Slovenska filharmonija

Začarani krog menjav in političnih razrešitev

Simon Rosc
4. 1. 2017, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Razmere v Slovenski filharmoniji so daleč od rožnatih. Po poročanju Reporterja se njihov direktor Damjan Damjanovič kljub tovrstnim zahtevam ne bo odpovedal stolčku.

STA
Damjanovič ne vidi razloga ali povoda za odstop.

Zaradi stavke orkestra Slovenske filharmonije (SF) je bil odpovedan novoletni koncert v Cankarjevem domu. Med stavkovnimi zahtevami orkestra je tudi odhod direktorja SF Damjana Damjanoviča. Ta je v intervjuju za revijo Reporter povedal, da za njegov odhod ni ne razloga ne povoda. »V svoje delo sem vlagal več, kot so od mene pričakovali.«

STA
Stavkajoči zahtevajo tudi zamenjavo šefa dirigenta Uroša Lajovica.

Politična razrešitev

Po Damjanovičevih besedah gre za stavko zaradi želja posameznikov iz orkestra in njihovih osebnih interesov. Zahtevajo zamenjavo vodstva SF, članov sveta zavoda in šefa dirigenta Uroša Lajovica. Sprašuje se, ali bo minister za kulturo »navsezadnje prisiljen delati proti zakonu, da bi 'zaslužil' mir pred sindikatoma Sviz in Glosa.« »Lahko me razrešijo kot direktorja, kar bo verjetno politična razrešitev,« je dodal.

Začarani krog

Kako rešiti zaplet, do katerega je prišlo ob zahtevi, da se poslovi dirigent Lajovic, je po Damjanovičevih besedah še povsem odprto vprašanje. Upa, »da bodo glasbeniki razumeli, da takšnih odločitev ni mogoče nemudoma sprejeti, kot tudi ni mogoče nenadoma sprejeti dokumente, na podlagi katerih bo lahko orkester v prihodnje izbral šefa dirigenta.« Povsem enako po njegovih besedah velja v primeru zahtev po razrešitvi njega kot direktorja. Za dirigenta Lajovca se je odločil »zaradi njegovih kvalitet, strokovnega znanja, mednarodnih izkušenj ter delovnih navad.« 

Damjanovičev odnos z orkestrom naj bi se začel krhati pred šestimi, sedmimi leti zaradi sprejema sistemizacije, ko je hotel vnesti komorno muziciranje v njihovo programsko razširitev. 

Kot je še povedal, se je treba zavedati, da ima on do izteka mandata dve leti: »Da se dogovorim z nekim novim dirigentom, da mu ponudim možnost, da se uskladiva, bo trajalo dobro leto in pol. Dirigent želi imeti neko obdobje, ki traja od štirih do petih let, ker pa bo prišel novi direktor, ki se z njim ne bo strinjal, si bo hotel pripeljati svojega. Vedno gre za začarani krog, medtem ko so drugod to stalnice in niso vezani na direktorja, proračun, mandat, nacionalni program, vso mogočo zakonodajo ... Prav zato je za nas najbolj bistveno: ko se za nekoga odločimo, bomo z njim delali do izteka dogovora.«

Posegel v popoldanske obrti

Filharmonijo so preiskali računsko sodišče, inšpekcije in Komisija za preprečevanje korupcije.

Njegov odnos z orkestrom se je sicer, kot je povedal, začel krhati pred šestimi, sedmimi leti zaradi sprejema sistemizacije, ko je hotel vnesti komorno muziciranje v njihovo programsko razširitev. »S tem sem posegel na področje popoldanske aktivnosti nekaterih članov orkestra, to je med nami povzročilo trenje zaradi nasprotujočih si interesov in stališč,« je dodal. Na vprašanje, ali meni, da ga bodo dodatno preiskovali, pa je Damjanovič odgovoril: »Saj nas nima več kdo. Kot rečeno, računsko sodišče smo gostili daljše obdobje, obiskale so na vse inšpekcije, KPK ... Saj ni nobenih težav, naj pridejo in naj pregledajo vse še enkrat. Če bodo našli napake za seboj, bomo sprejeli nove popravke in priporočila. Do zdaj so bila namreč vsa poročila potrjena in sprejeta, tudi poročilo za leto 2015.«

STA
Škoda zaradi odpovedi koncerta naj bi bila še višja, kot so prve ocene.

Velika škoda

Odpoved novoletnega koncerta zaradi napovedane stavke je po pisanju Reporterja ocenjena v višini 100.000 evrov. Damjanovič je povedal, da izračuni njegovih sodelavcev, koliko je bilo vloženo v koncert in kolikšni stroški so povezani z odslovitvijo dirigenta, kažejo na to, da je lahko škoda kvečjemu večja.