Slovenija

SDS: Iskali podporo, a spet dobili košarico

Žiga Kariž
17. 7. 2014, 16.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Ožje vodstvo SDS je sklenilo omiliti svoje izjave, da pri delu parlamenta ne bodo sodelovali. A ob tem so postavili pogoj, ki pa očitno ne bo izpolnjen.

KMA

Še med zasedanjem ožjega vodstva SDS je pred televizijske kamere stopil Zvonko Černač, eden izmed tistih politikov SDS, ki so mu volivci na nedeljskih volitvah odrekli stolček v državnem zboru, in poskušal popraviti vtis, da njegovi kolegi v parlamentu ne bodo delali. Kot je dejal, so bile njihove izjave narobe razumljene. Pojasnil je: »Ukrepe smo pripravljeni zamrzniti oziroma po odločitvi zadnje inštance sodišča o odpravi sodbe tudi preklicati, če stranke, ki tvorijo parlamentarno večino, in predsednik republike dajo javno zavezo, da po tistem, ko sodba pade, omogočijo vsaj delno popravilo škode in razpis novih volitev.«

»Ustava in zakonodaja ne predvidevata razpisa volitev glede na trenutni položaj Janeza Janše, zato v stranki DeSUS ne bomo podprli predloga SDS.« DeSUS

Če gospoda Černača nismo spet narobe razumeli, lahko pričakujemo, da bodo izvoljeni predstavniki SDS vodilne vloge v delovnih telesih državnega zbora opravljali le, če bodo ostale stranke sprejele zavezo, da bodo podprle razpis novih predčasnih volitev.

Ali so to pobudo tudi uradno naslovili na ostale stranke, nam ni uspelo izvedeti. Smo pa izvedeli, da take pobude ne bodo podprli niti v SD niti v stranki DeSUS. Iz vodstva Demokratične stranke upokojencev Slovenije so nam sporočili naslednje: »V Sloveniji imamo ustavo in zakone, ki določajo, kdaj in na kakšen način se razpišejo volitve za Državni zbor RS. Glede na to, da ustava in zakonodaja ne predvidevata razpisa volitev glede na trenutni položaj Janeza Janše, v stranki DeSUS ne bomo podprli predloga SDS.« V SD so nam na vprašanje, ali bodo podprli pobudo SDS, odgovorili samo s kratkim: »Ne.«

Že od nedelje pa je jasno stališče Mira Cerarja, ki je dejal: »Prepričan sem in dejstva kažejo, da so volitve absolutno legitimne, izvedene po ustreznih pravnih poteh. Ljudje so izrazili svojo voljo, imamo izvoljene predstavnike in tudi SDS je sodelovala na teh volitvah. Tako da ne vidim razloga, da bi lahko izpodbijali legitimnost teh volitev.« Odgovora s strani NSi nismo prejeli, smo pa neuradno izvedeli, da legitimnosti volitev ne bodo nasprotovali. Tako kaže, da SDS pri svoji pobudi ostaja osamljena.