Delo na črno

Oddajanje nepremičnin v turistični najem pod drobnogledom

R.T.
20. 6. 2017, 08.51
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Finančna uprava RS bo v času turistične sezone poostrila nadzor na področju dela na črno - oddajanja nepremičnin v turistični najem.

Profimedia
Furs bo preverjal ustrezno registracijo najemodajalcev in izpolnjevanje njihovih davčnih obveznosti (fotografija je simbolična).

Posameznik lahko oddaja in oglašuje oddajanje prostih kapacitet v turistične namene le, če ima to ustrezno registrirano. Finančna uprava RS bo namreč v poletnih mesecih poostrila nadzor nad fizičnimi osebami, ki opravljajo delo na črno, za kar se šteje tudi oddajanje nepremičnin v turistični najem, kadar posameznik opravlja to dejavnost ali delo in ni vpisan ali nima priglašenega dela, kakor to določa Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ali drugi zakoni.

Preberite tudi: Kako prepoznati goljufe na Airbnb.

Fizične osebe, ki želijo turistom oddati v najem sobo, del stanovanja ali celotno stanovanje za kratko časovno obdobje, lahko to dejavnost opravljajo na dva načina, kot:
- registrirani sobodajalci - fizične osebe, če opravljajo dejavnost le občasno (skupno ne več kot pet mesecev v koledarskem letu) in gostom nudijo do 15 ležišč ter so vpisane v Poslovni register Slovenije – več o tem lahko preberete v Brošuri za sobodajalce – fizične osebe ,
- samostojni podjetniki, ki so registrirani za opravljanje gostinske dejavnosti – več o samostojnem podjetniku, ki začne z opravljanjem dejavnosti, je pojasnjeno v Brošuri za davčne zavezance, ki opravljajo dejavnost – začetnike.

Tudi če fizične osebe oddajajo svojo nepremičnino v turistični najem na Hrvaškem, so dolžne dosežene dohodke napovedati tudi v Sloveniji ter opraviti vpis v davčni register. Več o tem je pojasnjeno v pojasnilu Opredelitev dohodkov, doseženih v tujini oziroma z virom v tujini, za potrebe obdavčenja v Sloveniji.

Ne oglašujte dela na črno

Ponudbo kratkoročnega oddajanja nepremičnin v turistične namene je mogoče oglaševati v različnih medijih in tudi preko spletnih portalov (kot je Booking, AirBnB) le, če ima posameznik dejavnost ustrezno registrirano. V nasprotnem primeru gre za nedovoljeno oglaševanje, saj se oglašuje dejavnost ali delo, ki se šteje za delo na črno.

V okviru poostrenih nadzorov bo tako pozornost namenjena predvsem ustrezni registraciji ponudnikov storitev ter izpolnjevanju davčnih obveznosti.

Visoke globe za kršitelje

Za posameznika, ki dela na črno, je predpisana globa od 1.000 EUR do 7.000 EUR. V primeru, če posameznik tudi oglašuje delo na črno (naroči, objavi ali posreduje oglas ali oglasno sporočilo v časopise, revije, na radio, televizijo in v druge elektronske medije ali na drug način, ki je dostopen javnosti) oziroma če oglašuje delo ali dejavnost preden je sklenjena civilnopravna pogodba, se kaznuje z globo od 500 do 2.500 EUR, piše v sporočilu Furs.