PUSTOLOVŠČINA

Za prvo kampiranje si opremo izposodite

zf
12. 6. 2017, 06.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Želite letos nekoliko drugačen dopust? Preizkusite kampiranje. Zagotovo bo nekaj posebnega in drugačnega, nedvomno pa boste preživeli 24 ur v naravi. Verjemite, da bo poletje polno novih izzivov in dogodivščin.

profimedia
kampiranje

Že na začetku je dobro omeniti, da kampiranje ni nujno najcenejši način preživljanja dopusta, temveč lahko od vas zahteva precej več, kot če bi najeli apartma ali plačali sobo v hotelu. Nedvomno pa boste v kampu doživeli precej več zanimivih dogodivščin, kot bi jih doživeli na hodnikih prestižnega hotela.

Od 100 do nekaj tisoč evrov se gibljejo cene šotorov.

Izberite kraj

Svetujemo vam, da za kampiranje izberete manj poznane turistične kraje, saj boste na ta način zagotovo prihranili nekaj evrov. Preverite tudi cene zasebnih kampov, ki so praviloma cenejši, vendar ne pozabite raziskati ponudbe in opremljenosti. Seveda pa preverite želje in zahteve vseh ostalih, ki potujejo z vami, saj se lahko takšno dopustovanje hitro spremeni v pravo nočno moro. Poglejte tudi spletne strani s predstavitvami kampov in avtokampov, preverite ponudbo, cene in komentarje, nikar pa ne pozabite pobrskati tudi po forumih, na katerih lahko preberete številne odzive zadovoljnih in nezadovoljnih počitnikarjev.

Ne pozabite na najbolj osnovne stvari, kot so prtički, zobotrebci, toaletni papir, sol …

Izberite opremo

Osnovna oprema, ki jo boste potrebovali na kampiranju, je nedvomno šotor. Cene šotorov se gibljejo od nekaj sto do več tisoč evrov, za pomoč in razlago pa se obrnite na izkušenega prodajalca. Če se na kampiranje odpravljate prvič, si šotor morda izposodite in tako presodite, ali je kampiranje sploh pravi način dopustovanja za vas. Ob šotoru pa ne pozabite na najbolj osnovne stvari, kot so spalne vreče, stoli, mizica, manjši kuhalnik, različne vrvi, ponjave, klini, pribo.  

Kako je s spanjem?

Spalna vreča je zaželena tudi v vročih poletnih mesecih. Ta naj bo kvalitetna, ustrezne velikosti in po možnosti nešumeča. Nikar pa ne pozabite na podlogo, ki bo ublažila trda tla in vam omogočila kvaliteten spanec neposredno v  naravi. Številni uporabljajo blazine iz pene ali napihljive blazine (turbo maximus), pri katerih lahko spalne vreče zamenjate z udobnimi odejami in vzglavniki.  

Profimedia
Vrvi

VRVI So več kot dobrodošle na kampiranju. Koristile bodo za ojačitev šotora v slabem vremenu in tudi za sušenje perila ali obešanje ponjav.

KLINI Teh na kampiranju nikoli ni preveč, pravzaprav jih še prehitro zmanjka. Z njimi boste lahko dobro ojačali šotor in mizo. Prav bodo prišli tudi na plaži, ko bo treba postaviti polšotore in senčnike.

Profimedia
Kuhalnik

KUHALNIK Skoraj obvezna oprema vseh, ki se odločijo za kampiranje. Na voljo so manjši plinski, ki jih dobite že za nekaj deset evrov, pa tudi električni in indukcijski za nekaj sto.

PONJAVE So na kampiranju priročne bolj, kot si lahko mislite. Služile vam bodo lahko za senco, v obdobju slabega vremena pa z njimi lahko zavarujete šotor ali avto.