.“

In v katerem ringu je bilo težje? „V boksarskem ringu sem imel rezultat takoj. V parlamentarnem ringu je rezultat odvisen od množice posameznikov, ki smo celota. Za usklajevanje stališč 41 poslancev je potrebnega več časa in dialoga kot v manjših skupinah, ki štejejo pet ali šest poslancev. Boksarski ring bo vedno najhitrejši, najkorektnejši in najbolj jasen.“

Boksarskemu asu so očitali, da se je v državnem zboru premalo oglašal. „Nimam slabe vesti, čeprav parlameter govori svoje. Razumem, da je parlament kraj, kjer se parlamentira in vsebinsko razpravlja. Ampak: ali se nam bo kakovost življenja izboljšala, če enake besede obračamo gor in dol, zamenjujemo njihov vrstni red in jih ene in iste samo večkrat ponovimo? Jaz menim, da ne in da je politično odločanje odvisno še od marsičesa drugega, ne samo števila izrečenih besed v parlamentu.“

Spodnje Podravje ima samo tri poslance

Z odhodom Dejana Zavca iz državnega zbora je regija izgubila enega poslanca. Na Zavčevo mesto je danes sedel Dejan Süč, ki prihaja iz Lendave. Pomurska regija bo tako imela po novem v Ljubljani sedem poslancev, spodnjepodravska samo še tri. To so Suzana Lep Šimenko, Jože Lenart in Andrej Kosi, vsi trije SDS. Pomurje bo imelo po novem sedem poslancev; trije bodo iz Gibanja Svoboda, stranke SD, NSi in SDS imajo vsaka po enega predstavnika, sedmi pomurski poslanec je predstavnik madžarske narodne skupine.

Zelo močno poslansko zasedbo s šestimi poslanci v državnem zboru je imela spodnjepodravska regija v minulem mandatu 2018–2022. Ptujski del je imel tri predstavnike (Suzana Lep Šimenko, Jože Lenart in Boštjan Koražija – Levica), enako tudi ormoški, ki so ga zastopali Mojca Žnidarič (SMC), Aljaž Kovačič (LMŠ) in Jani Ivanuša (SNS).