Če bo šlo tako naprej, bo to najbolj črno leto za motoriste v zadnjem desetletju

G.G./STA
11. 4. 2016, 18.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Ko se je v zadnjih letih že zdelo, da je trend glede najhujših prometnih nesreč voznikov enoslednih motornih vozil obrnjen v pravo smer, so se ob začetku letošnje motoristične sezone razmere drastično poslabšale. Število mrtvih je letos najvišje v zadnjih desetih letih, ugotavljajo v javni agenciji za varnost prometa.

Po pobegu s kraja ustavitve je policistom prijavil tatvino prav tega motornega kolesa (fotografija je simbolična).

Analiza je pokazala, da preveč motoristov ne spoštuje hitrostnih omejitev. V agenciji pozivajo vlado in policijo, naj prekinejo stavko, saj je nadzor nujen pri zagotavljanju varnosti cestnega prometa.

Motoristična sezona se še niti ni dobro začela, a kljub opozarjanju na previdnost in varno vožnjo motoristov v nacionalni preventivni akciji že beležimo izgubo šestih življenj voznikov motorjev. Od januarja do konca preteklega tedna so umrli kar trije motoristi več kot preteklo leto, število umrlih motoristov v letošnjem letu pa je tako najvišje v zadnjih desetih letih, so zapisali v Javni agenciji RS za varnost prometa.

Tudi sicer so v letošnjem letu do konca preteklega tedna slovenske ceste terjale 34 smrtnih žrtev oz. deset več kot lani. Umrli vozniki enoslednih vozil predstavljajo kar 18 odstotkov vseh smrtnih žrtev, prav vsi pa so bili motoristi.

Ne le neizkušeni mladi motoristi

Pri tem se ne gre sklicevati na objestnost ali neizkušenost mladih motoristov, saj sta bila kar dva umrla motorista v starostni skupini med 45 in 54 leti, trije med njimi pa so imeli vozniški staž 25 ali več let.

Analiza prometnih nesreč, v katerih so bili vpleteni motoristi, je pokazala, da prenekateri motorist ne spoštuje hitrostnih omejitev in tudi drugih prometnih pravil, ne glede na starostno skupino ali vozniški staž.

V veliki večini so bili povzročitelji prometnih nesreč, v katerih so izgubili življenja, prav motoristi, v kar štirih primerih pa je bil motorist sam udeležen v nesreči s smrtnim izidom.

Število prometnih nesreč v enakem primerjalnem obdobju je sicer za štiri odstotke nižje kot lani, manj je bilo tudi huje in lažje telesno poškodovanih udeležencev cestnega prometa.

Joži Sinur

Policisti se niso pridružili akciji

V Agenciji za varnost prometa so prav v preteklih dveh tednih izvajali nacionalno akcijo osveščanja glede varnosti motoristov. Ob tem poudarjajo, da se akciji prvič ni pridružila policija, saj zaradi stavke, ki traja že nekaj mesecev, ne izvaja povečanega nadzora.

"A prav problem hitrosti je tisti, kjer je brez nadzora težko urediti razmere in kjer je bistvenega pomena, da pristojne organizacije sodelujemo in aktivno prispevamo k zmanjšanju števila prometnih nesreč, kot tudi njihovih posledic," dodajajo v agenciji.

Vlado ter oba policijska sindikata zato pozivajo, naj v dobro državljanov ter vseh uporabnikov slovenskih cest vendarle najdejo skupno besedo in prekinejo stavko, saj je nadzor, kot ugotavljajo, nujno potreben pri zagotavljanju varnosti cestnega prometa.