Zaostrovanje

Turški zunanji minister napovedal versko vojno v Evropi

M.K./STA
16. 3. 2017, 11.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Turški voditelji v odzivu na izid volitev na Nizozemskem poudarjajo, da ni razlike med vladajočimi nizozemskimi liberalci in fašistično, proti migrantom usmerjeno politiko desničarskega populista Geerta Wildersa.

Reuters
Turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu.

Wildersovo Stranko za svobodo (PVV) je na volitvah premagala Ljudska stranka za svobodo in demokracijo (VVD) premierja Marka Rutteja.

"Ni razlike, če pogledate socialdemokrate in fašističnega Wildersa. Imajo isto mentaliteto," je po poročanju turških medijev, dejal turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu. Napovedal je, da se bo v Evropi začela verska vojna.

Odzval se je tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in nizozemskemu premierju sporočil, da je izgubil Turčijo kot prijateljico. "Hej, Rutte. Iz volitev si morda izšel kot zmagovalec, a vedeti moraš, da si izgubil Turčijo kot prijateljico," je v televizijskem nagovoru dejal Erdogan.

"Ker so bili različne vere, so se pred stotimi leti pobijali med sabo," je še dejal turški zunanji minister, pri tem pa ni pojasnil, na kaj se nanaša njegova izjava. "A naučili so se lekcije in ustanovljena sta bila Evropska unija in Svet Evrope. Evropa se vrača v te stare čase," je še dejal.

Turški zunanji minister je tudi podvomil v nizozemsko razumevanje človečnosti, demokracije in svobode. "Videli boste, v prihodnosti bomo naredili nadaljnje korake," je še posvaril, ne da bi tudi tukaj podrobno pojasnil, kaj ima v mislih.

Turčija se je v minulih tednih zapletla v diplomatske spore z Nizozemsko in Nemčijo, ker tamkajšnje oblasti turškim ministrom niso dovolile, da bi nastopili v nekaterih mestih v omenjenih državah na predreferendumskih zborovanjih v podporo aprilskemu referendumu o ustavnih spremembah v Turčiji.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je zaradi tega večkrat obe državi obtožil, da sta nacistični.
Glede na volilne rezultate po preštetih 95 odstotkih glasov je na sredinih parlamentarnih volitvah na

izozemskem največ glasov dobil VVD in sicer 21,3 odstotka glasov ali 33 mandatov. Na drugem mestu je pristal Wildersov PVV s 13,1 odstotka glasov ali 20 mandatov. Sledijo krščanski demokrati (CDA) in demokrati (D99) z 12,4 oziroma 12,1 odstotka glasov podpore. Obe stranki sta dobili 19 mandatov.