Zgodbe

lanzarote

Lanzarote, otok lave in puščave

TINA NIKA SNOJ
6. 4. 2024, 07.00

Kilometrske reke nalomljene lave, črne zaplate polj brez rastja, stožčasti hribi, od katerih skoraj vsak v vrhu skriva vulkanski krater, puščavska pokrajina, do koder seže oko. Nikjer izvira, potočka ali vsaj luže. Nikjer bilke trave, nikjer drevesa. Veter, ki prepiha do kosti in nikoli ne pojenja. Kot bi hodil po črnorjavi Luni. To je Lanzarote. Otok, kjer narava ne popušča in ne odpušča.

kate1 profimedia-0741616773

Krizni časi angleške kraljeve družine: bolna Karl in Kate

Jana Valenčič
4. 4. 2024, 07.30

V petek, 22. marca, je svet obkrožil kratek video. Njeno kraljevsko visočanstvo valižanska princesa Catherine, Kate na kratko, je s klopce in obkrožena s cvetlicami sporočila naciji in svetu, da je zbolela za rakom. Z dostojanstvom je pojasnila, da se zdravi s kemoterapijo.

sramota prigode (1)

Zaupali ste nam svoje smešne prigode: nespodobna prošnja in zatipkana Baraba

Vesna Meško
4. 4. 2024, 05.00

Se spomnite prispevka o nesrečnicah, ki so se javno osramotile? Z odzivi na objavo ste nam sporočili, da si želite še več takega zabavnega čtiva, in ni nam preostalo drugega, kot da se znova odpravimo na lov, ki pa ste nam ga s svojimi prigodami olajšale tudi bralke. Čeprav sočustvujemo z vsemi protagonisti, saj sramotnih dogodkov kakopak niso doživeli na lastno željo, priznamo, da smo si ob zapisovanju nenavadnih zgodbic od smeha tudi mi brisali solze. Kaj ne pravijo, da je smeh pol zdravja? Izvolite, zdravilo brez recepta!

cudezi (1)

Življenje je polno malih čudežev: Pošljite nam svojo zgodbo!

Katja Božič, katja.bozic@jana.si
3. 4. 2024, 08.00

Prav gotovo ste že kdaj slišali kakšno neverjetno zgodbo, ob kateri ste se naježili in rekli samo: »Vau! Ali je kaj takega mogoče!«

magnetoterapija gaber magnetoterapija4

Ko zdravnik in bolnik ostrmita od začudenja

V.M.
3. 4. 2024, 05.30

Gaber je v hudi prometni nesreči doživel kompliciran zlom roke. Boleča poškodba mu je zelo spremenila življenje, saj se ena izmed kosti tudi po enem letu ni zacelila. Da bi roka znova postala funkcionalna, so se kirurgi odločili za rekonstrukcijo. Ker se je tega bal, se je nekaj tednov pred operacijo oprijel še zadnje rešilne bilke. In zatem le nekaj dni pred posegom specialista travmatologije osupnil s povsem zaceljeno kostno strukturo. »Kako je to mogoče?! Kaj ste pa delali?!« se je čudil zdravnik.

otrok

Zakaj je umrl dojenček?

Andrej Bedek (Vestnik), Marija Šelek
2. 4. 2024, 07.00

Sredi februarja so v urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota z reševalnim vozilom in v spremstvu zdravnika pripeljali sedemmesečnega otroka. Reševalce so svojci poklicali, ker je nenadoma postal neodziven in ni dihal. Že med vožnjo ga je reševalna ekipa oživljala, ob prihodu v bolnišnico je bil brez pulza, nadaljevali so s postopkom reanimacije, a žal neuspešno.

zoo, zoo-park-rožman

Reševanje slovenskih medvedov: je bolje umreti ali živeti v kletki?

Marija Šelek
2. 4. 2024, 06.00

Pred 13 leti je bilo v Sloveniji v ujetništvu 13 medvedov, danes so poleg dveh v ljubljanskem živalskem vrtu še štirje pri zasebnikih. Napredujemo? V mednarodni organizaciji Štiri tačke s sedežem na Dunaju ne mislijo tako, saj so doslej zbrali 5.700 podpisov v podporo premestitvi teh štirih kosmatincev v eno od naravnih zavetišč. Tam bo zanje neprimerno bolje poskrbljeno, so prepričani, predvsem pa bodo imeli več prostora za gibanje. Enega od omenjenih medvedov, ki bi jih bilo treba po njihovem mnenju rešiti, smo obiskali na Vrzdencu v občini Horjul.

evropa grafika eu

Dve desetletji naše priključitve evropski družini: je Bruselj res novi Beograd?

Vasja Jager
2. 4. 2024, 05.05

Mineva 20 let, odkar se je Slovenija uradno priključila Evropski uniji in tako uresničila cilj, ki si ga je zadala že ob osamosvojitvi. Ob okrogli obletnici našega evropejstva je primerno, da se vprašamo, kaj smo s tem pridobili in kaj izgubili.

natečaj-zdravih-jedi

Zmagovalne koprivne palačinke

Sanja Lončar
1. 4. 2024, 06.00

Poznate tisto dilemo, naj bo kosilo dobro ali zdravo? Kaj če bi bilo dobro in zdravo, za povrh pa še hitro pripravljeno in poceni? Prav s tem izzivom se to leto ukvarjajo v projektu Zazdravje.net in so za dokaz, da se to zares da, k sodelovanju povabili tudi najmlajše.

Mojca Žugman

Janina preobrazba: Kraljica štiriperesne deteljice

Andreja Comino
31. 3. 2024, 05.00

»Sem mladenka malce starejšega datuma, letnica rojstva sicer kaže na globoko odraslost, uradno bi se temu reklo kar tretje življenjsko obdobje, vendar v meni še vedno živi deklica, igriva, nagajiva, uporniška, radovedna, razmišljujoče namrščena, včasih tiho otožna, vedno željna učenja. Neutrudna iskalka odgovorov na življenjska vprašanja in sanjačka, ki zmore sanjati odprtih oči sredi najsvetlejšega dne,« se je na hitro opisala Ljubljančanka Mojca Žugman, ki je že drugo leto upokojenka, vendar nepopravljivo dejavna. Končno se je malo ustavila in se prišla pocrkljat na preobrazbo.

park, pečno

Park Pečno, telesno in duhovno doživetje

Katja Željan
30. 3. 2024, 07.00

Park Pečno pri Kanalu pravzaprav ni park. Je gozd, in to prav poseben. Je preplet telesnega in duhovnega. Zdi se, kot bi obiskovalcem sporočal, naj pridejo vanj in ga začutijo, naj si zanj vzamejo čas. Če boste temu sporočilu sledili, vas v parku čaka prava oaza miru z drevesi, potočkom, mahovi in praprotmi, žvrgolenjem ptic, lepimi sprehajalnimi potmi ter prava četica njegovih privlačnih keramičnih in lesenih prebivalcev najrazličnejših oblik in velikosti. Ko v marcu mlado sonce premaga luno in cvetijo žafrani, priredijo v parku Pečno gregorjevanje. Obiskovalci takrat ob poteh v njem poiščejo skrite keramične piščali, s katerimi prikličejo pomlad. Temu čudovitemu dogodku smo se tokrat pridružili tudi mi.

predsedniška-palača, dr.-musar, dr

Prvi gospod in zakladi predsedniške palače

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
28. 3. 2024, 04.00

Prve dame v predsedniški palači že dolgo nismo imeli, s prihodom prve predsednice republike Nataše Pirc Musar pa smo prvič dobili prvega gospoda, njenega moža dr. Aleša Musarja. Kaj pravzaprav počne prvi gospod? Ob vprašanju je planil v smeh – da tega tudi on ni čisto dobro vedel, je rekel, pa je upal, da mu bo to povedal šef protokola v predsedniški palači. Hvala, da ste prišli na kavo, mu je ob prvem srečanju rekel vljudni gospod – mi bi zelo radi izvedeli, kaj boste pravzaprav delali. Aleš Musar si je zelo hitro iznašel vlogo po svoji meri. In uživa v njej.

gensko spremenjena hrana (1)

Bomo kmalu kupovali samo še gensko spremenjeno hrano?

LARA JELEN
27. 3. 2024, 08.00

»Časi, v katerih živimo, so zelo turbulentni tudi na prehranskem področju. Velik del hrane, ki jo kupite, zraste na vodi (hidroponika in akvaponika), imamo nove smernice – pridelavo medu brez čebel, celo o mesu, ki bo nastalo iz celic, se na veliko govori,« je v uvodu v posvet o gensko spremenjeni hrani povedala Irena Rotar iz združenja Ekoci.

anže-cunk, bolnišnični-duhovnik

Anže Cunk, bolnišnični duhovnik: 'Velika noč je tudi praznik upanja na boljši svet'

Andreja Comino
27. 3. 2024, 05.00

Če ga srečate v fitnesu, je le eden izmed mladeničev, ki se utrjujejo in si nabirajo kondicijo za druge življenjske izzive. Med hitenjem proti največji slovenski bolnišnici pa je zamišljen in posvečen dušni oskrbi pacientov. »Duhovniški poklic je zahteven že sam po sebi. Če pa je tvoje delovišče bolnišnica, kamor prihajajo po pomoč najbolj bolni in zato čustveno še posebej občutljivi ljudje, se je treba zanesti na Božjo pomoč, uporabiti pa je treba tudi vse svoje znanje in psihološke spretnosti,« je iskren 34-letni duhovnik Anže Cunk, odgovoren za duhovno oskrbo pacientov v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Dela mu ni zmanjkalo niti pred prihajajočo veliko nočjo. Ob teh praznikih si želi, da bi bili ljudje strpnejši in bolj sočutni drug do drugega, da nam bi bilo mar za sočloveka.

vasja-jager, slovenska-vojska

Med prostovoljci Slovenske vojske: prigode Janinega soldata

Vasja Jager
27. 3. 2024, 04.00

Ob razpravah o vnovični uvedbi obveznega služenja vojaškega roka in ob Putinovem žuganju paktu NATO sem si nemarno dolge lase zatlačil za ušesa, navlekel uniformo in z rezervisti rodovskega bataljona 72. brigade Slovenske vojske na vaji v Murski Soboti preizkusil svoje bojne veščine.

materinski-dom, materinski-dom-ljubljan

Materinski dom, kjer dajejo ženskam moč: 'Pridemo prestrašene, odidemo svobodne'

Sonja Javornik
26. 3. 2024, 06.00

Tatiana je v materinski dom prišla prestrašena, izgubljena, v stresu. Po dobrem letu bivanja pa se po mnogih letih spet zaveda, da z njo ni nič narobe in da si zasluži življenje brez nasilja. V današnjem času je za marsikatero žensko materinski dom edina rešitev, da se z otroki ne znajde na cesti, saj so najemnine v Ljubljani preprosto nedosegljive – še posebej če je ženska v postopku ločitve in še nima urejene preživnine za otroke. Toda materinski dom je veliko več kot samo bivališče. Ženskam daje vsestransko podporo in jih opolnomoči.

planica 1711284970-215-planica-nedelja-240324-lv-1711284897956

Čudež pod Poncami: v Planici poletimo skupaj

Vasja Jager
26. 3. 2024, 06.00

Najdaljši skoki, najboljši navijači in največji narod na svetu – samo v dolini pod Poncami, prizorišču slovenskega nacionalnega epa.

grobovi vinci - foto simen

Vinci Vogue Anžlovar se sprašuje: Kako najeti grob?

Katja Božič
25. 3. 2024, 20.00

Režiser Vinci Vogue Anžlovar, ki so mu v začetku prejšnjega leta diagnosticirali kruto bolezen ALS, si je želel na ljubljanskih Žalah najeti grob, da bi si nagrobnik lahko uredil po svoje. A so mu odgovorili, da grobov ne oddajajo vnaprej. Med drugim mu njegovi sledilci v komentarjih svetujejo tudi, naj poskusi na Bolhi, kjer resnično najdemo nekaj ponudb za nakup pravice do najema grobov. Kako je s tem, smo povprašali na ljubljanskih Žalah, pozanimali pa smo se tudi, ali je na drugih pokopališčih glede predčasnega najema kaj drugače in kako je z različnimi željami glede raztrosa pokojnikovega pepela.

Urša Zadravec

Janina preobrazba: Glamurozna svetovna popotnica

Andreja Comino
24. 3. 2024, 06.00

»Od nekdaj rada potujem in se lotevam novih stvari. Tako sem se pred leti v tujini čisto navdušila nad omamno dišečimi svečami in jih poskušala narediti sama doma. To me je popeljalo na novo karierno pot,« pripoveduje 30-letna Urša Zadravec iz Grosuplja, mama dveh majhnih otrok. Kljub temu da je polno zaposlena mama in podjetnica, se trudi vzeti tudi čas zase, kar pa ni vedno lahko. Dnevi hitro tečejo in občasno se zaloti, da je ujeta v vrtinec rutine, zato je bila preobrazba v Jani zanjo prijetna sprememba.

Screenshot_1

Pravica do dostojnega doma je brezčasna in je javna naloga

LARA JELEN
21. 3. 2024, 17.25

Nakup nepremičnine v Sloveniji je v današnjih časih podoben lovljenju mavrice. Marsikdo hodi proti temu cilju, a ta zaradi astronomskih cen ostaja večno nedosegljiv. Najem stanovanja ni nič preprostejši in zareže v dobršen del plače.

katja-tajč

Izjemno srčna Katja Tajč je s prijatelji obdarila otroke v reji

Andreja Comino
21. 3. 2024, 05.00

Po njih delih jih boste spoznali, pravi svetopisemski izrek. 39-letna Katja Tajč z Brezovice pri Ljubljani je zelo skromna in zadržana, vendar vedno pripravljena na akcijo in pomoč. Prazniki so že davno mimo, a številnim otrokom iz rejniških družin je še vedno toplo pri srcu, ker se je nanje spomnila »gajstna« Katja. S pomočjo prijateljev in Facebooka je prižgala iskrice sreče v več kot štiristo parih očk.

Pika Rajnar

Jamraš, tapkaš in (p)ostaneš živ!

ALENKA CEVC
20. 3. 2024, 18.03

Pika Rajnar, profesorica matematike, je »prinesla« EFT (Emotional Freedom Techniques), tehniko čustvenega sproščanja, ki odpravlja motnje v energijskem sistemu, v našo deželo pred 18 leti. Slovenci pravimo tej tehniki kar tapkanje. Spomnim se, da mi je ob prvem srečanju rekla, da je vse skupaj videti jako trapasto, ampak deluje! Vse drugo je zgodovina. Tapkanje dokazano deluje, to so spoznali tudi šolniki, ki so ga za nekaj časa vključili v kurikulum, med udeleženci 13. vseslovenskega dneva tapkanja v Ljubljani so bili učiteljice, zdravnica, znanstvenice, olimpijka, pa tudi moških je bilo za vzorec. Tapkali smo kot norci, se jokali, krohotali in objemali.

26

V kraljestvu molčeče sove

Jelka Sežun
20. 3. 2024, 18.00

Bil je moj najbolj nenavadni osmi marec, čeprav mislim, da je bil datum naključno izbran – na monitoringu velike uharice se tako ali tako popisuje samce. In smo šli pogledat – pravzaprav poslušat – ukanje. S precej neenakim uspehom, se je pokazalo. Ampak je lepa izkušnja, tudi če nič ne slišiš.

splav shutterstock

Zvezdniki podpirajo pravico do splava

Sonja Javornik
20. 3. 2024, 07.00

»Že dolgo smo v kolektivu želele delati kampanjo, ki bi segla izven meja Slovenije,« je pred kratkim povedala Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, ki je s svojo ekipo pred dvema tednoma predstavila kampanjo My Voice, My Choice. Z njo se v EU bori za svobodno izbiro za rojstvo otrok, o čemer ste v Jani že lahko brali. Ampak Inštitut je presegel vsa pričakovanja, saj je kampanja, ki so si jo zamislile naše aktivistke, zgolj nekaj dni po začetku že prišla na največji svetovni oder – na podelitev oskarjev! Po Marku Ruffalu se podpori pridružuje vse več zvezdnikov.

Ivo Boscarol

Ivo Boscarol o pomislekih glede laboratorijskega mesa

Katja Božič
20. 3. 2024, 05.00

Eden najuspešnejših slovenskih podjetnikov Ivo Boscarol je pred kratkim presenetil slovensko javnost z novico, da je na začetku leta odprl podjetje Tech4Meat, ki se bo ukvarjalo z razvojem in proizvodnjo mesa iz izvornih celic. A čeprav je ajdovski vizionar navedel številne prednosti in rešitve za okolje in človeštvo, ki naj bi jih laboratorijsko meso imelo, njegovi argumenti niso prepričali vseh.