Arbitraža

Erjavec: Odločba je zelo jasna, poseben dogovor pa nepotreben

M.K./STA
14. 9. 2017, 13.18
Posodobljeno: 14. 9. 2017, 13.58
Deli članek:

Arbitražna odločba je zelo jasna in ne potrebujemo posebnega dvostranskega dogovora, je danes po seji vlade v zvezi z navedbami, da Hrvaška oblikuje predlog o dvostranskem sporazumu o meji na podlagi arbitražne odločitve, dejal zunanji minister Karl Erjavec.

Arsen Perić/M24
"To je prvi korak k prepoznanju arbitražne odločbe s strani Hrvaške," je prepričan Karl Erjavec.

Zunanji minister Karl Erjavec je sicer pozdravil dejstvo, da se politični vrh na Hrvaškem pogovarja o arbitražni odločbi, saj so bili ves čas na stališču, da ta ne obstaja. Očitno so ugotovili, da obstaja, in zato danes politični vrh, je dejal.

"To je prvi korak k prepoznanju arbitražne odločbe s strani Hrvaške," je prepričan Erjavec.

Po njegovi oceni je bil signal Hrvaški dan tisti trenutek, ko "smo zaustavili pot Hrvaške v Organizacijo za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), saj da se je od takrat retorika spremenila".

Glede predloga, o katerem pišejo hrvaški mediji, namreč, da naj bi Hrvaška predlagala poseben režim za ribiče v Piranskem zalivu, je Erjavec menil, da je nesprejemljiv za Slovenijo.

"Govorili so, da se je treba incidentom izogibati, zdaj pa vidimo, da Plenković celo poziva hrvaške ribiče, naj lovijo v slovenskem morju," je spomnil Erjavec.

Pri tem je zunanji minister spomnil, da smo že večkrat imeli dvostranska dogovarjanja s Hrvaško, a na koncu niso veljala, na primer sporazum Drnovšek-Račan. "Če bi šli v neke dvostranske pogovore v tem smislu, da se tudi spreminja vsebina arbitražne odločbe, se bojim, da bi to pomenilo, da bi lahko zaključili s spoštovanjem arbitražne odločbe," je pojasnil.

Erjavec zato meni, da je treba vztrajati pri tem, da Hrvaška implementira arbitražno odločbo.

Odgovoril je tudi na vprašanje, koliko se lahko obrnemo na Evropsko komisijo, saj je predsednik komisije Jean-Claude Juncker v sredinem govoru o stanju EU povedal, da si želi, da bi Hrvaška čim prej vstopila v schengen in da ni primerno, da bi se komisija vmešavala v pogovore Cerar-Plenković.

Erjavec meni, da gre za napačno interpretacijo hrvaških medijev, saj da je Juncker povedal, da Hrvaška ne izpolnjuje pogojev za schengen in si želi, da bi jih. In ko jih bo, ni lepo, če so blokade. Po Erjavčevih besedah je Juncker posebno vlogo dal spoštovanju vladavini prava, kar je zelo močno sporočilo za Hrvaško.

Dogovor o okviru dogovorov

Hrvaški premier Andrej Plenković je za danes sklical sestanek s predsedniki hrvaških parlamentarnih strank o odnosih med Hrvaško in Slovenijo. Kot je dejal, je cilj srečanja, da se dogovorijo o osnovnem okviru pogovorov z Ljubljano v kontekstu obiska slovenskega premierja Mira Cerarja v Zagrebu.

Po poročanju hrvaških medijev bo premier iskal podporo za pogajanja s Slovenijo o dvostranskem sporazumu o meji, pri čemer naj bi bila podlaga za dogovor junijska odločitev arbitražnega sodišča, čeprav Hrvaška sodbe ne priznava. Zagreb naj bi se poskušal s Slovenijo dogovoriti za poseben režim za hrvaške ribiče v Piranskem zalivu.