Pozabljivost

Branje in pisanje krepita spomin

ud
29. 1. 2017, 17.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Se tudi vi v trgovino odpravite s seznamom, kaj kupiti, saj večkrat pozabite na kakšno stvar? Vam kdo pove pomembno informacijo, pa se je ne spomnite? Potem berite naprej!

Profimedia
Branje in pisanje sta odlični za krepitev spomina.

Da beremo in pišemo, je danes že samoumevno, včasih pa ni bilo tako. Nekoč so informacije prihajale do ljudi od ust do ust ter iz roda v rod. Šele ko smo razvili pisavo, se je to spremenilo. Informacije so postale verodostojnejše.

Zakaj je pomembno?

V kar 60 odstotkih demenc je vzrok alzheimerjeva bolezen.

Veščina obvladanja pisanja na roko je izjemno pomembna, saj se tako razvijajo tudi različne kognitivne funkcije. Pisanje namreč vpliva na spomin, razumevanje, prav tako z njim usvajamo pojme. Ko pišemo, se možgani aktivirajo veliko bolj, kot če tipkamo. Ob tem se bolje učimo, rešujemo težave, pomnimo in razmišljamo abstraktno. Za preprečitev demence zopet začnite pisati na roko. To namreč omogoča lažje pomnjenje novih informacij, saj razmišljamo drugače kot pri tipkanju.

Profimedia
Simptomi demence se lahko omilijo tudi s pravilno prehrano.

Sposobnosti

Če pozabite na kakšen rojstni dan, še ne pomeni, da ste zboleli za demenco. Če se pozabljanje stopnjuje, pa je to lahko simptom.

Ker so v možganski skorji spravljene naše kognitivne sposobnosti, lahko postane problem, če se recimo v zgodnjem otroštvu ne stimulirajo določene možganske funkcije. Poleg pisanja in branja je za spomin odlično tudi računanje! Lotite se preprostih računskih nalog in seštevajte, odštevajte, delite ter množite kar na pamet.

Motorika

Poleg tega, da pisanje na roko bogati besedišče bolj kot tipkanje, spodbuja razvoj fine motorike. Kar se kaže v večji kreativnosti, tvorjenje besedila pa poteka precej hitreje kot pri tipkanju.

Pisanje dnevnika pa ne pomaga le pri demenci, ampak tudi pri depresiji. 

Branje

Privoščite si kakšno dobro knjigo, ki je takšne tematike, kot vam je všeč, in ne tistega, kar radi berejo drugi. Tako boste z mislimi odplavali drugam, vaše možganske funkcije pa bodo delale »na polno«. Tudi vaš spomin se bo s tem krepil, saj boste dogodke povezovali med sabo, poleg tega pa razmišljali, kaj se lahko zgodi v nadaljevanju knjige.